Biznes - inwestycje

Katowicka do remontu

Ulica Katowicka zdecydowanie jest jedną z ważniejszych ulic w mieście, która już od dawna wymaga gruntownego remontu. Gmina zdobyła dofinansowanie z Unii Europejskiej, dzięki któremu droga zyska nowe oblicze, a dzielnica kolektory deszczowe.

Ulica Katowicka już od wielu lat jest w kiepskim stanie i chociaż ruch na niej nie jest już tak duży, jak przed budową obwodnicy, to jednak stanowi problem dla kierowców. Sytuację pogorszyła jeszcze trwająca w Dąbrowie Narodowej budowa kanalizacji sanitarnej. Na szczęście wkrótce ulegnie to zmianie. Gmina pozyskała ponad 22 miliony złotych dofinansowania na dwa projekty w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko Unii Europejskiej. Dzięki temu uda się rozwiązać dwa duże problemy.

Dąbrowa Narodowa od lat ma duże problemy z odwodnieniem. Wokół osiedla nie było żadnych cieków wodnych gdzie można by odprowadzić wody deszczowe. Zgodnie z dofinansowanym projektem, głęboko pod ulicą Katowicką powstanie kanał burzowy, a sama ulica zostanie odtworzona już w nowoczesnym kształcie – do uspokojonego ruchu samochodów, z pasami dla rowerów i równymi chodnikami po obu stronach. Drugi kanał powstanie pod nieistniejącą obecnie ul. Nowodługoszyńską. Droga ta ma ponad dwa kilometry długości i jest wytyczona w północnej części osiedla. Po jej powstaniu pojawi się możliwość zabudowy setek działek budowlanych w Dąbrowie Narodowej, do których – mimo przeznaczenia ich pod budownictwo – nie było dotąd dojazdu. Dzięki wykonanym pracom wody deszczowe będą retencjonowane, stanowiąc rezerwę na okresy suche, które będą zdarzały się coraz częściej z powodu ocieplenia klimatu.

Prace przy obu projektach muszą zakończyć się finansowo najpóźniej w 2023 roku. W sumie w konkursie unijnym dofinansowanie otrzymało 17 projektów, w tym właśnie dwa dotyczące Jaworzna. Wkrótce zostaną ogłoszone przetargi na roboty budowlane, a prace powinny rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Foto: Jaworzno.pl

Najnowsze

To Top