Z miasta

Kolejny pomnik chomika stanął na rynku

W Dzień Dziecka na rynku pojawił się nowy jaworznicki chomik. Trzecią już figurkę sympatycznego zwierzaka odsłoniły przedszkolaki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Jaworznie.

Chomik europejski w ostatnich latach stał się jednym z symboli miasta i doczekał się już trzech pomników. We wtorek (1 czerwca) na jaworznickim rynku przy kapsule czasu odsłonięta została figurka chomika z klepsydrą. Dzień Dziecka okazał się doskonałą okazją do zaprezentowania pomnika mieszkańcom i przy okazji sprawienia przedszkolakom sporej frajdy. Dzieci, które odsłoniły nowego mieszkańca rynku otrzymały słodki upominek, pluszaka i najnowsze wydawnictwo o chomiczej historii w Jaworznie czyli „Kronikę chomika”. To już trzecia figurka, która pojawiła się w mieście. Pierwszy chomik w charakterystycznej czapce rogatywce, stylizowany na drwala, stanął w 2019 roku na byczyńskim rynku. W ubiegłym roku tymczasem, przy okazji konferencji poświęconej chronionemu gatunkowi, kolejny chomik – tym razem w ochronnej maseczce – zasiadł pod jaworem na rynku.

Chomik europejski podlega ścisłej ochronie i jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Ten gryzoń jest ważnym elementem ekosystemu i swoim trybem życia zapewnia ochronę innym gatunkom roślin i zwierząt. Niestety sam znalazł się na granicy wyginięcia. Naukowcy jednak starają się, by ten gatunek znów zwiększył swoją liczebność. Jak się okazuje – w Jaworznie jest wiele terenów sprzyjających chomikom. W 2014 roku opracowano „Program ochrony chomika europejskiego (Cricetus cricetus) dla miasta Jaworzna”. Efektem działań z zakresu ochrony czynnej było utworzenie użytku ekologicznego o nazwie „Chomik europejski”. Ochrona chomika europejskiego prowadzona jest we współpracy z rolnikami uprawiającymi obszary, na których występuje ten gatunek. – Ostatnia zachowana populacja na terenie naszego miasta mieszka na wzgórzach wokół Byczyny, stąd pomysł na pomnik w tej dzielnicy. Od 2015 wspólnie z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu prowadzimy program ochronny czynnej tego gatunku. Kiedy rozpoczęliśmy nasze działania populacja była na skraju wyginięcia – wyjaśnia Marcin Tosza z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Dzięki środkom z Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach możliwe jest prowadzenie działań ochronnych, a także edukacja i promocja. Przy terenach chronionych pojawiły się tabliczki informacyjne, z których można dowiedzieć się więcej o sympatycznych gryzoniach. Dzięki temu wsparciu mogły też powstać charakterystyczne pomniki, które przypominają o chomikach i są świetną atrakcją ubarwiająca miasto.

Foto: UM Jaworzno

Najnowsze

To Top