Kultura i rozrywka

Kultura powraca!

Pod długich miesiącach przerwy i przymusowych przenosin wydarzeń kulturalnych do internetu, wszystko powoli zaczyna powracać do normy. W Jaworznie w reżimie sanitarnym znów mogą odbywać się koncerty, spektakle, przedstawienia i inne wydarzenia ze sfery kultury.

Kultura była jednym z tych obszarów, która najbardziej ucierpiała podczas pandemii. Przez wiele miesięcy życie kulturalne niemal zamarło. Co prawda instytucje kultury starały się cały czas działać i zapewniały rozrywkę online, była to tylko jednak namiastka tego, co dają wydarzenia kulturalne na żywo.

ATElier rusza pełną parą

W ostatnich miesiącach doszło do połączenia jaworznickich instytucji w ATElier, które ma usprawnić funkcjonowanie jaworznickiej kultury. Jak dotychczas działania nowej instytucji ograniczała mocno pandemia, ale dzięki znoszeniu kolejnych obostrzeń można coraz szerzej korzystać z przygotowanych propozycji. Jednym z większych wydarzeń nadchodzących dni będzie koncert Orkiestry Kameralnej Archetti. – Niezmiernie cieszymy się, że będziemy mogli znowu spotkać się z Państwem na żywo. Zachęcamy do udziału, gdyż program koncertu czerwcowego jest szczególny, a w roli solistów wystąpią wspaniali artyści. Jesteśmy przekonani, że będzie to spotkanie wyjątkowo ciekawe, interesujące i niezapomniane. Na scenie naszego Atelier obok orkiestry pojawi się skrzypek Szymon Krzeszowiec oraz jego niezwykle utalentowane dzieci: skrzypaczka Emilia Krzeszowiec oraz wiolonczelista Filip Krzeszowiec. Za pulpitem dyrygenckim stanie utalentowany dyrygent młodego pokolenia Piotr Wacławik, a koncert poprowadzi znana już jaworznickiej publiczności Alicja Przytuła – zapowiadają koncert muzycy z Archetti. Koncert odbędzie się w niedzielę 13 czerwca o godzinie 17:00 w siedzibie Atelier Kultury przy ul. Wiosny Ludów 1 w Jeleniu.

Pięć dni później (18 czerwca) o 19:00 w Klubie Relax na Niedzieliskach wystąpi grupa ANDAREDA. Liderem zespołu jest Piotr Skałka – wokalista, instrumentalista, autor tekstów i muzyki. Niegdyś współzałożyciel progresywnej grupy pod nazwą Zespół Przypadkowy, potem wokalista i współtwórca grupy Blockheads. Blockheads wydało płytę pt. „Zmierzam”, następnie singlem pt. „Metanoja” okupowali wiele list przebojów. Zapraszano ich do wielu rozgłośni radiowych i telewizyjnych. Zespół został zauważony również przez Marka Sierockiego i zaproszony do znanego Teleekspresu. Następnie zespół już pod nazwą Andareda podpisał kontrakt płytowy z Metal Mind Productions, aby powstała płyta pt. „W pobliżu rzeczywistości”. Album został wysoko oceniony między innymi przez takie wydawnictwa branżowe jak Artrock, Magazyn Gitarzysta, Rock Area, Top Guitar, Prog Rock i wiele innych. Obecnie zespół Andareda rozpoczął pracę nad kolejną płytą. Zwiastunem jest świeżo nagrany singiel pt. „Dostrzeganie”. Aktualnie w skład zespołu wchodzą: Piotr Skałka (wokal i autor tekstów), Arkadiusz Jóźwik (gitary), Remigiusz Szewczyk (instrumenty perkusyjne), Marcin Pęczak (bas) oraz Tomasz Pieprzny (instrumenty klawiszowe)

26 czerwca – również w Relaxie – odbędzie się kolejny koncert „O! Polskie Hity”. Na scenie wystąpi Orkiestra eM Band, Wioleta Malchar oraz Kamil „Franek” Franczak. Powoli powracają też imprezy cykliczne. Za niespełna miesiąc w Klubie Relax odbywać się będzie 5. edycja Letniego Festiwalu Rocka. Impreza cieszy się sporym zainteresowaniem fanów mocniejszych brzmień. Na ten moment nie wiemy kto wystąpi na scenie – zespoły mogą bowiem jeszcze zgłaszać chęć udziału. Jedno jednak jest pewne – mocnych rockowych występów na pewno nie zabraknie. Bilety na wszystkie wydarzenia organizowane przez ATElier Kultury można nabyć w kasach, a także przez internetowy serwis „Kup bilecik”.

