Biznes - inwestycje

Startuje przebudowa ulicy Martyniaków

Na przełomie lutego i marca ruszy kolejna duża inwestycja drogowa w mieście – planowana od wielu miesięcy generalna przebudowa ulicy Martyniaków. Podczas prac kierowców czeka sporo utrudnień w ruchu, ale ich ostateczny efekt powinien zdecydowanie usprawnić ruch w tym rejonie.

Remont ulicy Martyniaków to jedna z największych inwestycji w mieście zaplanowanych na najbliższe lata. Droga, z której codziennie korzystają tysiące samochodów, zdecydowanie wymaga już solidnej przebudowy. Zapowiadane od kilku miesięcy prace ruszą jeszcze w tym miesiącu, a remontowany fragment drogi będzie częściowo niedostępny – W związku z inwestycją czekają nas spore utrudnienia w ruchu, jednak gdy prace się zakończą, kierowcy zyskają przede wszystkim podwójny skręt w lewo na obwodnicę Dąbrowy Narodowej – do skrętu w lewo z Martyniaków przeznaczone zostaną dwa pasy, co znacznie przyspieszy ruch na tym skrzyżowaniu – wyjaśnia Andrzej Kramarz z Wydziału Inwestycji Miejskich. – Prace planuje się prowadzić etapowo – zamkniecie lewego, następnie prawego pasa ruchu, z utrzymaniem ruchu jednokierunkowego na ul. Martyniaków od ul. Wojska Polskiego – dodaje.

Zgodnie z projektem droga zostanie praktycznie w całości rozebrana i zbudowana od podstaw, razem z systemem odwodnienia. Prace prowadzone będą na odcinku od ulicy Wojska Polskiego, do miejsca, w którym w przeszłości przebiegały tory. W przyszłości dzięki wzmocnionej konstrukcji droga będzie gotowa na przyjęcie nawet bardzo intensywnego natężenia ruchu. Ważnym elementem będzie dodanie kolejnego pasa do skrętu na obwodnicę Dąbrowy Narodowej. Ma to umożliwić skręt w lewo z dwóch pasów, a nie jednego jak dotąd. Dzięki temu więcej samochodów skręci w lewo na pojedynczym zielonym sygnale. Przejścia dla pieszych zostaną doświetlone lampami wertykalnymi, oświetlone zostaną również okolice przystanków autobusowych i same wiaty. Zabudowana zostanie również stacja meteorologiczna informująca kierowców za pomocą aktywnych znaków drogowych o warunkach drogowych i stanie nawierzchni jezdni. Od ul. Wojska Polskiego do Energetyków zostanie również poprowadzona nowa asfaltowa droga dla rowerów.Po przebudowie dopuszczalna prędkość na ulicy Martyniaków zostanie podniesiona do 70 km/h.

Generalnym wykonawcą całej inwestycji jest Przedsiębiorstwo Budowy Dróg DROGOPOL-ZW Sp. zo.o. z siedzibą w Katowicach. Koszt przebudowy tego etapu ulicy Martyniaków wyniesie ponad 10,5 mln zł, z czego nieco ponad 3,9 mln zł stanowi dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. W kosztach przebudowy sieci kanalizacji sanitarnej partycypuje także spółka Wodociągi Jaworzno sp. z o.o. Zakończenie prac przewidziano na 15 marca 2022 roku.

Najnowsze

To Top