Z miasta

Pożegnanie ze starymi Solarisami

PKM Jaworzno oficjalnie zakończył eksploatację starych autobusów marki Solaris Urbino 15. W najbliższą sobotę (6 marca) miłośnicy komunikacji po raz ostatni będą mogli przejechać się tym pojazdem i zrobić sobie pamiątkowe fotografie.

Jaworznicki przewoźnik systematycznie wymienia swój tabor i zastępuje stare wysłużone autobusy nowymi – bardziej nowoczesnymi. 17 lat temu sześć wówczas bardzo nowoczesnych pojazdów Solaris Urbino 15 zastąpiło na najbardziej obciążonych linach stare Ikarusy. – Były to pierwsze w pełni niskopodłogowe, fabrycznie nowe autobusy, a ich zakup był symbolicznym początkiem gruntownej restrukturyzacji naszej Spółki. Autobusy te wyróżniał ówcześnie nowoczesny design i nowe barwy firmowe, które z entuzjazmem zostały przyjęte przez mieszkańców miasta. Wykorzystywany do dzisiaj układ kolorów naszych autobusów jest bardzo charakterystyczny, dobrze rozpoznawalny i unikalny w Europie. Wraz z nowymi Solarisami w 2004 roku zaprezentowane zostało także wykorzystywane do dziś logo PKM Jaworzno – wspomina PKM Jaworzno. Solarisy Urbino 15 przez długie lata służyły pasażerom i okazały się całkiem funkcjonalne i solidne. Praktycznie bez większych remontów były w stanie przejechać ponad milion kilometrów. W ostatnich latach coraz rzadziej wyjeżdżały na ulice i pełniły już raczej funkcję autobusów rezerwowych.

PKM ostatecznie wycofuje je z eksploatacji. W najbliższą sobotę dla wszystkich miłośników komunikacji miejskiej jaworznicki przewoźnik przygotował specjalne wydarzenie połączone z ostatnim kursem. Na pętli przy ulicy Krakowskiej w godzinach od 9:00 do 10:00 będzie okazja do wykonania ostatnich pamiątkowych zdjęć. Obok zostaną zaprezentowane także najnowsze, elektryczne autobusy marki Solaris, które niedawno trafiły do Jaworzna. – O godz. 10:00 zaprosimy chętnych na pożegnalny kurs ostatnim Solarisem Urbino 15. Odwiedzimy charakterystyczne miejsca naszej sieci komunikacyjnej, które przez wiele lat obsługiwane były takim taborem – zapowiada jaworznicki przewoźnik. – Podczas wydarzenia prosimy o przestrzeganie obowiązujących przepisów sanitarnych, a w szczególności dystansu społecznego i obowiązku zakrywania ust i nosa. Zgodnie z aktualnymi obostrzeniami autobus w ostatnią podróż zabierze nie więcej jak 45 osób – dodaje.

Foto: PKM Jaworzno

Najnowsze

To Top