Województwo śląskie

Rusza Marszałkowski Budżet Obywatelski

Mieszkańcy województwa śląskiego po raz trzeci będą mogli zdecydować, na co przeznaczona zostanie część środków z regionalnego budżetu. Właśnie ruszył nabór propozycji zadań w ramach trzeciej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Marszałkowski Budżet Obywatelski cieszy się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców, a w jego ramach można realizować ciekawe zadania ważne dla lokalnej społeczności. Dzięki MBO skorzystali także jaworznianie, którzy licznie oddawali głosy na projekty dotyczące naszego miasta. W ramach drugiej edycji, dzięki wsparciu mieszkańców, stacja pogotowia ratunkowego w Jaworznie zyskała nową, w pełni i wyposażoną karetkę. Zapewne także tym razem wśród zgłoszonych projektów nie zabraknie wartościowych inicjatyw.

Ekologia i rozwój lokalny

W tym roku w ramach III edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy województwa śląskiego, będą mieli do dyspozycji 10 milionów złotych. Nowością jest podział tych środków na dwa rodzaje projektów w pulach EKO (5 mln zł) oraz REGIO (5 mln zł). – Przyjmując Strategię Rozwoju Województwa Śląskiego „Zielone Śląskie 2030” nakreśliliśmy kierunek, do którego zmierzamy. Projekty ekologiczne i przedsięwzięcia wpływające na poprawę środowiska naturalnego będą priorytetowe. Kolejna edycja Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego wpisuje się w te działania. Pulę 10 milionów złotych podzieliliśmy na pół. Mocny akcent stawiamy na wspieranie projektów służących ekologii. Zachęcam mieszkańców do aktywności i realizowania pomysłów, które wpłyną na rozwój regionu – namawia marszałek Jakub Chełstowski.

W ramach puli EKO mogą być zgłaszane zadania spełniające łącznie trzy warunki. Zgłoszone projekty muszą mieć charakter ekologiczny, wpływać na poprawę środowiska naturalnego i służyć rozwojowi całego województwa. W ramach puli REGIO bez zmian pozostaje podział oraz liczba grup powiatów. Mieszkańcy będą mogli zgłaszać zadania o różnym charakterze, mieszczące się w granicach zadań własnych województwa. Podobnie jak w poprzedniej edycji, cały region podzielony został na siedem podregionów. Jaworzno trafiło do podregionu numer 7 razem z Dąbrową Górniczą, Sosnowcem, a także powiatami będzińskim i zawierciańskim. Na projekty w ramach tego podregionu przeznaczono w sumie 750 000 zł.

Zarząd województwa śląskiego określił maksymalne i minimalne kwoty, jakie można przeznaczyć na projekty w ramach MBO. W przypadku zadań w puli EKO ich wartość nie będzie mogła być niższa niż 100 000 zł, ale nie wyższa niż 25% dostępnych w puli EKO środków. Z kolei w przypadku zadań w puli REGIO nie będzie mogła być niższa niż 20 000 zł, ale nie wyższa niż 50% dostępnych w puli REGIO środków dla danego podregionu.

Nabór trwa

6 kwietnia ruszył nabór projektów, które potem zostaną poddane głosowaniu mieszkańców. Aby zgłosić zadanie, należy wypełnić formularz za pomocą generatora eBO. Następnie wydrukowany i podpisany formularz należy dostarczyć (pocztą, osobiście lub za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej) do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego (lub jednostek zamiejscowych w Częstochowie i Bielsku-Białej) wraz z listą poparcia oraz, w przypadku zadań inwestycyjnych lub infrastrukturalnych, oryginałem zgody władającego obiektem lub terenem na realizację zadania.

Nabór wniosków, zgodnie z przyjętym przez Zarząd Województwa Śląskiego harmonogramem, trwa do 16 maja.

Najnowsze

To Top