Zdrowie

Ruszają punkty powszechnych szczepień

Akcja szczepień przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 zaczyna przyspieszać. W Jaworznie ruszają punkty masowych szczepień, z których dziennie korzystać będzie mogło nawet kilkaset osób.

Główną bronią w walce z trwającą już od ponad roku pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 stały się szczepionki. W Polsce akcja szczepień ruszyła w grudniu i krok po kroku wyszczepiane są kolejne grupy. Zgodnie z rządowymi zapowiedziami do 9 maja wszyscy pełnoletni mieszkańcy kraju otrzymają skierowania na szczepienie. Przed kilkoma dniami w całym kraju powstało 16 nowych pilotażowych Punktów Szczepień Powszechnych. Docelowo będzie ich ponad 600 w całym kraju. Powszechne Punkty Szczepień tworzone są według jednolitych standardów rządowych. Koszt zakupu szczepionek oraz ich podania finansowany jest z budżetu państwa. Nowym rozwiązaniem są także punkty drive-thru, gdzie szczepionkę można przyjąć, nie wychodząc z samochodu. Od 26 kwietnia będzie można zapisać się na szczepienie w punkcie drive-thru także przez infolinię lub Internetowe Konto Pacjenta.

Jaworzno przygotowuje się do masowych szczepień

Także w Jaworznie w najbliższych tygodniach szczepienia powinny zdecydowanie przyspieszyć. Według informacji od wojewody śląskiego – do soboty (24 kwietnia) pierwszą dawkę szczepionki przyjęło w Jaworznie 11 371 osób, a dwoma dawkami zaszczepiono 3788 osób. Aktualnie w mieście działa 13 punktów zorganizowanych przez przychodnie, ale wkrótce ulegnie to zmianie. Od kilkunastu dni mieście trwają przygotowania do otwarcia punktów masowych szczepień, które znacznie przyspieszą cały proces. – Zapowiadana zwiększona ilość szczepionek w połączeniu z dodatkowymi mechanizmami ośrodków masowych szczepień powinna zasadniczo zmienić i przyspieszyć cały proces. To jest właściwie jedyne w tej chwili narzędzie oddziaływania na przebieg epidemii – wszystkie inne są tylko obroną przed tym zagrożeniem – mówi generał Janusz Skulich, pełnomocnik prezydenta ds. bezpieczeństwa.

W Jaworznie zlokalizowane będą docelowo cztery punkty masowych szczepień. Zespół Lecznictwa Otwartego zorganizował punkty szczepień w Sali Gimnastycznej Miejskiego Centrum Kultury i Sportu przy al. Piłsudskiego 88 na Leopoldzie. Szpital Wielospecjalistyczny w Jaworznie wydzieli część poradni przyszpitalnej, uruchomi też punkt w ATElier Kultury przy ul. Mickiewicza 2 w centrum miasta. – Od 5 maja zaczynamy szczepić pacjentów na ul. Mickiewicza. Będą tam dwa punkty, które w godzinach od 7:00 rano do 17:00 będą wykonywały szczepienia – zapowiada Gabriela Buczkowska, dyrektor szpitala. Swój punkt na Hali Sportowej Miejskiego Centrum Kultury i Sportu przy ul. Inwalidów Wojennych na Osiedlu Stały organizuje firma Pro4Med Sp. z o.o.

Zapisy już ruszyły

W piątek 23 kwietnia ruszył pierwszy z tych punktów – na Leopoldzie, organizowany przez ZLO. – Uruchomiony został punkt szczepień powszechnych w sali gimnastycznej na Leopoldzie. Od 23 kwietnia można rejestrować się na szczepienia w naszym punkcie przez rządową infolinię pod numerem 989 oraz przy wykorzystaniu Internetowego Konta Pacjenta – mówi Jacek Nowak, prezes ZLO. – Rozpoczęcie szczepień w Punkcie Szczepień Powszechnych, który zorganizowaliśmy w sali gimnastycznej na Leopoldzie, (al. Piłsudskiego 88) nastąpi 27 kwietnia. Planujemy tygodniowo szczepić 2520 pacjentów – dodaje prezes ZLO.

W pozostałych punktach trwają kontrole przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Od wyników kontroli i dostaw szczepionek będą zależeć terminy uruchomienia powszechnych punktów szczepień. Rejestracja będzie prowadzona zgodnie z harmonogramem. System będzie bardziej elastyczny –jeśli osoba zainteresowana szczepieniem jest już w gronie uprawnionych i nie zapisze się na szczepienie w danym dniu, będzie mogła to zrobić później.

Najszybszą i najprostszą formą zapisania się na szczepienie jest: rejestracja telefoniczna pod numerami 989 oraz +48 22 888 41 11, sms-owa – nr telefonu 880 333 333 lub formularz dostępny na https://www.gov.pl/web/szczepimysie/zgloszenia.

Najnowsze

To Top