Biznes - inwestycje

Słoneczne elektrownie na dachach bloków

Montowanie paneli fotowoltaicznych na domach nie jest już niczym dziwnym i stało się powszechną praktyką. Tauron Nowe Technologie w Jaworznie realizuje ciekawy projekt i zainstaluje na dachach 14 bloków należących do Spółdzielni Mieszkaniowej „Górnik” małe elektrownie słoneczne.

Instalacje fotowoltaiczne są prawdziwym hitem ostatnich lat i pojawiają się na dachach polskich domów. Teraz dzięki współpracy Taurona ze Spółdzielnią Mieszkaniową „Górnik” także blokowiska będą mogły korzystać z energii słonecznej. Spółka Tauron Nowe Technologie rozpoczęła budowę systemów PV na budynkach wielorodzinnych w Jaworznie. To pierwsza część trzyetapowej inwestycji, dzięki której na blokach pojawią się panele o łącznej mocy 509 kWp. Każdego roku wyprodukują one około 517 tys. kWh ekologicznej energii elektrycznej.

– Odnawialne źródła energii to już nie jest moda, a konieczność. Po nowoczesne rozwiązania sięgają nie tylko gospodarstwa domowe, ale też firmy i samorządy. Warto już dziś przestawić się na „czyste” technologie, bo w przyszłości przepisy krajowe oraz wspólnotowe i tak wymuszą na nas zmianę sposobu produkowania energii. Najlepiej ten proces rozłożyć w czasie i stopniowo przygotować się do energetycznej transformacji. Nasza spółka ma w tym spore doświadczenie, bo podobnych instalacji wybudowaliśmy już sporo – mówi Piotr Apollo, wiceprezes zarządu Tauron Nowe Technologie.

Zastosowane w Jaworznie panele wykonane są z ogniw monokrystalicznych – to obecnie najbardziej zaawansowane technologicznie produkty PV, których sprawność sięga niemal 21%. Zastosowanie kosztowniejszej technologii ma uzasadnienie praktyczne – przy podobnej wielkości paneli mono- i polikrystalicznych wybór tych pierwszych pozwoli wykonawcy umieścić na dachach spółdzielczych budynków instalacje o wyższej mocy od 30 do 50 kWp.

Inteligentny system sterowania instalacją, która powstaje na budynkach SM „Górnik” w Jaworznie, pozwoli na kompleksowe zarządzanie produkcją energii elektrycznej. W ubiegłym roku TAURON przyłączył aż 97,7 tys. mikroelektrowni słonecznych, o łącznej mocy 658 MW. W pierwszym półroczu 2021 TAURON było to już 44 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy ok. 317 MW. W sumie Spółka przyłączyła już ponad 145 tys. takich instalacji do swojej sieci dystrybucyjnej.

Najnowsze

To Top