Z miasta

JBO: Urny otwarte – czas na liczenie głosów

W poniedziałek o północy zakończyło się głosowanie na projekty zgłoszone w ramach Jaworznickiego Budżetu Obywatelskiego. Po otwarciu urn okazało się, że mieszkańcy oddali w sumie kilkanaście tysięcy głosów.

Zainteresowanie projektami zgłoszonymi w ramach dziewiątej edycji Jaworznickiego Budżetu Obywatelskiego okazało się spore, a do urzędu miejskiego do ostatnich minut spływały karty do głosowania. Tym razem jaworznianie wybierać mogli spośród 42 zgłoszonych projektów, które pozytywnie przeszły weryfikację.

W środę (18 sierpnia) w obecności mieszkańców i pracowników urzędu komisyjnie otwarto urny. Po raz kolejny okazało się, że większość głosujących zdecydowała się oddać głos w tradycyjnej papierowej formie. W sumie z urn wyjęto 14 692 karty do głosowania. Natomiast w głosowaniu elektronicznym mieszkańcy Jaworzna oddali łącznie na wszystkie zadania 6 420 głosy. W tej edycji JBO wprowadzone zostały nowe zasady dotyczące głosowania, a każdy uprawniony mieszkaniec mógł zagłosować tylko jeden raz, wskazując maksymalnie dwa projekty z listy wniosków poddanych pod głosowanie. W związku z tym liczba przeliczonych kart nie jest tożsama z liczbą głosów oddanych na zadania. Tym razem mieszkańcy karty z głosami mogli wrzucać do pięciu urn rozlokowanych na terenie miasta. Najwięcej trafiło oczywiście do głównej urny w Urzędzie Miejskim – 11 395. Sporo głosów oddano też w Byczynie – z tamtejszej urny wyjęto 1646 kart.

Obecnie karty wprowadzane będą przez operatorów do systemu, gdzie zweryfikowane zostaną dane osób głosujących. Tu także poddana analizie zostanie kwestia ilości zaznaczonych zadań oraz podwójnych głosów. W 9. edycji JBO mieszkańcy decydowali o rozdysponowaniu środków w wysokości 3 200 000 zł, które podzielone są na dwie pule. Ostateczne wyniki głosowania oraz zwycięskie zadania poznamy na przełomie września i października.

Liczba kart wyciągnięta z poszczególnych urn:

  • Urząd Miejski w Jaworznie, ul. Grunwaldzka 33 – 11 395 kart
  • Klub Niko, ul. Na stoku 10 – 1 646 kart
  • MDK Osiedle Stałe, Inwalidów Wojennych 2 – 486 kart
  • Dom Kultury „Archetti”, ul. Wiosny Ludów 1 – 311 kart
  • Dom Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego, ul. Jagiellońska 3 – 854 karty

Łączna liczba kart do głosowania: 14 692 karty

Liczba głosów oddanych elektronicznie: 6 420 głosy

Najnowsze

To Top