Z miasta

Wspólnota Betlejem ma już 25 lat!

Dokładnie 14 lutego minęło 25 lat od założenia jaworznickiej Wspólnoty Betlejem. Przez te lata na Dąbrowie Narodowej swoje schronienie i najprawdziwszy dom znalazło wielu bezdomnych, którzy zyskali szansę na normalne życie. Wspólnota ma ambitne plany na kolejne lata – remontuje kolejny dom i buduje kawiarnię, nad którą patronat objął słynny reżyser – David Lynch.

– Nasza przygoda ze Wspólnotą Betlejem rozpoczęła się 25 lat temu, dokładnie 14 lutego 1996 roku. Tego dnia odwiedziłem ks. Józefa Lendę na starej plebanii. Wypiliśmy kawę. W czasie rozmowy ks. proboszcz zaproponował nam coś, co zmieniło całe moje życie i życie wielu z nas – opowiada ksiądz Mirosław Tosza, opiekun i założyciel Wspólnoty. Dzięki zaangażowaniu księdza Toszy i wielu innych osób działających przy projekcie, udało się stworzyć unikalne miejsce, które już na dobre wpisało się w miejski krajobraz. W tym roku jaworznickie Betlejem świętuje swój jubileusz, a to najlepszy dowód na to, jak trwała stała się inicjatywa zapoczątkowana już ćwierć wieku temu.

Świętowali jubileusz

W rocznicę powstania Betlejem w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Osiedlu Stałym biskup Grzegorz Kaszak odprawił mszę świętą w intencji Wspólnoty, osób ubogich i całego środowiska skupionego wokół niej. Oprawę muzyczną do wydarzenia przygotował chór Brand Cameralis przy wsparciu muzyków ze Wspólnoty – Jacka i Kapeli Fedaków. – Dziękujemy wszystkim, którzy 25 lat temu zdecydowali się podjąć dość ryzykowną decyzję. Teraz widzimy, że to była decyzja opatrznościowa – mówił biskup Grzegorz Kaszak. – Niełatwo było na początku Wspólnocie Betlejem. Problemów, trudności, nie brakowało i nie brakuje, a oni przygarniają tych, którzy znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji życiowej – dodaje. Msza zainaugurowała obchody roku jubileuszowego, który przebiegać będzie pod hasłem „Sieci pełne ryb”. Symbolem obchodów stał się obciążnik do rybackich sieci, znaleziony przez archeologów podczas prac wykopaliskowych w Kafarnaum.

Historia jaworznickiego Betlejem praktycznie od samego początku jest związana z budynkiem mieszczącym się przy ulicy Długiej 16. Opuszczona dawna szkoła podstawowa w Dąbrowie Narodowej została wcześniej przekazana przez miasto stowarzyszeniu „Dobroczynność”. Budynek był zupełnie zdewastowany i przez 8 lat stał pusty. Tymczasem Wspólnota nadała mu nowe życie i przekształciła w obiekt, który może służyć wielu ludziom. – Za drzwiami spotkamy wspólnotę ludzi ubogich, którzy zamieszkują budynek po starej szkole podstawowej. Ten budynek otrzymaliśmy właśnie ćwierć wieku temu, jako całkowitą ruinę i razem z bezdomnymi przekształciliśmy go w dom. I to nie tylko w taki dom, który daje schronienie czy dach nad głową, ale także dom z duszą, na czym nam bardzo zależało – opowiada ksiądz Mirosław Tosza.

Nowe wyzwania pod patronatem Lyncha

Obecnie w siedzibie Wspólnoty przy ulicy Długiej 16 zamieszkuje 15 osób. W Betlejem cały czas coś się dzieje. Na miejscu funkcjonuje pracownia artystyczna, a powstające w niej rękodzieło nabyć można w sklepiku. Przy Wspólnocie działa też minizoo w ramach Betlejemskiego Ogrodu Biblijnego, a jej członkowie opiekują się zwierzętami. Budowana jest kawiarnia społeczna. Ostatnio ukazała się też książka Piotra Zworskiego „Dzisiaj w Betlejem”, poświęcona jaworznickiej Wspólnocie. Jest ona zapisem rozmów z opiekunem Wspólnoty, księdzem Mirosławem Toszą oraz jej mieszkańcami.

Wizualizacja nowego budynku Wspólnoty Betlejem, w którym powstanie kawiarnia nad którą patronat objął słynny reżyser – David Lynch

Obecnie Betlejem realizuje duży projekt – remontuje drugi dom Wspólnoty, który położony jest po sąsiedzku przy ulicy Długiej 12. – Drugi nasz dom będzie odpowiadał na potrzeby naszych mieszkańców, osób ubogich ale i całego środowiska doceniającego wartość spotkania, architektury, filmu i sztuki oraz smak pysznej kawy i herbaty. Parter i ogród to przestrzeń dla społecznej kawiarni „Prosta historia”, której wystrój i program jest inspirowany filmem Davida Lyncha o tym tytule i podróżą naszych mieszkańców traktorami do Lisieux we Francji – opowiadają przedstawiciele Wspólnoty. Docelowo na jednym pietrze zamieszkają byli bezdomni, którzy zajmą się tworzeniem i obsługą domu. Na drugim piętrze znajdą się pokoje gościnne dla uczestników organizowanych w Betlejem rekolekcji, warsztatów i sesji oraz dla gości Wspólnoty. Na dachu – tarasie, oprócz drzew i krzewów, będzie wybudowane przeszklone patio – ogród zimowy. Całość realizowana jest w stylu Hundertwassera, wiedeńskiego malarza i architekta, którego twórczością członkowie Betlejem inspirują się od lat. Wspólnota chciałaby, żeby nowy dom został ukończony na początku 2022 roku – to jednak będzie zależało od tego, czy otrzyma odpowiednie wsparcie od ofiarodawców. Całość zapowiada się bardzo ciekawie. Jaworzno może zyskać efektowny architektonicznie obiekt, który nie tylko będzie spełniał swoje społeczne funkcje, ale też zachwycał oko.

fot. Facebook / Wspólnota Betlejem

Tekst pochodzi z gazety EXTRA Jaworzno nr 5-2021

Najnowsze

To Top