Z miasta

Marian Folga wygrywa telewizyjne show

Jaworznicki artysta Marian Folga wygrał główną nagrodę w programie emitowanym przez stację TTV „Usłyszcie nas”. Dzięki głosom publiczności na ręce jaworznianina trafi 50 000 zł.

Marian Folga to jeden z najbardziej znanych jaworznickich artystów, który na co dzień zajmuje się bodypaintingiem i tworzy wspaniałe dzieła na ciałach swoich modelek. Jest świetnym charakteryzatorem, plastykiem, grafikiem. Regularnie zdobywa kolejne laury na międzynarodowych konkursach i wystawach. Tym razem wziął udział w nietypowym telewizyjnym show przygotowanym przez stację TTV.

„Usłyszcie nas” można zaliczyć do programów typu „talent show”, chociaż jego formuła jest nieco inna. Swoją szansę, by pokazać się na scenie znacznie szerszej publiczności, otrzymało kilkanaście prawdziwych nieszablonowych osobowości. Bohaterowie programu to nonkonformiści nieobecni w świecie rozrywki i w życiu publicznym, którzy nie boją się iść pod prąd. Do świata podchodzą bez uprzedzeń, bywają niepoprawni politycznie i nie przebierają w słowach. Przy okazji swoich występów w programie chcieli zwrócić uwagę na różnego rodzaju problemy.

Marian Folga urzekł mentorów i publiczność efektowną etiudą. Na scenie zaprezentowały się artystki znane z teatru tańca Dyemotion – Tatiana Sysak, Agata Bochenek oraz Małgorzata Bartecka, Dominika Mała Gryz i Maja Kłossowska. Na ich ciałach jaworznianin stworzył prawdziwe dzieła sztuki. Swoim występem Marian Folga chciał poruszyć temat transplantacji wśród dzieci, który staje się coraz większym problemem dla polskiej służby zdrowia. Gdy trzy lata temu Marian z żoną starali się o przeszczep dla swojej córki, trzeba było czekać na organy 500 dni. Niestety zakończyło się to tragedią i śmiercią 2-letniej Julii. Tymczasem sytuacja w tej sferze cały cały czas się pogarsza, a dzieci na przeszczep muszą już czekać nawet 700 dni. Marian Folga liczy na to, że dzięki swojemu występowi uda się mu nagłośnić problem i może wpłynąć na poprawę sytuacji.

O ostatecznej wygranej w programie „Usłyszcie nas” decydować mieli widzowie w głosowaniu internetowym. W sumie do walki o głosy stanęło 18 uczestników, a wśród nich oczywiście był także Marian Folga. Co ciekawe, w przeciwieństwie do innych tego typu programów, nie była przyznawana jedna – lecz dwie główne równorzędne nagrody w wysokości 50 000 zł. Jak się okazało, jaworznicki artysta zyskał ogromne poparcie publiczności i zgarnął główną nagrodę. Marian Folga nie ukrywa, że takie wsparcie ma dla niego bardzo duże znaczenie. – To jest największa wygrana w moim życiu. Nie pieniądze są najważniejsze, ale to że dostałem wsparcie ludzi z całego świata – mówił po wygranej jaworznicki bodypainter.

Rok 2020 był dla artystów z Jaworzna bardzo trudny, a wiele projektów nie doszło do skutku. Pozytywny akcent na koniec roku daje trochę optymizmu na przyszłość. Marian Folga myśli już o kolejnych wyzwaniach i szykuje nowe artystyczne przedsięwzięcia. Obecnie z teatrem Dyemotion pracuje nad nowym widowiskiem, którego premiera odbędzie się w przyszłym roku.

Najnowsze

To Top