Z miasta

Dzielnicowe dożynki w Byczynie

Końcem lata swoje święto mają rolnicy, którzy w tym czasie zbierają efekty ciężkiej pracy na roli. W minioną niedzielę (5 września) w Byczynie obchodzono dożynki dzielnicowe, a już za kilka dni w centrum odbywać się będzie miejskie Święto Plonów.

Dożynki, nazywane także Świętem Plonów, to jeden z najstarszych obrzędów obchodzonych na naszych ziemiach, sięgający tradycją do czasów słowiańskich plemion. Obrzęd dożynek prawdopodobnie związany był pierwotnie z kultem roślin i drzew, potem z pierwotnym rolnictwem. Z czasem zmieniał się, ale wiele elementów pozostało stałych. W Polskiej tradycji dożynki są symbolem szacunku dla ciężkiej pracy rolnika oraz stanowią wyraz wdzięczności za jego codzienne zmagania. Są również okazją do zaprezentowania dorobku rolników i lokalnego dziedzictwa kulturowego.

Byczyna to jedna z tych dzielnic Jaworzna, gdzie wciąż jeszcze można spotkać rolników. Jest ich co prawda znacznie mniej niż przed laty, ale wciąż stanowią ważną część lokalnej społeczności. Od 2016 roku na wyremontowanym byczyńskim rynku odbywają się tradycyjne dożynki. Nie inaczej było i tym razem. Całe wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 15:00 uroczystą mszą świętą. Na miejscu odbyły się również dożynkowe ceremoniały, a goście wraz z zastępcą Prezydenta Miasta Łukaszem Kolarczykiem poczęstowali uczestników poświęconym chlebem.

Kolejnym etapem imprezy, w której licznie uczestniczyli mieszkańcy nie tylko Byczyny, była część artystyczna. Na rynku na scenie występowali młodzi artyści z lokalnych placówek edukacyjnych i klubu MCKiS Niko oraz zespół śpiewaczy Byczynianki. Na scenie mieszkańcy mogli zobaczyć także pokaz iluzji w wykonaniu Konrada Mościńskiego oraz wysłuchać koncertu zespołu Ballabard wraz z Markiem Długopolskim. Przygotowane było też sporo stoisk, na których można było podziwiać i skosztować m.in. wyrobów Jaworznickiego Koła Pszczelarzy czy lokalnych rolników. Swoje stanowiska przygotowały także Byczynianki, Koło Łowieckie Kozioł, Miejski Zarząd Dróg i Mostów, Miejski Zarząd Nieruchomości Komunalnych, Stowarzyszenie Twórców Kultury oraz Klubu Niko. Wieczorem rozpoczęła się zabawa taneczna, którą poprowadził Dariusz Fec.

To jeszcze nie koniec dożynek w naszym mieście. Główne miejskie uroczystości zaplanowano na niedzielę 12 września. Obchody Święta Dziękczynienia rozpocznie zaplanowana na godzinę 15:00 uroczysta msza w Kolegiacie św. Wojciecha i św. Katarzyny, po której nastąpi przejście uczestników na jaworznicki rynek. Tam odbędzie się okolicznościowy program, na który złożą się obrzędy dożynkowe i występy zespołów śpiewaczych. Na miejscu na mieszkańców czekać będą liczne stoiska przygotowane przez nie tylko rolnicze organizacje. Będzie można podziwiać m.in. rolnicze maszyny i kosztować dzieła pracy jaworznickich rolników.

Foto: UM Jaworzno

Najnowsze

To Top