Z miasta

Jaworzno świętuje 120-lecie

Dokładnie 21 września minęło 120 lat od nadania Jaworznu praw miejskich przez cesarza Franciszka Józefa. Przez ponad stulecie miasto mocno się rozrosło i przetrwało wiele zmian, cały czas się rozwijając.

Historia Jaworzna sięga średniowiecza, ale tak na prawdę to dopiero ostatnie dwa stulecia przyniosły gwałtowny rozwój. Jaworzno z małej wsi na obrzeżach Małopolski stało się dynamicznie rozwijającym miastem z własną kulturą i lokalną specyfiką. O tym, jak Jaworzno stało się miastem piszemy w osobnym materiale historycznym w środku numeru. Po 120 latach od otrzymania praw miejskich jaworznianie mają sporo powodów do świętowania. Z okazji tego pięknego jubileuszu w mieście przygotowano wiele atrakcji.

Jaworznicki Słownik Biograficzny

Jubileusz 120-lecia to świetna okazja do pielęgnowania pamięci historycznej o osobach, dzięki którym miasto mogło działać i się rozwijać. Z myślą o tym wydany został Jaworznicki Słownik Biograficzny, który zawiera życiorysy 94 jaworznian, którzy odcisnęli swój ślad na historii miasta. Publikacja została opracowana przez zespół redakcyjny pod przewodnictwem Marii Leś-Runickiej przy wsparciu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie. Zadaniem wydawnictwa jest przybliżenie mieszkańcom sylwetek wybitnych i ważnych dla Jaworzna osób, budujących społeczność lokalną i mających wpływ na rozwój miasta. Nad książką pracowali eksperci z różnych dziedzin. Przygotowanie biogramów wymagało sporo pracy. Informacje zbierano na podstawie tekstów źródłowych, wywiadów z krewnymi zasłużonych osób i licznych dokumentów, często wcześniej nigdzie niepublikowanych. Biogramy postaci umieszczonych w Słowniku pogrupowano w sześciu kategoriach. Pierwsza z nich dotyczy osób związanych z jaworznickim przemysłem i nauką. Kolejna grupa to jaworznianie walczący o niepodległość Polski. W następnej kategorii znaleźli się uznani samorządowcy i urzędnicy. Czwarta grupa obejmuje osoby związane z szeroko pojęta kulturą. W piątej grupie znalazły się biogramy nauczycieli, szósta kategoria zawiera zaś biogramy zasłużonych dla miasta księży. Cała publikacja prezentuje się całkiem efektownie. Każda notka biograficzna opatrzona jest zdjęciem lub portretem opisywanej postaci. Z książki można dowiedzieć się wielu ciekawych faktów na temat postaci z historii Jaworzna. Autorzy zapowiadają już powstanie kolejnej części, w której znajdą się kolejne sylwetki jaworznian.

Okolicznościowy banknot

Jeszcze w ubiegłym roku zrodził się pomysł, by uhonorować 120-lecie miasta wydaniem specjalnego kolekcjonerskiego banknotu, który będzie się odnosił na historii i tradycji miasta. Rozpisany został konkurs na jego nazwę, który rozstrzygnięto na początku roku. Na konkurs wpłynęło w sumie 67 prac. Jury Konkursu oceniło nadesłane propozycje i wyłoniło laureatów, a ostatecznie wybrano nazwę „Jawor”. 21 września w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Orła Białego w Jaworznie, które było pomysłodawcą konkursu, odbyła się oficjalna prezentacja okolicznościowego banknotu. Spotkanie było doskonałą okazją do wręczenia nagród w zorganizowanym w ubiegłym roku konkursie na propozycję grafiki i nazwy okolicznościowego bonu. Prezydent Miasta Jaworzna Paweł Silbert oraz Dyrektor ZSO Marta Figura, wręczyli wyróżnienia zwycięzcom konkursu. Ponadto w trakcie uroczystości uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących zaprezentowali program okolicznościowy. Pamiątkowy banknot o nominale 120 Jaworów można obecnie nabyć w Muzeum Miasta Jaworzna i w Punkcie Informacji Turystycznej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie.

Obchody trwają

Najbardziej uroczystą częścią miejskich obchodów jubileuszu 120-lecia był galowy koncert pod Honorowym Patronatem prezydenta Pawła Silberta. W niedzielę (26 września) w zmodernizowanej Hali Widowiskowo-Sportowej na scenie wystąpiła Orkiestra Kameralna Archetti, Orkiestra eM Band oraz soliści – Anna Surma, Wioletta Malchar, Kamil Franczak i Bogumił Stelmach. Nad całością czuwał dyrygent Michał Jańczyk. Dwa jaworznickie zespoły, które odnoszą sukcesy także poza granicami miasta przygotowały unikalny koncert, który mógł zaspokoić każdego melomana. Podczas wydarzenia goście usłyszeli popularne kompozycje muzyki rozrywkowej oraz najpiękniejsze standardy jazzowe w ciekawych aranżacjach. To wszystko to jeszcze nie koniec miejskich obchodów 120-lecia. 21 października w Sali Teatralnej ATElier Kultury odbędzie się konferencja naukowa „Jaworzno – kierunek dziedzictwo (tożsamość, zabytki, kultura)”. Podczas konferencji naukowcy będą dyskutowali o historii miasta i perspektywach na przyszłość.

Oprócz głównych obchodów w Jaworznie odbywa się wiele wydarzeń towarzyszących organizowanych przez jednostki kultury, organizacje, stowarzyszenia, placówki edukacyjne, a także mieszkańców. Jedną z takich inicjatyw był konkurs na „wiersz ławeczkowy” zorganizowany przez pana Zbigniewa Adamczyka przy wsparciu pani Beaty Wrony. W jego efekcie przy aprobacie MZDiM na 14 ławkach ulokowanych wzdłuż Velostrady zostały zamontowane tabliczki. Na każdej znalazł się krótki wiersz dotyczący naszego miasta. Podczas spaceru warto sprawdzić twórczość jaworznian, wiersze dobrze zdają się bowiem oddawać ducha miasta.

Wśród imprez towarzyszących warto jeszcze odnotować te zaplanowane na listopad. 10 listopada w Sali Teatralnej Młodzieżowego Domu Kultury na Osiedlu Stałym odbędzie się uroczystość nadania wyższego stopnia oficerskiego lotnikowi śp. Karolowi Pniakowi połączona z projekcją filmu „Kosa” oraz wystawą pamiątek. Dzień później podczas Narodowego Święta Niepodległości w Kolegiacie św. Wojciecha i Katarzyny w Centrum miasta odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny oraz mieszkańców.

Tekst pochodzi z gazety: EXTRA 20-2021 (PDF)

Foto: UM Jaworzno

Najnowsze

To Top