Kultura i rozrywka

Młodzi literaci powalczą o „Złote Pióro Prezydenta Jaworzna”

Miejska Biblioteka Publiczna ogłosiła start XXV edycji niezwykle popularnego literackiego konkursu „O Złote Pióro Prezydenta Jaworzna”. Prace można składać do 31 marca. Tym razem konkurs wpisywać się będzie w obchody 120. rocznicy otrzymania przez Jaworzno praw miejskich.

Konkurs Literacki o „Złote Pióro Prezydenta Jaworzna” organizowany jest już od ćwierćwiecza i zawsze cieszy się sporym zainteresowaniem, także poza granicami miasta. W ubiegłym roku ze względu na pandemię organizatorzy zmuszeni byli odwołać całe wydarzenie, ale na szczęście tegoroczna edycja rusza bez większych problemów. Tym razem zmagania będą miały wyjątkową oprawę. W 2021 roku mija bowiem 120 lat od historycznego momentu nadania praw miejskich naszemu miastu. W ciągu minionego wieku Jaworzno stało się ważnym ośrodkiem życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego. Kolejna edycja rywalizacji, odbywającej się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta, doskonale wpisuje się w jubileusz obchodów tej rocznicy.

Jaworznicki konkurs może być świetnym przetarciem przed podbojem literackiego świata. W przeszłości wśród nagradzanych Złotym Piórem autorów znalazła się chociażby Dominika Słowik, która święci ostatnio triumfy w całym kraju, a jej książki zyskały uznanie czytelników i krytyków. Co roku w szranki staje kilkudziesięciu młodych autorów praktycznie z całego kraju, a zgłoszone prace zaskakują wysokim poziomem. – Zapraszając do pisania, pragniemy, by uczestnicy konkursu mogli wypowiedzieć się, w wybranej przez siebie formie literackiej, na dowolny temat, wyrażając za pomocą słowa pisanego swoją wrażliwość, wyobraźnię i fantazję twórczą – mówią organizatorzy.

Konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży ze wszystkich typów szkół, a także dorosłych. Uczestnicy wysyłają swoje prace w dwóch kategoriach: poezja i proza. Co ważne – zgłoszone prace nie mogą być wcześniej nigdzie publikowane. W tym roku prace będą oceniane z podziałem na cztery kategorie – dzieci w wieku 7-10 lat, młodzież w wieku 11-14 lat, oraz 15-19 lat, oraz osoby dorosłe powyżej 19 roku życia. – To nie tylko rywalizacja, turniej, ale może przede wszystkim spotkanie osób, dla których czytanie i pisanie mają egzystencjalne znaczenie. Spotkanie ludzi, którzy są sobie bliscy, bo łączy ich to, że nie potrafią myśleć, wyrażać siebie, żyć bez literatury – mówi dr. hab. prof. UŚ Zbigniew Kadłubek, Dyrektor Biblioteki Śląskiej.

Konkurs Literacki „O Złote Pióro Prezydenta Jaworzna” tradycyjnie organizowany jest przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaworznie we współpracy z Wydziałami Promocji, Kultury i Sportu oraz Edukacji Urzędu Miejskiego. Nasza gazeta objęła nad konkursem patronat medialny. Termin składania prac upływa 31 marca. Zwycięzców poznamy 11 czerwca. Na najlepszych czekają medale i tradycyjne pióra od prezydenta Jaworzna, a także nagrody rzeczowe. Nagrodzone i wyróżnione utwory zostaną opublikowane w specjalnie wydanej z tej okazji książce. Regulamin, wymogi techniczne wobec składanych prac, a także kartę zgłoszenia znaleźć można na stronach internetowych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie. Patronami konkursu są: Biblioteka Śląska, Fundacja Wisławy Szymborskiej oraz Fundacja ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom.

Najnowsze

To Top