Biznes - inwestycje

Milionowe wsparcie na budowę estakady

W przyszłym miesiącu poznamy wykonawcę jednej z największych inwestycji drogowych w mieście – budowy nowej estakady w Byczynie. Tymczasem miasto pozyskało na to zadanie aż 30 milionów złotych dotacji celowych.

Projekt budowy estakady w Byczynie po latach nareszcie nabiera realnego kształtu. W przeszłości po protestach miasto musiało zrezygnować z tej inwestycji. Analizy specjalistów i badania ruchu nie zdołały wówczas przekonać mieszkańców do pomysłu drogowej przebudowy na dużą skalę. Dopiero z czasem okazało się, że prognozy w pełni się sprawdziły, a ruch w centrum dzielnicy stał się bardzo uciążliwy. Poparcie dla całej inicjatywy zdecydowanie wzrosło i wszystko wskazuje na to, że estakada powstanie w najbliższym czasie.

Układ drogowy w Byczynie czeka sporo zmian. Nowa droga swój początek będzie miała w rejonie ul. Por. Władysława Barana. Dotychczasowy ślad DK 79 zostanie przesunięty w kierunku północnym, by powrócić na stary ślad w obrębie przysiółka Koszówki. Następnie w obrębie ul. Hallera i Nauczycielskiej zaprojektowano połączenie starego i nowego śladu DK79 wraz ze stworzeniem skrzyżowań z sygnalizacją świetlną. Przekroczenie ul. Gwardzistów i potoku Byczynki możliwe będzie poprzez wykonanie wiaduktu drogowego, przez który poprowadzony zostanie ruch drogowy nad potokiem Byczynka i ul. Gwardzistów. Wiadukt ma docelowo mieć pięć przęseł i długość ponad 120 m. Przy wiadukcie powstaną także nowe chodniki, które od jezdni oddzielać będą stalowe bariery. Obecny przebieg drogi także zostanie zmodernizowany. Centrum Byczyny zostanie częściowo skameralizowane, a przystanki zostaną przeniesione bliżej Rynku. Na miejscu powstaną także nowe miejsca parkingowe, zwiększy się też ilość miejsc zielonych. W ramach inwestycji trzeba będzie wyburzyć 17 obiektów, w tym także dotychczasowe domy mieszkalne. Wydano już dla nich stosowne decyzje wywłaszczające i odszkodowawcze. Na całej długości wzdłuż nowej drogi powstaną ekrany akustyczne, które zdecydowanie zmniejszą hałas w tej okolicy.

Na początku marca poznamy wykonawcę zadania. Na pewno sporym wyzwaniem są koszty całej inwestycji, które szacowane są na około 57 milionów złotych. Miasto od dawna starało się o wsparcie zewnętrznych środków i w czwartek mogło ogłosić sukces. Jaworzno otrzymało bowiem 30 milionów złotych dotacji celowej na wykonanie inwestycji. To ogromne wsparcie, dzięki któremu przebudowa wkrótce stanie się faktem, a skorzystają na tym zarówno kierowcy, jak i mieszkańcy Byczyny.

Paweł Silbert, prezydent Jaworzna:

Wielkim staraniem pozyskaliśmy środki na budowę estakady oraz modernizację dotychczasowego przebiegu ul. Krakowskiej w Byczynie. To największy, i najbardziej wyczekiwany projekt, który ma być realizowany w 2021 roku i kolejnych latach. Obwodnica Byczyny w ciągu DK79, to ostatni odcinek, który nie został dotąd przebudowany i o tyle ciekawy, że obwodnice zazwyczaj wydłużają długość dotychczasowej drogi, a w tym przypadku odcinek będzie krótszy i łatwiejszy do pokonania, ponieważ droga zostanie wyniesiona na estakadę powyżej dzielnicy. Droga będzie bardziej płaska i równa, dodatkowo ten zupełnie nowy odcinek będzie biegł w szpalerze ekranów akustycznych. W Byczynie będzie ewidentnie bezpieczniej, bo wraz z estakadą zostanie przebudowany dotychczasowy ślad drogi a to rozwiązanie daje nadzieję, że ruch zostanie uspokojony. Czekamy na rozstrzygnięcia przetargowe – zadanie jest ogromnie ważne, dlatego też liczymy, że po etapie przygotowawczym, wykupie nieruchomości i pozyskaniu ogromnym nakładem pracy dofinansowaniu z dotacji celowej, jak najszybciej rozpoczniemy budowę.

Najnowsze

To Top