Bezpieczeństwo

Policjanci świętowali

W lipcu swoje święto mają policjanci. Z tej okazji w Jaworznie odbyły się tradycyjne uroczystości, wręczono też awanse na wyższe stopnie policyjne.

W 1995 roku sejm ustanowił dzień 24 lipca Świętem Policji. Polska policja powołana została dokładnie tego dnia w 1919 roku, czyli dokładnie 102 lata temu. W lipcu we wszystkich komendach odbywają się specjalne uroczystości. Tegoroczne obchody patronatem honorowym objął Komendant Główny Policji gen. insp. dr Jarosław Szymczyk.

Święto funkcjonariuszy

Także w Jaworznie hucznie świętowano. Mimo padającego deszczu uczestnikom humory dopisywały. Cała uroczysta zbiórka odbywała się na placu wewnętrznym Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie. Oficjalna część wydarzenia rozpoczęła się po złożeniu meldunku przez dowódcę uroczystości. Na początek Komendant Miejski Policji w Jaworznie mł. insp. dr Piotr Uwijała, przywitał wszystkich zebranych gości i podziękował za tak liczne przybycie. Jaworznickie obchody policyjnego święta uczcili liczni goście, wśród których nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych na czele z prezydentem Jaworzna Pawłem Silbertem, wicemarszałkiem województwa śląskiego Dariuszem Starzyckim, parlamentarzystów z regionu, komendantów z innych jednostek policji, przedstawicieli miejskich jednostek i instytucji kultury oraz rodzin odznaczonych policjantów. Całość uświetniła także Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Komendant nie żałował podziękowań przedstawicielom samorządu lokalnego za przychylny stosunek do Policji oraz okazane wsparcie w dążeniu do zapewnienia porządku i bezpieczeństwa publicznego w naszym mieście. Podziękował również Prokuratorowi Rejonowemu oraz podległym mu prokuratorom za stałą, codzienną konstruktywną współpracę, którą jaworzniccy policjanci cenią bardzo wysoko. A także reprezentantom pozostałych służb, inspekcji i instytucji za stałe codzienne współdziałanie.

Czas awansów

Podczas obchodów komendant przedstawił krótki rys historyczny dotyczący powstania i działalności przedwojennej jaworznickiej Policji i przypomniał o bohaterskiej walce i losach funkcjonariuszy siódmej Kompanii Rezerwy Policji Państwowej, która w latach 1936/1939 stacjonowała na terenie Jaworzna i brała udział w Kampanii Wrześniowej w 1939 roku. Następnie szef jaworznickich policjantów złożył serdeczne życzenia policjantkom, policjantom oraz pracownikom Policji mówiąc, że służba policyjna jest pełna napięć i stresów, a policjanci podejmują często decyzje, od których zależy życie i zdrowie ludzi. Podziękował za zaangażowanie oraz za to, że nie bacząc na przeszkody i niedogodności policjanci zdecydowanie i skutecznie realizują niełatwe zadania służbowe. Serdeczne życzenia skierował również do pracowników cywilnych jaworznickiej Policji, mówiąc, że od ich pracy w znacznej mierze zależy sprawność i skuteczność policyjnych działań.

Ważnym elementem obchodów Święta Policji jest przyznawanie funkcjonariuszom awansów. Podczas zbiórki mł. insp. dr Piotr Uwijała wraz ze swoim zastępcą nadkom. Sławomirem Zagrobelnym, wręczyli akty mianowania na wyższe stopnie służbowe 18 policjantom jaworznickiej jednostki. Dodatkowo komendanci wyróżnili ośmiu pracowników cywilnych, wręczając im listy gratulacyjne.

Wyróżnienia trafiły także dla osób wspierających policję. Krzyż Niepodległości z Gwiazdą za zasługi patriotyczne i działalność dla NSZZ Policjantów otrzymali: prezydent Jaworzna Paweł Silbert, Prezes Zarządu Fundacji Energetyka na Rzecz Polski Południowej Daniel Sierakowski oraz Wiceprezes Zarządu Fundacji Magdalena Kałuża. Ponadto medalem 30-lecia NSZZ Policji odznaczono Komendanta Miejskiej Policji w Jaworznie mł. insp. dr. Piotra Uwijałę.

Kilka dni później w komendzie wojewódzkiej w Katowicach odbyło się spotkanie, związane z objęciem stanowisk kierowniczych w czterech śląskich jednostkach Policji. Dotyczyło ono także Jaworzna. Młodszy inspektor Piotr Uwijała, który dotychczas tylko pełnił obowiązki jaworznickiego komendanta, odebrał z rąk Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Romana Rabsztyna rozkaz i mianowanie na wyższe stanowisko. Tym samym w najbliższych miesiącach będzie dowodził pracą jaworznickiej komendy.

W ostatnią niedzielę mundurowi wzięli udział w uroczystej mszy świętej w Kolegiacie Św. Wojciecha i Św. Katarzyny w Jaworznie. Uroczystości przewodniczył Ksiądz Mariusz Olejnik Kapelan jaworznickiej policji, który modlił się w intencji wszystkich policjantów i pracowników z Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie. Wszyscy zebrani modlili się również w intencji zmarłych policjantów i za tych, którzy polegli na służbie. Po mszy na płycie jaworznickiego rynku Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach dała krótki koncert.

Najnowsze

To Top