Premiery w MDK-u

Z przytupem po pandemicznej przerwie do pełni działalności powrócił Młodzieżowy Dom Kultury. W ostatnich dniach swoją premierę miał nowy spektakl „Grzebień zielony”, który przeniósł nas w klimaty lat 70. minionego stulecia. Już w najbliższą sobotę (12 czerwca) o 16:00 i 19:00 MDK zaprasza na kolejną premierę. Aktorzy z Teatru Oddzielnego w ramach obchodów setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II przygotowali spektakl „Jak żyć bez Ciebie, Ojcze”. Spektakl opowiada o życiu papieża od narodzin aż po wybór na papieski tron. Przybliża też jego nauki. Całości towarzyszyć będzie oprawa muzyczna w wykonaniu wokalistów i chóru dziecięcego.

Na najciekawszą czerwcową premierę w Młodzieżowym Domu Kultury urasta musical „Mamma Mia!”. To duże przedsięwzięcie muzyczno-teatralne – pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników szwedzkiej grupy ABBA. Na scenie zobaczymy aż młodych 25 aktorów, którzy przygotowali 11 efektownych układów tanecznych. Spektakl będzie pełen pozytywnej energii, nie zabraknie też wzruszeń i okazji przypomnienia hitów, które towarzysza nam od lat. Premierę zaplanowano na niedzielę 13 czerwca. Bilety na wszystkie spektakle odbywające się w MDK można nabyć w tamtejszej kawiarence Arete na Osiedlu Stałym.

Koncertowy Jazz Club

Jednym z miejsc, gdzie kultura przed pandemią zdecydowanie kwitnęła, był jaworznicki Jazz Club Muzeum. Na szczęście pub przetrwał trudny czas i ma już za sobą pierwszy koncert po pandemicznej przerwie. W minioną niedzielę na scenie wystąpił Grzegorz Kapołka – jeden z najlepszych gitarzystów w Polsce. Jego twórczość kompozytorska nacechowana jest dużą rozpiętością zainteresowań stylistycznych – od bluesa i rocka po jazz. Jego płyta Blue Blues została uznana przez czasopismo Muzyk za najlepszą płytę bluesową. Z kolei album Blue Blues 3 był nominowany do nagrody Fryderyk w kategorii „Najlepszy album roku – Blues”. W Jaworznie wystąpił razem z Dariuszem Ziółkiem (gitara basowa) oraz Alan Kapołką (perkusja).

Na kolejny koncert w Jazz Clubie nie trzeba będzie długo czekać. Już w najbliższą niedzielę (13 czerwca) o 20:00 odbędzie się koncert Bartasa Szymoniaka. – Koncerty Bartasa to za każdym razem wyjątkowe wydarzenia, na których na własne oczy i uszy przekonacie się, czym jest fenomen tworzenia jego unikatowego stylu beatrock. To wyjątkowa rozrywka dla każdego, ale też uczta dla osób ceniących wybitną polską poezję, jak i nowatorstwo w sztuce – zachęcają organizatorzy. Muzyk wszystkie dźwięki tworzy na żywo sam, własnym aparatem mowy (bas, perkusja, trąbki, śpiew itd.) a następnie zapętla na tzw. looper. Towarzyszy mu jedynie multiinstrumenta Michał Parzymięso. Duet ten dał dotychczas ponad 350 koncertów, gromadząc swoją wierną i oddaną publiczność. Podczas jaworznickiego koncertu usłyszymy utwory z całej dyskografii.

Warto pamiętać, że ilość miejsc na koncertach jest jeszcze ograniczona, dlatego warto wcześniej nabyć bilety, by na pewno zagwarantować sobie miejsce w klubie podczas imprezy.

Najnowsze

To Top