Z miasta

Przekaż 1% swojego podatku

Początek roku to tradycyjnie czas dokonywania rozliczeń z fiskusem. Podobnie jak w poprzednich latach, każdy obywatel ma możliwość przeznaczenia 1 procenta podatku na wybraną przez siebie Organizację Pożytku Publicznego. Dzięki temu wiele fundacji i stowarzyszeń – także z Jaworzna – może sprawnie funkcjonować i realizować swoje cele.

Przekazanie 1% swojego podatku stało się w ostatnich latach bardzo popularne, a Polacy coraz częściej decydują się na taką formę wsparcia dla wybranych przez siebie organizacji. Tylko w minionym roku aż 14,8 miliona obywateli zdecydowało się wskazać w swoim rocznym rozliczeniu Organizację Pożytku Publicznego, do której trafi 1 procent podatku. – Polacy po raz kolejny pokazali, że na dobre polubili dzielenie się 1 procentem swojego PIT z organizacjami pożytku publicznego. Każdego roku rośnie nie tylko kwota, którą wspierają bliskie im cele, ale również liczba podatników, którzy przekazują swój 1 procent. 907 mln zł to rekordowa kwota, wyższa o 30 mln zł w porównaniu z ubiegłym rokiem – mówi minister finansów Tadeusz Kościński. Średnio przeciętna kwota przekazana na rzecz OPP wyniosła 61 zł. O tym, jak duża jest skala pomocy, świadczyć mogą kwoty, jakie trafiły do najpopularniejszych organizacji. Pierwsze miejsce w kraju po raz kolejny zajęła Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, która zyskała ponad 184 miliony złotych. Według danych Ministerstwa Finansów aż 108 OPP otrzymało wsparcie przekraczające milion złotych.

Hospicjum liderem

W Jaworznie podatnicy również chętnie wspierali lokalne organizacje. W minionym roku na konta jaworznickich Organizacji Pożytku Publicznego w ramach 1 procenta podatku trafiło w sumie niemal 860 tysięcy złotych. To spora kwota, która dla OPP jest ogromnym wsparciem. Po raz kolejny zdecydowanym liderem okazało się Hospicjum Homo-Homini im. Św. Brata Alberta, które otrzymało nieco ponad 393 tysiące złotych. – Pragniemy gorąco podziękować wszystkim, którzy nas wspierają od wielu lat. Dzięki państwa wsparciu możemy polepszać jakość opieki nad naszymi pacjentami i rozszerzać opiekę hospicyjną – mówi Iwona Pawelec, koordynator wolontariatu w jaworznickim hospicjum. W sumie swój jeden procent dla placówki zdecydowało się przekazać ponad 7900 osób. Ponad 88 tysięcy złotych trafiło na konta Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Ratownik Górniczy”. Na ostatnim miejscu na podium znalazło się Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych, które podatnicy wsparli, przekazując 80 tysięcy złotych.

Wybierz swoje OPP

Jak informuje Ministerstwo Finansów, obecnie w Jaworznie zarejestrowanych jest 19 Organizacji Pożytku Publicznego. Działają one w bardzo różnorodnych dziedzinach – od opieki nad chorymi czy niepełnosprawnymi, przez pomoc wykluczonym społecznie i zwierzętom, po pielęgnację dziedzictwa kulturowego i historycznego czy też rozwój kultury fizycznej. Wśród najpopularniejszych jaworznickich OPP znalazły się m.in. Fundacja „Koty z Kociej”, Stowarzyszenie „Betlejem” czy Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Warto tutaj dodać, że wsparcie dla organizacji z Jaworzna płynie nie tylko od jaworznian. Wiele jaworznickich OPP wzbudza zainteresowanie także poza granicami miasta, zyskując środki od mieszkańców innych miejscowości. Z pomocy ze środków z 1 procenta korzystają nie tylko same OPP, ale też osoby potrzebujące i organizacje, które z nimi współpracują. Wiele osób niepełnosprawnych posiada subkonta w dużych fundacjach, które mają większe możliwości działania. Podczas przekazywania 1 procenta na takie fundacje podatnicy wpisują cel szczegółowy, by środki trafiły właśnie do konkretnych osób. Z podobnej furtki korzystają też inne organizacje i stowarzyszenia, które nie mają statusu OPP. Przykładowo Szczakowianka nawiązała bliską współpracę z Fundacją Energetyka na Rzecz Polski Południowej. Dzięki temu wszyscy, którzy chcą wesprzeć wychowanie młodzieży w szczakowskim klubie, mogą to zrobić, przekazując 1% na rzecz fundacji. Po wpisaniu celu szczegółowego „Szczakowianka” – fundacja przekaże te środki do klubu. – Serdecznie dziękujemy za wpłaty dokonane na rzecz naszego Stowarzyszenia w ramach akcji pozyskiwania środków z tytułu 1%. Cieszy nas pozyskana kwota, która pozwala nam lepiej pracować z młodzieżą i wychowywać młodych piłkarzy – mówią przedstawiciele Zarządu klubu.

