Biznes - inwestycje

Zmiany w Tauronie

Zaledwie przed tygodniem doszło do zmiany prezesa w spółce Tauron Wydobycie. Jak się okazuje, to nie koniec zmian w ramach całej grupy. W piątek (19 lutego) do dymisji podał się prezes Tauron Polska Energia – Wojciech Ignacok.

Początek roku przynosi sporo zmian w spółkach należących do grupy Tauron. Przed kilkoma dniami z funkcji prezesa spółki Tauron Wydobycie zrezygnował prezes Tomasz Cudny. W jego miejsce 13 stycznia Rada Nadzorcza spółki powołała Jacka Pytla, dotychczasowego wiceprezesa ds. ekonomiczno-finansowych. Nowy prezes może pochwalić się sporym doświadczeniem, jakie zdobył pracując w zarządach firm z branży chemicznej, paliwowej, przemysłu drzewnego, maszynowego oraz okołogórniczego. W przeszłości pełnił funkcję dyrektora finansowego kilku spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, zasiadał też w radach nadzorczych spółek koksowniczych oraz branży IT.

Kolejna rezygnacja

Tymczasem w piątek 19 lutego doszło do kolejnych zmian w grupie. Wojciech Ignacok – prezes Tauron Polska Energia ogłosił, że z końcem lutego odchodzi ze stanowiska. Oficjalnie powodem rezygnacji mają być problemy zdrowotne. Jak donoszą media branżowe, w listopadzie prezes zasłabł podczas konferencji prezentującej wyniki z trzy kwartały 2020 roku, ma też zmagać się z problemami kardiologicznym. Sama rezygnacja jest o tyle zaskakująca, że Wojciech Ignacok stanowisko objął zaledwie siedem miesięcy temu, kiedy to zastąpił Filipa Grzegorczyka. Ustępujący prezes Taurona jest absolwentem Wydziału Automatyki i Robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Od lat pracuje jako menedżer w branży energetycznej i ciepłowniczej, w przeszłości był m.in. szefem spółki Geotermia Podhalańska. Po jego rezygnacji w zarządzie Taurona pozostali dwaj wiceprezesi: odpowiedzialny za finanse Marek Wadowski i wiceprezes ds. zarządzania majątkiem Jerzy Topolski. Rada Nadzorcza spółki może ogłosić postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko prezesa, ale także delegować czasowo do zarządu osobę z wewnątrz spółki.

Na chwilę obecną trudno jednak powiedzieć, kto zostanie nowym prezesem Tauron Polska Energia. Na pewno jednak czeka go bardzo trudne zadanie. W najbliższym czasie rząd przymierza się do wydzielenia aktywów węglowych z obecnych grup energetycznych ma być jednym z ważniejszych elementów transformacji polskiej energetyki do jednego lub dwóch podmiotów. Wiceminister aktywów węglowych Artur Soboń ostatnio podczas posiedzenia sejmowej Komisji ds. energii, klimatu i aktywów państwowych zapewniał, że nie będą się z tym wiązały redukcje zatrudnienia. – W przypadku tego, co nazywamy Narodową Agencją Bezpieczeństwa Energetycznego, czyli tą spółką, na bazie której chcemy skonsolidować węglową część wytwórczą – to ona będzie neutralna z punktu widzenia pracowników. To znaczy, ani ten proces nam miejsc pracy nie doda, ani nam nie odbierze, chcemy go w ten sposób zaprojektować – mówił Artur Soboń. Wbrew zapowiedziom rządu cały proces może jednak przebiegać zdecydowanie mniej gładko. Związkowcy już teraz zapowiadają protest i swój sprzeciw wobec planowanych zmian.

Najnowsze

To Top