Z miasta

Palety ze skórami wyrzucone w lesie

W lesie w pobliżu ul. Wojska Polskiego jeden z mieszkańców odkrył kilka porzuconym palet ze zwierzęcymi skórami. Policja i nadleśnictwo poszukują teraz sprawców.

Na niecodzienne znalezisko natknął się w sobotę jeden z mieszkańców Jaworzna. Podczas spaceru po lesie w pobliżu miejsca, gdzie w przyszłości miałaby powstać fabryka Izery, znalazł kilkanaście porzuconych palet ze skórami. O swoim znalezisku zawiadomił straż miejską, która powiadomiła także leśniczego z Leśnictwa Podłęże. – Zabezpieczyliśmy oczywiście wszystkie ślady i będziemy poszukiwać sprawcy, pomagać ewentualnie policji w dochodzeniu. W środę w tym miejscu był leśniczy. Nie było tam jeszcze wtedy pozostawionych bydlęcych skór – mówi Ewelina Boruń, zastępczyni nadleśniczego Nadleśnictwa Chrzanów. W sumie na miejscu stwierdzono 16 palet z odpadami – skórami bydlęcymi. Musiały zostać tam przywiezione na ciężarówce, najprawdopodobniej między 10 a 19 marca. Obecnie Nadleśnictwo prosi osoby, które mogą coś wnieść do ustalenia sprawcy o kontakt z numerem telefonu 668125285.

Odpady garbarskie są uznawane za odpady niebezpieczne, które powinny być w odpowiedni sposób utylizowane. Koszty utylizacji są dość wysokie, a część nieuczciwych przedsiębiorców, szuka sposobu na to, by pozbyć się ich tanim kosztem, zwykle porzucając gdzieś w lasach, lub zakopując w ziemi. Tymczasem porzucone w lesie odpady mogą doprowadzić do skażenia gleby i wody, stanowią także zagrożenie dla zwierząt. Za porzucanie odpadów niebezpiecznych grożą kary więzienia i wysokie grzywny.

Foto: Nadleśnictwo Chrzanów

Najnowsze

To Top