Zdrowie

W Jaworznie coraz więcej zaszczepionych

Sytuacja związana z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 ostatnio zdecydowanie się poprawiła, a w Jaworznie notuje się już tylko pojedyncze przypadki zakażeń. Coraz więcej osób jest za to już w pełni zaszczepionych.

Sytuacja w kraju w ostatnich tygodniach zdecydowanie się unormowała. Zakażeń i zgonów związanych z SARS-CoV-2 jest już niewiele i chociaż nie można jeszcze mówić o końcu pandemii, to poprawa jest wyraźna. Również w Jaworznie po bardzo trudnym marcu i kwietniu przyszło uspokojenie. Przez cały czerwiec w mieście zanotowano tylko 11 przypadków i 4 zgony, w lipcu zaś jak dotychczas tylko 3 osoby uległy zakażeniu. Pod tym względem tak dobrze nie było od roku. Wszyscy mają nadzieję, że taka sytuacja utrzyma się już na stałe, ale niestety nie ma takiej pewności. Mutacja koronawirusa określana jako indyjska czy też delta gwałtownie szerzy się w kilku krajach i nie jest wykluczone, że jesienią czekać nas będzie czwarta fala zakażeń. Służby sanitarne cały czas pozostają więc w gotowości i nawołują do przestrzegania zaleceń i zachowywania podstawowej higieny.

Rośnie liczba zaszczepionych

Główną bronią w walce z koronawirusem są szczepienia. Jak pokazują badania, pełne zaszczepienie dwoma dawkami dobrze chroni także przed nowymi mutacjami. Osoby zaszczepione tylko sporadycznie ulegają zakażeniu, a nawet jeżeli zachorują, to z reguły przechodzą chorobę bardzo łagodnie. Akcja szczepień trwa w całym kraju, ale do uzyskania zbiorowej odporności jest jeszcze dość daleko. W Jaworznie szczepienia cały czas przebiegają sprawnie, czas oczekiwania na szczepienie jest minimalny i bez problemów można umówić się na iniekcję. Obecnie przychodnie powoli wygaszają swoje punkty szczepień i podają już tylko drugie dawki, a praktycznie cały ruch przejęły punkty masowych szczepień. W Jaworznie w pełni zaszczepione jest już ponad 40 procent mieszkańców. Dziennie wykonywane jest nadal nawet kilkaset szczepień, dzięki temu coraz więcej osób jest chronionych.

Szpital w gotowości

Chociaż obecnie liczba zachorowań jest niewielka, to jaworznicki szpital cały czas jest w gotowości i gdyby sytuacja zaczęła się pogarszać – placówka będzie mogła przyjmować większą liczbę chorych. Trzy oddziały szpitalne – rehabilitacja, neonatologia i położnicza część oddziału ginekologiczno-położniczego najprawdopodobniej na pół roku zawieszą działalność. Podczas trzeciej fali pandemii oddziały te pełniły funkcję oddziałów covidowych. Wówczas przez szpital przewinęło się około 2000 pacjentów wymagających hospitalizacji po zakażeniu koronawirusem. Obecnie władze szpitala rozważają różne warianty funkcjonowania, zmagają się też z poważnymi brakami kadrowymi, które utrudniają jego funkcjonowanie. Dlatego też Szpital Wielospecjalistyczny wystąpił o zgodę do wojewody śląskiego, na zawieszenie działalności wspomnianych wcześniej oddziałów, które pozostawałyby w gotowości na ewentualną czwartą falę. Ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły i to, jak kształtować się będzie sytuacja w mieście, będzie decydujące. W szpitalu sytuacja analizowana jest na bieżąco, a placówka chciałaby jak najszybciej wrócić do zupełnie już normalnego funkcjonowania.

Najnowsze

To Top