Bez kategorii

Jaworznickie szkoły w rankingu Perspektyw

W środę (27 stycznia) miesięcznik Perspektywy opublikował tradycyjny ranking szkół średnich. Wśród najlepszych liceów i techników w kraju znalazło się także kilka jaworznickich placówek.

Ranking miesięcznika Perspektywy już od ponad dwudziestu lat klasyfikuje najlepsze szkoły w kraju i uchodzi za jedno z najbardziej prestiżowych tego typu zestawień. Dzięki rankingowi najlepsze szkoły jeszcze mocniej przyciągają kandydatów na uczniów, a dla kadry nauczycielskiej jest to spore wyróżnienie i motywacja do dalszej pracy. – Ranking stanowi pomoc dla młodych ludzi w wyborze liceum lub technikum, które doprowadzi ich do studiów i ułatwi zdobycie wymarzonego zawodu – podkreślają autorzy zestawienia. W tym roku podczas tworzenia rankingu pod uwagę brane było 2186 liceów ogólnokształcących i 1743 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w czerwcu 2020 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej. Zasady Rankingu zostały ustalone przez Kapitułę złożoną z przedstawicieli uczelni, komisji ds. kształcenia KRASP, dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) i przedstawicieli komitetów głównych olimpiad. Pracom Kapituły przewodniczyła dr hab. Barbara Marcinkowska, prof. APS, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.

CKZiU znów dominuje

W rankingu, podobnie jak w poprzednich latach, nie mogło zabraknąć także szkół z Jaworzna. Swój triumf znów świętować może Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, którego placówki znalazły się bardzo wysoko w klasyfikacji. W tym roku zdecydowanie najlepiej wypadło Technikum nr 5 (działające w ramach ZSP 5), które uplasowało się na 64. miejscu w kraju i 8. w województwie śląskim. Dla szkoły do duży awans – przed rokiem była bowiem sklasyfikowana na 228. pozycji. W pierwszej setce w kraju znalazło się także Technikum Nr 6 im. Jana III Sobieskiego, które zajęło dokładnie 100. miejsce i 13. w województwie. Obie placówki jako jedyne w mieście otrzymały tytuł „Złotej Szkoły 2021”. – Serdecznie dziękujemy zwłaszcza ubiegłorocznym absolwentom – to dzięki Waszej postawie na maturze oraz egzaminach zawodowych znaleźliśmy się na tak wysokiej pozycji – mówią przedstawiciele CKZiU w Jaworznie. Wśród techników w rankingu wojewódzkim sklasyfikowane zostało jeszcze Technikum Energetyczne, które zajęło 81. miejsce w regionie.

Dwójka znów najlepsza

Wśród liceów po raz kolejny zdecydowanie najlepsze okazało się II Liceum Ogólnokształcące im. Czesława Miłosza. Placówka co prawda w porównaniu z wcześniejszym rankingiem zanotowała pewien spadek, ale i tak była bezkonkurencyjna i tym razem została sklasyfikowana na 304. miejscu w Polsce i 33. w województwie. II LO zostało nagrodzone tytułem „Srebrnej Szkoły 2021”.

Pozostałe dwa sklasyfikowane jaworznickie licea poprawiły nieco swoje notowania. I LO im. Tadeusza Kościuszki awansowało z 764. miejsca w kraju na 753., a w regionie zajmuje 82. miejsce. Spory awans o 136 lokat zanotowało III LO im. Orła Białego uplasowało się na 857. miejscu w kraju i 94. w województwie śląskim. Zarówno I LO, jak i III LO otrzymały tytuły „Brązowej Szkoły 2021”.

Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych organizowany jest co roku przez miesięcznik Perspektywy. W Rankingu Liceów 2021 pod uwagę brane były wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). Po raz kolejny w tej kategorii uwzględnione zostały osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych. Z kolei w Rankingu Techników 2021 punktowano sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).

Najnowsze

To Top