Biznes - inwestycje

Związkowcy obawiają się likwidacji Taurona. Rząd zaprzecza takim planom

Rząd przygotowuje się do wydzielenia z Taurona aktywów węglowych. Związkowcy obawiają się, że może to pociągnąć za sobą likwidację całej Grupy i w tej sprawie zwrócili się do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Rząd tymczasem przekonuje, że takie plany na razie nie są rozważane.

W grupie Tauron ostatnio dochodzi do sporych zmian. Zmieniają się prezesi spółek, trwa też konkurs na prezesa całej grupy. Toczą się również coraz intensywniejsze dyskusje na temat przyszłości polskiego górnictwa. Rząd chce, by w najbliższym czasie z Taurona zostały wydzielone aktywa węglowe należące do koncernu. To budzi coraz więcej niepokoju wśród związkowców. Ich zdaniem coraz bardziej realny staje się scenariusz, w którym po wydzieleniu aktywów węglowych Tauron miałby zostać zlikwidowany i przejęty przez Polską Grupę Energetyczną. Grupa Tauron obecnie zatrudnia około 26 000 pracowników, a po ewentualnej likwidacji spora część z nich mogłaby zostać zwolniona.

Związkowcy z trzech central związkowych z Grupy Tauron skierowali w ostatnich dniach list do wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego. Domagają się też pilnego spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim. – Jesteśmy bardzo zaniepokojeni sytuacją, w której do głosu dochodzą partykularne interesy a nie dobro Grupy, jej pracowników i obywateli kraju – piszą w liście związkowcy. – W związku z narastającym konfliktem społecznym wynikającym z nieprzemyślanych decyzji właścicielskich i zarządczych oraz w celu przeciwdziałania wybuchowi niekontrolowanego niezadowolenia społecznego zwracamy się o podjęcie niezbędnych działań w celu zablokowania tak podjętych decyzji personalnych – dodają.

Do całej sprawy odniosło się jak na razie Ministerstwo Aktywów Państwowych oraz grupa PGG. Wiceminister Artur Soboń przekonuje, że żadne prace zmierzające do likwidacji Taurona nie są prowadzone. – Nie pracujemy nad połączeniem Taurona i PGE. W tej chwili Ministerstwo Aktywów Państwowych zajmuje się przygotowaniem do wydzielenia aktywów węglowych z naszych spółek energetycznych do odrębnego podmiotu lub podmiotów – mówi. We wtorek (16 marca) dojdzie do spotkania związkowców z Taurona z szefem Solidarności Piotrem Dudą.

Sytuacja wokół Taurona, ale i całego górnictwa, stała się mocno dynamiczna i na pewno następne miesiące przyniosą sporo zmian. Na chwilę obecną trudno powiedzieć czy obawy związkowców znajdą potwierdzenie w kolejnych decyzjach podejmowanych przez rząd. Na pewno jednak konieczny jest dialog o przyszłości branży, która cały czas jest bardzo ważna dla regionu.

Najnowsze

To Top