Z miasta

Sfera z nowymi mieszkańcami

Nowi lokatorzy zamieszkali na Osiedlu Sfera budowanym przez Jaworznickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. W sumie w ramach trzeciego etapu JTBS przekazał klucze do 46 mieszkań na własność i 69 na wynajem.

Osiedle Sfera to największa inwestycja mieszkaniowa w Jaworznie od lat 90. W pobliżu Geosfery między centrum miasta a Szczakową powstaje nowoczesne osiedle, które już teraz ma całkiem sporo lokatorów. JTBS zakończył właśnie trzeci etap budowy i oddał w sumie do użytku kolejne 115 mieszkań. Zwykle przekazanie kluczy odbywało się uroczyście. Niestety obecny stan pandemii sprawił, że wszystko musiało odbyć się w skromniejszy sposób, a nowi mieszkańcy odbierali klucze indywidualnie.

Osiedle Sfera jest już blisko ukończenia i zdecydowanie zaczyna przypominać to, co kilka lat temu można było obejrzeć tylko na wizualizacjach. Zakończony właśnie trzeci etap rozbudowy jest już przedostatnim. W jego ramach powstało 46 mieszkań, które można było wykupić na własność i 69 przeznaczonych na wynajem. Tymczasem trwa budowa czwartego etapu, w ramach którego powstaną jeszcze 63 mieszkania na wynajem. Końcem ubiegłego roku JTBS prowadził nabór wniosków o wynajem mieszkania w ramach tej inwestycji. Zainteresowanie ponownie okazało się ogromne – w sumie złożono 121 wniosków, dlatego o ostatecznym przydziale decydować musiało losowanie. Przyszli najemcy na tym etapie mogą wybierać materiały wykończeniowe do swoich nowych wnętrz, takie jak m.in. panele czy płytki. Zakończenie budowy IV etapu przewidywane jest na czwarty kwartał 2021 roku. W sumie Osiedle Sfera po zakończeniu prac będzie liczyło blisko 400 mieszkań.

Jaworznickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego myśli już o następnych dużych inwestycjach mieszkaniowych i w planach ma budowę dwóch kolejnych osiedli. Obecnie prowadzone są prace projektowe dotyczące budowy Osiedla Sfera Południe. Według wstępnych planów nieco na południe od Sfery powstanie osiedle z 240 mieszkaniami. Wszystkie nowe bloki mają być niskie, jednoklatkowe. JTBS przewiduje, że budowa podzielona na pięć etapów potrwa około 5 lat. Za kilka lat nowe osiedle, o którym pisaliśmy już na naszych łamach, powstać ma także na Skałce na nieużytkach między Równa Górką a Grodziskiem. To jednak nieco dalsza perspektywa, a na razie toczone są tam prace projektowe.

Najnowsze

To Top