Kultura i rozrywka

Mariusz Szczygieł odwiedzi bibliotekę

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie zaprasza 14 września na spotkanie autorskie z popularnym reporterem i pisarzem – Mariuszem Szczygłem. Wydarzenie będzie okazją do podsumowania cyklu Zin-book, organizowanego w ramach trzeciej edycji projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka”

Mariusz Szczygieł to jeden z najbardziej uznanych i nagradzanych polskich reportażystów. Od 1990 roku związany z „Gazetą Wyborczą”. Jego książki zostały wydane w 21 krajach. Z „Gottland” zdobył Europejską Nagrodę Książkową 2009, a w Polsce Nike Czytelników. Zdobywca tytułu Dziennikarz Roku 2013 w konkursie Grand Press. Za „Nie ma” zdobył podwójną Nagrodę Nike 2019 (w wyborze jury i czytelników). Debiutował w wieku 16 lat w tygodniku „Na przełaj”. W latach 90. znany z prowadzenia talk-show „Na każdy temat”. Czechofil, autor kilku bestsellerowych książek o Czechach („Gottland”, „Zrób sobie raj”, „Laska nebeska”). Autor monumentalnej, trzytomowej antologii polskiego reportażu XX wieku „100/XX”. Odznaczony przez Prezydenta RP orderem Polonia Restituta. Nauczyciel wielu reporterów młodego pokolenia, prowadzi autorskie zajęcia w Polskiej Szkole Reportażu. Zdobył nagrodę Autorytet 2015 w konkursie Mediator, przyznawaną przez studentów wszystkich szkół dziennikarskich w Polsce. Jest prezesem Fundacji Instytut Reportażu, która prowadzi znaną w Warszawie księgarnio-kawiarnię Wrzenie świata oraz wydawnictwo książkowe Dowody na Istnienie. Miłośnik czeskiej Pragi.

Spotkanie jest ogólnodostępne, ale liczba miejsc jest ograniczona. Od 8 września w Punkcie Informacji Turystycznej można odbierać wejściówki na to wydarzenie. Rozmowa będzie także transmitowana na bibliotecznym Facebooku.

Wydarzenie, podsumowujące cykl Zin-book, zorganizowane zostanie w związku z realizacją trzeciej edycji projektu „Performatywna książka. Performatywna Biblioteka”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Najnowsze

To Top