Biznes - inwestycje

W Byczynie rusza budowa estakady

We wtorek (6 lipca) w obecności ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka doszło do podpisania i przekazania umowy na wykonanie największej drogowej inwestycji ostatnich lat realizowanej w Jaworznie – czyli przebudowy Drogi Krajowej numer 79 w Byczynie. Wkrótce ruszą prace, które usprawnią ruch w okolicy i przy okazji zmienią oblicze całej dzielnicy.

Byczyna od lat przecięta jest na pół przez niezwykle ruchliwą Drogę Krajową 79. Duże natężenie ruchu, ciągły hałas – to problemy, z którymi zmagają się na co dzień mieszkańcy tej dzielnicy. Miasto już dawno szukało sposobu na to, by wyprowadzić ruch poza centrum Byczyny. Mimo licznych analiz i badań ruchu mieszkańcy długo byli sceptyczni wobec pomysłu budowy estakady. Ruch w tym rejonie stał się jednak na tyle uciążliwy, że poparcie dla zmian zdecydowanie wzrosło i nareszcie inwestycja będzie mogła ruszyć – zmieniając oblicze Byczyny.

Umowa podpisana

We wtorek (6 lipca) w centrum Byczyny doszło do uroczystego podpisania i przekazania dokumentów dotyczących wykonania całej inwestycji. W wydarzeniu uczestniczyli reprezentanci władz miasta i kraju – prezydent Paweł Silbert ze swoją zastępczynią Moniką Bryl, radna Anna Lichota, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek, wicemarszałek województwa Dariusz Starzycki, a także przedstawiciele firmy Banimex z Będzina, która wykona prace. – To jest jeden z ostatnich odcinków DK79, który powinien zostać przebudowany – tak, żeby te uciążliwości, takie jak hałas czy nadmierny ruch, zmienić na większy komfort życia mieszkańców. Po wielu latach starań, po pokonaniu wielu przeciwności, to ma teraz szansę stać się ciałem – mówi prezydent Paweł Silbert. – Możemy powiedzieć, że wykonawca tej drogi – firma Banimex – otworzy nowy rozdział w historii Byczyny, przebudowując tę część układu drogowego i przenosząc go w innym kierunku. Kierunku, który będzie zdecydowanie korzystniejszy, bezpieczniejszy, mniej uciążliwy, mniej hałaśliwy – dodaje.

Przebudowa układu drogowego w Byczynie to kolejny etap realizowanego od lat w Jaworznie programu inwestycyjnego „Miasto Twarzą do Autostrady”. Gmina rozstrzygnęła przetarg na przebudowę DK79 a, głównym wykonawcą inwestycji została firma PW BANIMEX Sp. z o.o. To największy, i najbardziej wyczekiwany projekt inwestycyjny, który ma być realizowany w 2021 roku i kolejnych latach. Według zapisów umowy cała inwestycja ma być zakończona do końca 2023 roku. Już w najbliższych dniach teren pod plac budowy zostanie przekazany wykonawcy i wtedy też będą mogły ruszyć pierwsze prace.

Rewolucja w Byczynie

Przebudowa DK79 w Byczynie oznaczać będzie rewolucyjne wręcz zmiany dla mieszkańców dzielnicy. Całe centrum dzielnicy zyska nowe oblicze. Ruch drogowy przeniesie się w inne miejsce, które odciąży Byczynę, a dotychczasowy ślad ulicy Krakowskiej w dużej mierze zostanie skameralizowany. – Dzięki realizacji tego projektu Byczyna zupełnie się zmieni. Obecnie centrum osiedla Byczyna jest najgłośniejszym miejscem w mieście z powodu intensywnego ruchu tranzytowego na styku dwóch województw – śląskiego i małopolskiego. Dziennie tą drogą przejeżdża między 15 a 17 tysięcy samochodów, w tym większość (ok. 80 proc.) to tranzyt – mówi prezydent Paweł Silbert. Po przebudowie cały ten ruch przebiegał będzie nową trasą.

