Zdrowie

Pandemiczna mała stabilizacja

Wydaje się, że pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 ostatnio weszła w fazę stabilizacji. Liczba nowych zakażeń w kraju i w Jaworznie utrzymuje się od paru tygodni na względnie stałym poziomie. Rząd powoli znosi kolejne obostrzenia, a coraz więcej osób jest zaszczepionych.

Według danych Ministerstwa Zdrowia z czwartku (11 lutego) koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce zaraziło się 1 583 621 osób, a z tego 40 709 zmarło. Ostatnio liczba nowych przypadków stała się dość stabilna. Od kilku tygodni notuje się poniżej 10 tysięcy nowych przypadków dziennie. Wciąż nie jest to jeszcze poziom, który mógłby świadczyć o nadciągającym końcu pandemii, ale pozwala trzymać wirusa na tyle w ryzach, by system opieki zdrowotnej mógł w miarę funkcjonować. To też przekłada się na stopniowe znoszenie ograniczeń nałożonych w ramach walki z pandemią.

Nieco mniej zakażeń

Od grudnia także sytuacja w Jaworznie zdaje się stabilizować. W styczniu w sumie potwierdzono 328 nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2 i to był najlepszy wynik od września. Nieco gorzej wyglądała sytuacja ze zgonami – tych zanotowano bowiem 23 i pod tym względem gorzej było tylko w listopadzie. Podobnie jednak jest w całym kraju, gdzie dzienna liczba zgonów związanych z COVID-19 utrzymuje się na wysokim poziomie. W lutym jak na razie można mówić o względnej stabilizacji. Do 13 lutego potwierdzono w mieście 122 nowe zakażenia i 5 zgonów. W sumie od początku pandemii koronawirusem SARS-CoV-2 zakaziło się 3056 mieszkańców Jaworzna, a a 85 osób zmarło.

Ruszają szczepienia nauczycieli

Krok po kroku przeciwko COVID-19 szczepią się kolejne grupy mieszkańców. Jak na razie w jaworznickich przychodniach trwają szczepienia seniorów. Ze względu na wciąż mocno ograniczoną liczbę szczepionek, szczepień jest mniej, niż placówki mogłyby wykonywać, cała operacja przebiega jednak dość sprawnie. Chętnych na szczepienia jest sporo, ale trzeba się uzbroić w cierpliwość – wolnych miejsc w tym kwartale bowiem już nie ma. Także Szpital Wielospecjalistyczny powoli kończy szczepienia medyków, część osób przyjęła już dwie dawki. Od piątku ruszają za to szczepienia nauczycieli, którzy mogli zgłaszać chęć zaszczepienia bezpośrednio do swoich pracodawców. Już ponad połowa uprawnionych została zapisana. W poniedziałek rusza drugi etap zapisów. Nauczyciele z naszego miasta będą szczepieni w jaworznickim szpitalu.

Zmiany w obostrzeniach

Od piątku (12 lutego) rząd zdecydował się na warunkowe i tymczasowe zniesienie części kolejnych obowiązujących dotychczas obostrzeń. – W ramach określonego reżimu sanitarnego otwieramy hotele, stoki, kina, teatry, baseny. Nowe zasady będą obowiązywały na razie przez dwa tygodnie. Chcemy powoli i ostrożnie wracać do normalności, stale jednak przypominając, że pandemia trwa. Każdego dnia do szpitali trafiają nowi chorzy, niektórzy przegrywają walkę z wirusem. Pamiętajmy zatem o zasadach bezpieczeństwa i higieny. Miejmy zdrowie nasze, ale też innych zawsze na pierwszym miejscu – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Wprowadzone zmiany mają potrwać na razie dwa tygodnie, ale jeżeli liczba zakażeń nie zacznie gwałtownie rosnąć, to zapewne zostaną one przedłużone na kolejny okres. – Wprowadzamy nowe, łagodniejsze zasady bezpieczeństwa. Wsłuchujemy się w głosy przedsiębiorców, ale też jesteśmy w stałym kontakcie z medykami. Ponieważ liczba zajętych łóżek i respiratorów jest teraz na stabilnym poziomie, chcemy wracać do normalności. Robimy to z dużą ostrożnością. Dlatego otwieramy niektóre placówki, ale w ścisłym reżimie sanitarnym – wyjaśnia rząd.

Od piątku czynne mogą być hotele. Dostępnych będzie połowa pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości. W teorii ruszyć mogą także kina, teatry, opery i filharmonie. Szczególnie jednak w przypadku kin jest do dość problematyczne. Duże sieci kinowe zostały zaskoczone rządową decyzją i potrzebują więcej czasu, by wystartować, większość kin pozostanie więc wciąż zamknięta. Tak też będzie niestety z jaworznickim Multikinem, które na razie nie jest w stanie podać daty otwarcia. Kinomani z Jaworzna będą więc musieli próbować znaleźć czynne kina w innych miastach. Warto dodać, że podczas wydarzeń kulturalnych zajętych może być maksymalnie 50% miejsc siedzących. Obowiązują maseczki i zakaz konsumpcji.

Spore powody do radości mają sportowcy amatorzy – od piątku amatorski sport znów będzie mógł funkcjonować w miarę normalnie – z zachowaniem reżimu sanitarnego. Otwarte zostaną baseny, boiska zewnętrzne, korty, zamknięte zaś pozostaną siłownie. Na częściowym otwarciu sportu skorzystają też jaworznickie kluby sportowe – w tym szczególnie piłkarze – którzy od grudnia nie mogli grać ani nawet trenować.
Cały czas zamknięta pozostaje branża gastronomiczna, która boryka się z coraz większymi problemami. W kraju część restauracji i lokali mimo rządowych zakazów wznowiła działalność. Także w Jaworznie kilkanaście dni temu, jako pierwsza w mieście, otwarła się restauracja „Niebo w Mieście”. Oczywiście musiało to wywołać reakcję służb – a obiekt został dokładnie skontrolowany przez sanepid. Właścicielka lokalu w mediach społecznościowych informowała, że sprawa jest w toku i najprawdopodobniej wszystko zakończy się w sądzie. Inni przedsiębiorcy przyglądają się całej sytuacji, ale jak na razie naśladowców jest bardzo mało. Sankcje są bowiem dość dotkliwe i zdają się odstraszać wielu przedsiębiorców. Oczywiście nie jest wykluczona potem wygrana w sądzie, ale takie sprawy mogą ciągnąć się bardzo długo i dodatkowo pogrążyć firmy – ryzyko jest więc spore.

Na chwilę obecną trudno powiedzieć jak dalej rozwijała się będzie pandemia. Cały czas istnieją spore obawy, że w najbliższych tygodniach może dojść do kolejnej dużej fali zakażeń, a to znów skutkowałoby ponownym wprowadzaniem ograniczeń. Dlatego cały czas warto pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i uważać na zdrowie swoje i swoich bliskich.

Najnowsze

To Top