Zdrowie

Wraca częściowy lockdown

W środę rząd ogłosił, że ze względu na szybko rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w całym kraju ponownie wprowadzane są obostrzenia, mające spowolnić proces transmisji wirusa.

Trzecia fala pandemii nabiera tempa, coraz więcej osób zaraża się koronawirusem SARS-CoV-2, a system ochrony zdrowia znalazł się pod dużą presją. W środę po raz pierwszy od listopada liczba nowych potwierdzonych zakażeń przekroczyła 25 tysięcy, a zdaniem ekspertów wciąż jeszcze nie jesteśmy w szczycie zachorowań. W związku z tym rząd zdecydował się, by w skali kraju powrócić do obostrzeń, które obowiązywały na początku roku.

– Sytuacja epidemiczna w Polsce pogarsza się. Brytyjska mutacja koronawirusa powoduje, że liczba nowych zachorowań oraz osób hospitalizowanych znacząco rośnie. Dlatego, w trosce o zdrowie i życie obywateli, podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu rozszerzonych zasad bezpieczeństwa w całej Polsce. Dodatkowo rekomendujemy pracę zdalną wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zasady wprowadzone zostaną od soboty, 20 marca. Obowiązywać będą do 9 kwietnia, czyli obejmą także okres Świąt Wielkanocnych – informuje rząd. Brytyjska mutacja koronawirusa według badań odpowiada już za ponad 52 proc. zachorowań. W ostatnim tygodniu liczba zakażeń zwiększyła się o 38 proc., a liczba zgonów o 24 proc. Przybyło także zajętych łóżek covidowych – wzrost o 17 proc. Także w Jaworznie praktycznie każdego dnia odnotowuje się kilkadziesiąt nowych przypadków, wzrosła też liczba zgonów.

Powrót obostrzeń

Od soboty na terenie całego kraju obowiązywać będą na nowo obostrzenia, które działy już na początku roku. – Decyzje w sprawie obostrzeń podejmujemy wspólnie z naszymi ekspertami z dziedziny zdrowia publicznego, wirusologami i epidemiologami. Aby zmniejszyć tempo rozwoju COVID-19, musimy ograniczyć mobilność społeczną, która jest kluczowa w walce z koronawirusem – informuje rząd. Od 20 marca do 9 kwietnia w całej Polsce będą obowiązywały następujące ograniczenia. Swoją działalność muszą zawiesić:

  • hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
  • galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;
  • teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
  • kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
  • baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
  • sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;
  • stoki narciarskie;
  • kluby fitness i siłownie;
  • obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

Ze względów bezpieczeństwa, wszyscy uczniowie w Polsce – w tym także w klasach 1-3 – będą uczyć się zdalnie. W całym kraju zalecana jest także praca on-line – wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.

– Analizując sytuację w innych województwach, widzimy, że w całym kraju sytuacja się pogarsza. Z naszego punktu widzenia decyzje o kolejnych restrykcjach będą miały charakter ogólnopolski. Nie będą różnicowały regiony – mówił podczas konferencji prasowej Adam Niedzielski, Minister Zdrowia. – Na pewno kolejne kroki będą już typowym lockdownem i typową sytuacją, gdy będziemy zamykać już wszystko, jeśli obecne obostrzenia nie przyniosą poprawy sytuacji – dodaje minister.

Wszystko wskazuje na to, że czekają nas trudne tygodnie. Jeżeli liczba zakażeń dalej będzie rosła w szybkim tempie, to nie jest wykluczone, że w okolicy świąt czeka nas pełny lockdown, podobny do tego sprzed roku. Na pewno warto dbać o siebie i stosować cały czas podstawowe zasady bezpieczeństwa. Zachowywanie dystansu społecznego, zasłanianie ust i nosa, a także regularna dezynfekcja rąk i powierzchni użytkowych są bardzo proste do zachowania i w znaczny sposób ograniczają rozprzestrzenianie się wirusów. Warto dbać o siebie i swoich bliskich.

Najnowsze

To Top