Biznes - inwestycje

Paweł Strączyński prezesem Taurona

Znamy już nazwisko nowego prezesa grupy Tauron Polska Energia. Rada Nadzorcza spółki powołała na to stanowisko Pawła Strączyńskiego.

W czwartek Tauron zaprezentował nowego prezesa. Konkurs na to stanowisko wygrał Paweł Strączyński, który od lutego 2020 pełnił funkcję Wiceprezesa Zarządu ds. Finansowych Polskiej Grupy Energetycznej. Nie jest to duże zaskoczenie, praktycznie bowiem od samego początku uchodził za głównego faworyta w walce o to stanowisko.

Nowy prezes w swoich pierwszych wypowiedziach zapowiada zwiększenie możliwości pozyskiwania finansowania i odblokowanie potencjału rozwojowego Spółki. – Tauron potrzebuje zdecydowanych działań, aby zwiększyć możliwości finansowania zielonych inwestycji niezbędnych do dalszego rozwoju spółki. Moim celem jest zdynamizowanie działań oraz zbudowanie nowoczesnej firmy opartej na mocnych finansowych podstawach – mówi Paweł Strączyński. – Tauron jest ważnym elementem sprawiedliwej transformacji energetycznej w Polsce. Chcemy w niej aktywnie uczestniczyć we współpracy ze stroną społeczną. Przed nami istotne decyzje odnośnie aktywów węglowych, do których musimy przygotować spółkę – dodaje.

To właśnie kwestia wydzielenia z holdingu aktywów węglowych wzbudza w ostatnich czasach najwięcej emocji. Nowego prezesa może czekać trudna przeprawa ze związkowcami, którzy do dawna biją na alarm. Związki zawodowe już dawno poddawały pod wątpliwość kandydaturę Pawła Strączyńskiego na to stanowisko i wyrażały obawy, czy nie jest to przygotowanie do wchłonięcia Taurona przez Polska Grupę Energetyczną. Co prawda zarówno strona rządowa, jak i PGE ostatni temu zaprzeczały, ale dopiero działania nowego prezesa, związanego przecież z PGE, pokażą w jaką stronę zmierzać będzie spółka.

Nowy prezes Taurona w pierwszych zapowiedziach stawia przed zarządem następujące cele do realizacji w krótkoterminowej perspektywie: aktualizację strategii, unowocześnienie zarządzania, uporządkowanie aktywów, uzdrowienie finansów, zdynamizowanie „zielonego zwrotu”. – Zdajemy sobie sprawę, że potrzebujemy pilnej aktualizacji strategii, biorącej pod uwagę bieżące uwarunkowania rynkowe i sytuację wewnętrzną spółki. Tauron zasługuje na dynamiczny rozwój, a naszym zadaniem, jako nowego zarządu jest stworzenie klarownych ram realizacji tego celu – mówi. – Zielony zwrot zapoczątkowany w Tauronie musi być przyspieszony, a inwestycje w OZE zdynamizowane. Atutem Taurona jest dystrybucja oraz dobrze zorganizowana i efektywna sprzedaż. Jak widzimy w raporcie finansowym za 2020 r. oba te segmenty odpowiadają za 88 proc. EBITDA. Będziemy te atuty wykorzystywać, aby usprawnić zarządzanie i uzdrowić finansowo firmę. Pomimo rekordowej EBITDA w 2020 roku sytuacja finansowa spółki wymaga szybkiej poprawy, przede wszystkim jeśli chodzi o kwestie zadłużenia. Co prawda wskaźnik długu netto do EBITDA liczony na potrzeby kowenantów i ratingu pozostaje jeszcze na dosyć bezpiecznym poziomie, to realne zadłużenie do EBITDA powyżej 3x jest dalekie od komfortowego, zwłaszcza gdy spółka potrzebuje inwestycji umożliwiających jej transformację – dodaje.

Paweł Strączyński jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i doświadczonym menedżerem, pracującym na stanowiskach kierowniczych w dużych firmach. Od lutego 2020 pełnił funkcję Wiceprezesa Zarządu ds. Finansowych PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A. W przeszłości był m.in. Wiceprezesem Zarządu Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja S.A. Czy też Wiceprezesem Zarządu Zower Sp. z o.o. (spółki z Grupy PGE Energia Ciepła S.A.).

Najnowsze

To Top