Sport i rekreacja

Górnik Jaworzno powraca do gry!

Górnik Jaworzno w ostatnich latach prowadził swoją piłkarską akademię dla dzieci i młodzieży, nie miał jednak drużyny seniorów. Teraz to się zmieni, władze klubu zdecydowały się bowiem zgłosić zespół do rozgrywek sosnowieckiej B klasy.

Górnik Jaworzno, który w tym roku kończy 67 lat istnienia, przez ostatnią dekadę pozbawiony był dorosłej sekcji piłkarskiej. W 2009 roku jaworznianie rywalizowali w lidze okręgowej, ale nie dokończyli sezonu i głównie ze względów finansowych po rundzie jesiennej wycofali się z rozgrywek. Górnik skupił się na szkoleniu młodzieży i wychowywał kolejne pokolenia młodych zawodników. Wydawało się, że ekipa seniorska szybko powróci do gry, tymczasem minęło 10 lat i dopiero teraz marzenia o powrocie stają się faktem.

Powrót po latach

Zarząd klubu zdecydował się spróbować reaktywacji seniorskiej ekipy. Zespół w sezonie 2021/22 ma zamiar wystartować w sosnowieckiej B klasie. 15 lipca odbył się pierwszy po 11 latach trening seniorów, na który zaproszeni byli wszyscy kandydaci chętni do gry. Zainteresowanie okazało się spore, na zajęciach stawiło się 25 zawodników, a w sumie aż 44 zadeklarowało chęć gry dla Górnika. Przez lata Górnik dorobił się wielu wychowanków, a sporo piłkarzy ma sentyment do ekipy z Osiedla Stałego i będzie chciało wesprzeć swój klub. Górnicy w tej chwili zamierzają grać zupełnie amatorsko i zobaczyć na ile będą mogli pozwolić sobie w rozgrywkach ligowych. Nowym trenerem zespołu został dobrze znany kibicom Artur Adamus. Wychowanek Szczakowianki, który kilka sezonów spędził w Ekstraklasie ma na swoim koncie także doświadczenia trenerskie – zarówno z zespołami seniorskimi, jak i młodzieżą. Jego grającym asystentem został Filip Koralik, kierownikiem drużyny zaś Grzegorz Czubiliński. Trener Górnika nie ukrywa, że to dopiero początek pracy i na razie trudno powiedzieć coś więcej na temat tego, jak zespół będzie wyglądał jesienią. Szkoleniowiec Górnika na początku musi wyselekcjonować kadrę. Zespół chciałby w dużej mierze oprzeć na młodych wychowankach, którzy byliby wsparci przez bardziej doświadczonych graczy. Jesienią na drużynie na pewno nie będzie ciążyła duża presja – nikt nie zamierza stawiać wygórowanych celów nowo budowanej ekipie. Rozgrywki B klasy będą świetnym poligonem doświadczalnym dla jaworznian i platformą do powrotu już na stałe do dorosłej piłki. Górnik obecnie nie dysponuje własnym stadionem, który kilka lat temu został rozebrany. Dlatego też w rozgrywkach ligowych będzie rywalizował na obiekcie Azotanii. Liga wystartuje już 14 sierpnia, jest więc jeszcze trochę czasu, by odpowiednio się przygotować do gry. Powrót seniorskiego Górnika to dobra wiadomość, klubu wyraźnie bowiem brakowało na piłkarskiej mapie miasta.

Tekst pochodzi z gazety: EXTRA 16-2021

Najnowsze

To Top