Nowa droga według projektu swój początek będzie miała w rejonie ul. Por. Władysława Barana. Obecny ślad DK79 zostanie docelowo przesunięty o kilkadziesiąt metrów w kierunku północnym, by powrócić na stary ślad w obrębie tzw. przysiółka Koszówki. Następnie w obrębie ul. Hallera i Nauczycielskiej zaprojektowano połączenie starego i nowego śladu DK79 wraz ze stworzeniem skrzyżowań z sygnalizacją świetlną. Przekroczenie ul. Gwardzistów i potoku Byczynki możliwe będzie poprzez wykonanie wiaduktu drogowego, przez który poprowadzony zostanie ruch drogowy nad potokiem Byczynka i ul. Gwardzistów. Wiadukt ma docelowo mieć pięć przęseł i długość ponad 120 m. Przy wiadukcie powstaną także nowe chodniki, które od jezdni oddzielać będą stalowe bariery. – Budowa estakady to zadanie bardzo złożone inżynieryjnie, bardzo odpowiedzialne ze względu na uwarunkowania terenu, wymagające dużej fachowości i odwagi w działaniu – mówi prezydent Jaworzna. Obecny przebieg drogi także zostanie zmodernizowany. Centrum Byczyny zostanie częściowo skameralizowane, a przystanki zostaną przeniesione bliżej Rynku. Na miejscu powstaną także nowe miejsca parkingowe, zwiększy się też ilość miejsc zielonych. W ramach inwestycji trzeba będzie wyburzyć 17 obiektów, w tym także dotychczasowe domy mieszkalne. Na całej długości wzdłuż nowej drogi powstaną ekrany akustyczne, które zdecydowanie zmniejszą hałas w tej okolicy.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=UBXezJqcvs0[/embedyt]

Rządowe wsparcie

Cała inwestycja jest kosztowna, ale miasto zdołało pozyskać na ten cel mocne dofinansowanie. Wartość kontraktu po przeprowadzonym postępowaniu przetargowym wynosi 35 566 918,65 zł. Gminie trudno byłoby zrealizować tak kosztowne zadanie tylko ze środków własnych. Na szczęście na początku roku udało się pozyskać na ten cel aż 30 milionów złotych dotacji celowych. Uważam, że wszystko to co działo i dzieje się w Jaworznie jest takim dobrym wzorcem dla samorządów, jak można uruchomić wyobraźnię, jak można zaangażować swoich współpracowników do tego, by realizować miasto swojej przyszłości. A takim miastem właśnie jest dobrze skomunikowane Jaworzno, zabudowane nową siecią ulic i nowymi inwestycjami – mówi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. – Wszyscy są zainteresowani tym, aby drogi były bezpieczne i komfortowe. To dzięki wsparciu rządu, takim które tutaj w Jaworznie realizujemy, możemy mówić o nowym odcinku dróg, wybudowanych w XXI wieku, wyposażonych we wszystkie atrybuty nowoczesnej drogi – ciągi pieszo-rowerowe, wszystkie niezbędne instalacje – to co służy bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Życzę wykonawcom, by podczas tego procesu drogowego nie natrafili na żadne przeszkody techniczne, hydrogeologiczne czy atmosferyczne. Życzę, by mieszkańcy Jaworzna, Byczyny i wszyscy użytkownicy Drogi Krajowej 79 wkrótce cieszyli się jej nowym odcinkiem – dodaje minister.

Przebudowa drogi w Byczynie ruszy już wkrótce, a prace mają potrwać do końca 2023 roku. Na pewno trzeba będzie liczyć się w tym czasie z pewnymi utrudnieniami w tym rejonie, ale efekt końcowy powinien zmienić oblicze Byczyny i sprawić, że jej centrum stanie się znacznie bardziej przyjazne dla mieszkańców.

Najnowsze

To Top