Z miasta

Nowe elektrobusy trafią do Jaworzna

W środę (28 lipca) w Jaworznie doszło do podpisania umowy na zakup sześciu nowych autobusów. Jeszcze w tym roku PKM Jaworzno zyska nowe ekologiczne elektrobusy od Solarisa, dzięki czemu zdecydowana większość jaworznickiej floty będzie elektryczna.

Jaworzno już od lat uchodzi za jednego z krajowych liderów elektromobilności i aktywnie wspiera zeroemisyjne rozwiązania. Zaledwie przed kilkoma tygodniami pisaliśmy o nowych autobusach elektrycznych i stacjach ładowania, które dzięki unijnemu dofinansowaniu pojawiły się w Jaworznie. Jak się okazuje, to jeszcze nie koniec inwestycji w elektryczną przyszłość. W środę przedstawiciele firm Solaris i PKM Jaworzno podpisali umowę na zakup kolejnych sześciu elektrobusów Solaris Urbino 18 electric dofinansowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Już w przyszłym roku będą z nich mogli korzystać pasażerowie jaworznickiego przewoźnika.

– Pojazdy bezemisyjne to naturalny etap zmian w transporcie publicznym. Wszyscy potrzebujemy jak najbardziej ekologicznych rozwiązań. A e-mobilność jest jednym z nich, i to już w wieloletnim wykazaniem skuteczności technologicznej. Cieszę się, że nie dość, iż byliśmy pionierem elektrycznej floty w Polsce, to nadal z sukcesem realizujemy modernizację taboru, która jest pożądana przez podróżnych, dobra dla środowiska i zapewnia Jaworznu status miasta nowoczesnego – mówi Zbigniew Nosal, prezes PKM Jaworzno.

W ramach umowy do Jaworzna trafią nowoczesne przegubowe autobusy Solaris Urbino 18 electric. Nowe pojazdy spełniać będą wszystkie współczesne standardy obsługi podróżnych. Elektrobusy wyposażone będą w klimatyzację, gniazda USB do ładowania urządzeń mobilnych, a także system audiowizualnej informacji pasażerskiej. Nowe autobusy zostaną wyposażone w baterie Solaris High Energy o łącznej pojemności ponad 280 kWh, a sercem układu napędowego będzie oś elektryczna. Autobusy będą miały możliwość ładowania baterii zarówno za pomocą ładowarek pantografowych, jak i poprzez złącze plug-in. Przewoźnik zdecydował się także na ogrzewanie hybrydowe, czyli rozwiązanie optymalizujące zużywanie energii i – w rezultacie – przekładające się na większe zasięgi pojazdów. – Jesteśmy szczerze dumni, obserwując takie miasta jak Jaworzno, które swoim przykładem konsekwentnie przekonuje, że e-mobilność to właściwy kierunek. Kolejne zamówienie na elektryczne modele autobusów marki Solaris złożone przez tego przewoźnika, to najlepsze świadectwo satysfakcjonujących osiągów naszych e-busów i pozytywnych doświadczeń z wielu lat eksploatacji – mówi Petros Spinaris, członek Zarządu Solaris odpowiedzialny za sprzedaż, marketing i customer service.

PKM przy wsparciu Gminy cały czas modernizuje swój tabor, który staje się coraz bardziej przyjazny zarówno środowisku, jak i podróżnym. Elektrobusy po nowych zakupach będą stanowiły już ponad 70 procent taboru jaworznickiego przewoźnika. PKM będzie miał w sumie do dyspozycji 50 autobusów elektrycznych. Takie postawienie na elektromobilność ma sporo plusów. Eksploatacja taboru elektrycznego jest tańsza niż eksploatacja taboru z napędem wysokoprężnym. Nie sposób też nie docenić wpływu na środowisko. Elektrobusy nie emitują spalin, emisje pyłów (wynikające z ruchu pojazdu) są znikome, mniejsza jest także emisja dźwięków, co pozwala obniżać poziom hałasu.

Autobusy elektryczne w Jaworznie pokonały już kilka milionów kilometrów. Sześć nowych autobusów zostanie wdrożonych do ruchu w 2022 roku. Dodatkowo, do użytku oddana zostanie też m.in. ładowarka dla autobusów przy dworcu w Szczakowej.

Paweł Silbert, prezydent Jaworzna:

Jesteśmy miastem otwartym na innowacje. Działania prowadzone w Jaworznie w zakresie e- mobilności i nowoczesnych rozwiązań nie tylko komunikacyjnych, pokazało, że to my możemy być przykładem działań dla innych samorządów. Nowoczesne rozwiązania sprawdziły się doskonale w transporcie publicznym. Nowoczesne autobusy, ekologiczne rozwiązania sprawiają, że mieszkańcy miasta w badaniach opinii publicznej wyrażają zadowolenie z jakości komunikacji w mieście. Zakup kolejnych autobusów sprawi, że w zasadzie cały tabor naszego przedsiębiorstwa będą stanowiły pojazdy elektryczne, które do tej pory w naszym mieście przejechały już ponad 9 mln km.

Najnowsze

To Top