Kultura i rozrywka

Marian Folga trzeci na świecie

Jaworznicki artysta Marian Folga, który na co dzień specjalizuje się w bodypaintingu, dopisał do swojego konta kolejny duży sukces. Podczas mistrzostw World Bodypainting Festival wywalczył trzecie miejsce.

Marian Folga jest prawdziwym mistrzem malowania ciała. Swoje modelki zamienia w najprawdziwsze dzieła sztuki, a bodypainting wnosi na wyższy poziom. Już nieraz wracał z najważniejszych imprez krajowych i międzynarodowych z cennymi medalami. Ostatnio dorzucił do tego kolejny sukces. W ostatnich dniach jaworznianin wziął udział w World Bodypainting Festival. – Są to największe mistrzostwa organizowane na świecie. Odbywają się one co roku w Austrii i przyjeżdżają na nie setki uczestników z całego świata. Kategorie, w których można brać udział to między innymi Bodypainting pędzel i gąbka, Aerograf, Efekty specjalne, facepainting, Make-up kreatywny, kamuflaż. W każdej kategorii jest ograniczony czas malowania – opowiada Marian Folga.

Przygotowania do całego wydarzenia trwały kilka tygodni. Jaworznianin szukał sposobu na niekonwencjonalne ujęcie tematu i zaplanowanie wszystkiego w najmniejszych detalach. Jaworznicki artysta rywalizował w konkurencji pędzel i gąbka. W zawodach startowało 81 artystów z 29 krajów – rywalizacja była więc ogromna. Ze względu na obecną sytuację związaną z pandemią i licznymi obostrzeniami mistrzostwa odbyły się hybrydowo i on-line. Część artystów prezentowała się na żywo w Klagenfurcie, reszta pracowała w domu i przedstawiała swoje prace przez internet. Tematem przewodnim tegorocznych mistrzostw były „Wydarzenia historyczne”. Marian do tematu podszedł wyjątkowo nieszablonowo. – Jednym z najważniejszych wydarzeń historycznych jest powstanie wszechświata oraz naszej planety Ziemi. Bez tego żadne inne ważne chwile by nie zaistniały – mówi artysta. Tym razem Marianowi towarzyszyła modelka z Warszawy Małgorzata Bartecka. To właśnie na jej ciele powstało olśniewające dzieło sztuki, które przypadło do gustu także sędziom. Ostatecznie Marian Folga zajął 3. miejsce na świecie.

Jaworznicki bodypainter nie kryje zadowolenia ze swojego kolejnego sukcesu. W trudnym czasie pandemii artyści mają mocno utrudnione zadanie. W ostatnich miesiącach wiele wydarzeń i konkursów było odwołane. Na ten moment trudno powiedzieć, kiedy kolejny raz będzie można podziwiać na żywo dzieła Mariana Folgi. Jedno jest jednak pewne – jeszcze nieraz zaskoczy nas swoimi niecodziennymi projektami.

Najnowsze

To Top