Z miasta

Jaworzno solidarne z pogorzelcami

W sobotę (19 czerwca) w Nowej Białej na Podhalu doszło do tragicznego pożaru, w którym poszkodowane zostało wiele osób. Jaworzno dzięki inicjatywie prezydenta Pawła Silberta chce wesprzeć finansowo ofiary zdarzenia i przekaże na ten cel 100 000 zł.

Ogromny pożar w Nowej Białej objął powierzchnię około 1 hektara, na której znajdowała się zwarta zabudowa – budynki mieszkalne były połączone z gospodarczymi. W różnym stopniu zniszczonych zostało 25 domów oraz 23 budynki gospodarcze. Poszkodowanych zostało kilku mieszkańców. W stanie dobrym, głównie z poparzeniami i podtruciami, trafili do szpitali. Jedna osoba została zabrana przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Domy musiało opuścić ponad 100 osób, które schroniły się głównie u rodzin i znajomych. Trwają liczne akcje pomocowe, jednak odbudowa domostw, jak i zabezpieczenie odpowiednich środków dopiero się rozpocznie.

– W Nowej Białej na Podhalu wydarzyła się tragedia jakiej dawno już nie widzieliśmy. Na szczęście nikt nie stracił życia w wielkim pożarze. Czujemy się solidarni i chcemy pomóc mieszkańcom gminy, którzy stracili dorobek życia. Już w niedzielny poranek z inicjatywą pomocy finansowej dla poszkodowanych, wystąpił do mnie radny Dawid Domagalski. Ta propozycja jest zgodna z moim przekonaniem o współpracy i niesieniu pomocy przez samorząd, spotkała się również z akceptacją członków Kolegium Konsultacyjnego. Dlatego też, na najbliższej sesji, z budżetu Jaworzna przekazane zostaną środki finansowe w kwocie 100 tys. zł, które pomogą odbudować się po pożarze mieszkańcom Nowej Białej – mówi Paweł Silbert, Prezydent Jaworzna.

Do przekazania pomocy finansowej potrzebna jest zgoda Rady Miejskiej. W czwartek 24 czerwca odbędzie się sesja Rady, podczas której przedstawiony zostanie projekt uchwały zakładający udzielenie pomocy finansowej w kwocie 100 000 zł. Te środki zapewnią realizację najpilniejszych potrzeb mieszkańcom wsi Nowa Biała.

Foto: Kraków 112 – Krakowskie Ratownictwo w Obiektywie

Najnowsze

To Top