Rozliczenie bez problemów

Przekazanie 1% podatku jest bardzo proste i nic nie kosztuje. Wypełniając zeznanie roczne, wystarczy odnaleźć odpowiednią rubrykę, wpisać numer KRS danej organizacji i kwotę równą 1% naszego podatku. Jeżeli złożyliśmy już PIT-a, ale zapomnieliśmy o przekazaniu 1%, możemy złożyć korektę swojego zeznania podatkowego. Musi to nastąpić jednak nie później niż do jednego miesiąca od upływu terminu składania PIT. Od jakiegoś czasu rozliczanie jednego procenta jest jeszcze łatwiejsze, dzięki platformie Twój e-PIT. Obecnie Krajowa Administracja Skarbowa w całości wypełnia zeznanie podatkowe za podatnika. Jeżeli w rozliczeniu za 2019 rok wpisaliśmy KRS danej organizacji pożytku publicznego, to automatycznie również w tym roku otrzyma ona nasz 1%. Podczas logowania na platformę Twój e-PIT można sprawdzić, czy wpisana jest organizacja, którą faktycznie chcemy wesprzeć. Bez problemu można też dokonać zmiany, wpisując inny numer KRS. Emeryci i renciści, którzy są rozliczani przez ZUS, jeżeli chcą wesprzeć organizację OPP, mogą złożyć w formie papierowej w urzędzie skarbowym tzw. PIT–OP, w którym wystarczy wpisać swoje dane oraz KRS organizacji.

Numery KRS poszczególnych organizacji najłatwiej znaleźć jest w internecie. Ministerstwo Finansów na swoich stronach dysponuje prostą wyszukiwarką OPP. Poza tym same organizacje publikują informacje o numerach KRS na własnych plakatach, publikacjach czy po prostu stronach internetowych. Wybór jest bardzo duży – w całym kraju zarejestrowanych jest ponad 8000 organizacji pożytku publicznego. Działalność OPP nie jest ukierunkowana na zysk, ich głównym celem jest pomoc innym. Warto też wspomnieć, że funkcjonowanie takich organizacji jest ściśle kontrolowane, a w internecie znaleźć można sprawozdania z ich działalności. Wsparcie w ramach 1% można też przekazać potrzebującym osobom prywatnym – zwykle za pośrednictwem fundacji. Trzeba tutaj pamiętać o dopisaniu w odpowiedniej rubryce PIT-a celu szczegółowego.

KRSNazwa OPPKwota za rok 2019
421193Chrześcijańska Służba Charytatywna Oddział Śląski2 915,70 zł
299353Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne Oddział w Jaworznie1 095,90 zł
132934Fundacja „Energetyka na Rzecz Polski Południowej”37 294,40 zł
488618Fundacja „Mój Czas dla Seniora” im. Wandy i Józefa3 372,00 zł
270272Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Ratownik Górniczy”88 272,48 zł
288450Fundacja Rozwoju „Patria”4 064,80 zł
518301„Jesień na Letniej”4 442,94 zł
140728Klub Inteligencji Katolickiej1 997,60 zł
63769Klub Sportowy „Górnik” w Jaworznie10 055,00 zł
527590„Koty z Kociej”63 590,30 zł
165877Ogólnopolskie Stowarzyszenie Optymalnych im. Adama Jany21 789,10 zł
42002Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – Koło w Jaworznie21 314,00 zł
68103Polskie Towarzystwo Tatrzańskie Oddział Jaworzno2 871,20 zł
486210Stowarzyszenie „Betlejem”72 034,27 zł
51378Stowarzyszenie Fauna1 657,70 zł
8274Stowarzyszenie Hospicjum Homo-Homini im. Św. Brata Alberta393 997,60 zł
40813Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych80 571,90 zł
394465Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej w Bielsku-Białej Oddział w Jaworznie*457,60 zł
231552Stowarzyszenie „Puls Życia”21 143,60 zł
21413Stowarzyszenie Rodzin na Rzecz Dzieci „Sprawnych Inaczej”25 883,80 zł
*Organizacja obecnie nie figuruje na liście OPP

Najnowsze

To Top