Artykuły

Hala Widowiskowo-Sportowa walczy o nagrodę

Trwa kolejna edycja prestiżowego konkursu na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego 2021. O to wyróżnienie walczy także Hala Widowiskowo-Sportowa w Jaworznie, która w ostatnich latach przeszła gruntowną modernizację.

Konkurs na Najlepszą Przestrzeń Publiczną jest organizowany co roku przez Zarząd Województwa Śląskiego. Jego celem jest promocja rozwoju i zmian jakościowych przestrzeni publicznej oraz poprawa środowiska zamieszkania przy zachowaniu zasad zrównoważonego rozwoju poprzez nagradzanie najciekawszych realizacji urbanistycznych i architektonicznych kształtujących przestrzeń publiczną województwa śląskiego.

Każdego roku w konkursie nagradzane są najlepsze projekty zrealizowane na terenie województwa śląskiego w okresie minionego roku kalendarzowego. Prace zgłaszane do konkursu oceniane są przez Jury Konkursowe – członków Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno Architektonicznej. Tradycją konkursu stało się głosowanie internetowe na stronach województwa śląskiego. Internauci podobnie jak w poprzednich latach mogą wybrać swoich faworytów. Głosowanie polega na przyznaniu punktów trzem ulubionym realizacjom zgłoszonym do konkursu. Najpopularniejsza realizacja, która uzyska największą liczbę głosów zdobędzie Nagrodę Publiczności. Wśród uczestników głosowania rozlosowane zostaną nagrody rzeczowe.

W tym roku odbywa się już 22. edycja konkursu. O głosy mieszkańców starają się 32 realizacje, które spełniły wymagania formalne. Większość realizacji ma charakter usługowo-edukacyjny i rekreacyjno-sportowy. Zgłoszone realizacje sprzyjają integracji społecznej, aktywności rodzinnej, popularyzacji działań edukacyjnych i rekreacji. Mają zróżnicowaną skalę, wśród nich odnajdujemy zarówno obiekty kameralne np. podwórka – sfinansowane w ramach budżetu obywatelskiego, jak i inwestycje komunalne np. szkoły, przedszkola, centra aktywności, szlaki rowerowe. Są wśród nich zarówno historyczne obiekty, które zostały zaadaptowane do nowych funkcji, jak i zupełnie nowe inwestycje.

Wśród projektów walczących o wygraną znalazła się także modernizacja Hali Widowiskowo-Sportowej przy ul. Grunwaldzkiej 80 w Jaworznie wraz z zagospodarowaniem terenu. W przeszłości projekty z Jaworzna były kilkukrotnie nagradzane. W 2014 roku głosujący docenili przebudowę jaworznickiego rynku, a rok później wykonanie Geosfery. Z kolei w 2019 roku jury konkursowe doceniło zagospodarowanie części Jaworznickich Plant z wodnym placem zabaw, które otrzymało wyróżnienie Marszałka Województwa Ślaskiego. Jury przyznało nagrodę za „konsekwentną rewitalizację terenów poprzemysłowych w postaci zielonych plant stanowiących uzupełnienie prywatnej komercyjnej zabudowy o zieloną infrastrukturę społeczną. Za wprowadzenie z dużym rozmachem nowej atrakcji w ten rozwijający się zielony ciąg miasta”.

Oceny zgłoszonych realizacji, niezależnie od plebiscytu publiczności, dokona także jury konkursowe złożone z członków Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, które nominuje, a następnie wybierze laureatów tegorocznej edycji konkursu.

Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu NPP 2021 połączone z ogłoszeniem wyników w konkursie Architektura Roku oraz wręczeniem nagród także zeszłorocznym laureatom odbędzie się jesienią w ramach obchodów Śląskich Dni Architektury. Głosować można do końca sierpnia na stronach internetowych konkursu. Zachęcamy mieszkańców Jaworzna do wsparcia jaworznickiego kandydata swoimi głosami.

Link do głosowania

Najnowsze

To Top