Kultura i rozrywka

Koncert na koniec projektu

Druga edycja projektu „Performatywna Książka. Performatywna Biblioteka” powoli dobiega końca. Mimo pandemii udało się zrealizować większość wydarzeń w ramach zadania i teraz czeka nas wielki muzyczny finał imprezy.

Projekt „Performatywna Książka. Performatywna Biblioteka” obejmował szereg ciekawych warsztatów, inicjatyw i wydarzeń, które pokazywały różnorodność współczesnej kultury i uwrażliwiały na sztukę. Teraz pora na ostatni akcent projektu, który z konieczności przenieść musiał się do świata wirtualnego. 20 listopada godzinie 17:00 Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie zaprasza na swój fanpage na Facebooku, gdzie odbędzie się niezwykły koncert podsumowujący wszystkie wydarzenia w ramach projektu. – Specjalnie dla Państwa wystąpi grupa Jurassic Gypsy Quartet. W mistrzowskiej grze zespołu mocno wyczuwalne są emocje cygańskiego swingu manouche, połączonego z delikatną wschodniosłowiańską nutką. Niezwykła wrażliwość i temperament muzyków ujawniają się zarówno w grze zespołowej, jak i w partiach solowych – mówią bibliotekarze.

Na obszerny repertuar Jurassic Gypsy Quartet składają się nie tylko standardy gypsy swingu, ale także doskonale zaaranżowane przeboje muzyki rozrywkowej i filmowej. Formację tworzą: Jakub Mietła – absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, obecnie wykładowca klasy akordeonu Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Laureat wielu międzynarodowych konkursów i festiwali. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2001/2002 oraz fundacji im. Hugo Kołłątaja. Sebastian Ruciński – gitarzysta, kompozytor i wykładowca w Małej Akademii Gitary w Myszkowie. Ma na swoim koncie sporo nagranych płyt, jako muzyk sesyjny, autor muzyki lub aranżer. Współpracował z wieloma uznanymi artystami. Tomek „Lufcik” Wójcik – gitarzysta, basista, kompozytor, nauczyciel. W brzmieniu jego gitary i charakterystycznym sposobie gry można odnaleźć inspiracje takimi mistrzami jak: Django Reindhart, Angelo Debarre, Bireli Lagrene, Stochello Rosenberg, Joe Satriani, Steve Vai, Pat Metheny, Jim Hall, Joe Pass. Od 2006 roku wraz z Sebastianem Rucińskim szkolą młodych gitarzystów w założonej przez siebie „Małej Akademii Gitary” w Myszkowie. Piotr Górka – kontrabasista, absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, obecnie wykładowca w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Śląskiego. Współpracuje z wybitnymi osobowościami polskiej sceny muzycznej. Jako kontrabasista, związany jest również z Teatrem Adama Mickiewicza w Częstochowie, Teatrem Zagłębia w Sosnowcu i Teatrem Powszechnym w Łodzi.

Projekt „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka. Edycja 2”, dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych. Patronami medialnymi przedsięwzięcia byli: TVP Kultura, ogólnopolski portal bibliotekarski Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Extra Jaworzno oraz Puls Jaworzna. Warto jeszcze dodać, że trwałym śladem po tegorocznej edycji projektu będzie wydawnictwo albumowe, prezentujące skrót wszystkich inicjatyw w formie reportażowej fotografii.

Najnowsze

To Top