Kultura i rozrywka

„Utracone oblicza” na ulicach Jaworzna

W czwartek (21 kwietnia) w centrum miasta na murach Miejskiego Centrum Integracji Transportu pojawiła się nowa plenerowa wystawa „Utracone oblicza”, przygotowana wspólnie przez Muzeum Miasta Jaworzna i Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Jaworzno jest pierwszym miastem poza Warszawą, w którym prezentowana jest prestiżowa wystawa pokazująca 22 wizerunki obrazów – portretów, które w skutek II wojny światowej zaginęły z polskich muzeów i kolekcji. – Wystawa przypomina, że podczas II wojny światowej wiele dzieł sztuki, cennych archiwaliów i woluminów zostało zagrabionych lub zniszczonych. Mimo trwających do dziś poszukiwań, ogromnej liczby z nich ciągle nie udało się odnaleźć. „Utracone oblicza” pokazują tylko cząstkę polskich strat wojennych – mówią muzealnicy. W skłąd wystawy wchodzą wybrane portrety autorstwa wybitnych artystów – Aleksandra Gierymskiego, Konrada Krzyżanowskiego, Annibale Carracciego czy Lovisa Corintha oraz dzieła mniej znanych twórców. Przed wojną znajdowały się one w największych polskich kolekcjach, których sukcesorami są m. in. Muzea Narodowe w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku czy Poznaniu. Za pośrednictwem portretów dotknąć możemy kontekstu epoki i miejsca, w którym każdy z nich powstawał. Styl, w jakim tworzył malarz, stroje z epoki, wreszcie twarze i spojrzenia portretowanych, czyli wszystko to, co zapisane jest w tych utraconych obrazach, przenika się z ich dramatyczną wojenną historią.

Jaworznicka wystawa została zorganizowana dzięki współpracy muzeum z Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – Departamentem Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych, Wydziałem ds. Restytucji Dóbr Kultury. Resort ten nieustannie podejmuje działania, by odnaleźć i przywrócić macierzystym zbiorom zaginione dzieła sztuki. Jest to złożona i nierzadko żmudna praca, jednak jej efekty mogą być powodem do dumy. Jak dotychczas udało się odzyskać choćby tak wybitne przedstawienia portretowe, jak „Murzynka” Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej czy „Żydówka z pomarańczami” Aleksandra Gierymskiego z Muzeum Narodowego w Warszawie. Dane na temat dóbr kultury utraconych z terenów Polski w jej granicach po roku 1945 gromadzone są w resorcie kultury od 1992 roku. W prowadzonej przez MKDNiS bazie strat wojennych widnieje obecnie ponad 63 tysiące rekordów obejmujących dzieła ze wszystkich dziedzin sztuki. Baza jest częściowo udostępniona w Internecie pod adresem dzielautracone.gov.pl.

Efektowne portrety podziwiać będzie można w Jaworznie aż do 2 lipca. Warto zajrzeć do centrum miasta i sprawdzić samemu, jakie dzieła zostały utracone przez Polskę podczas działań wojennych.

Najnowsze

To Top