Bezpieczeństwo

Ostrzegawcze napisy na jaworznickich drogach

W Jaworznie na drogach pojawiły się poziome napisy skierowane do kierowców. To wspólna inicjatywa Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie, Urzędu Miejskiego i Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów, która ma służyć poprawie bezpieczeństwa w ruchu drogowym w pobliżu przejść dla pieszych.

Bezpieczeństwo na drogach to temat, który w kraju wciąż wymaga poprawy. Jaworzno już od lat dość skutecznie stara się wprowadzać swoją „wizję zero” i stawia na rozwiązania, zarówno w sferze infrastruktury, jak i profilaktyki, które mają zwiększać bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów oraz kierowców. Dzięki temu w mieście stosunkowo rzadko dochodzi do groźnych zdarzeń na drogach.

W ostatnim czasie w Polsce doszło do zmiany przepisów. Piesi otrzymali większe prawa, a na kierowców narzucono nowe obowiązki. Nawiązując do tych zmian, jaworznicka policja razem z urzędnikami z magistratu postanowiła podjąć nową akcję, która ma zwiększyć bezpieczeństwo w rejonie przejść dla pieszych. – Pierwsza koncepcja poprawy bezpieczeństwa miała być skierowana wyłącznie do pieszych jednak w czasie spotkań i rozmów zarządca jaworznickich dróg zaproponował, abyśmy poszli krok dalej i działania skierowali również do kierowców. Efektem naszych ustaleń było wczorajsze nocne malowanie napisów w rejonach przejść dla pieszych o treści: zwolnij, nie omijaj, ustąp pierwszeństwa – tłumaczy jaworznicka policja. Napisy te mają trafić do wyobraźni i świadomości kierujących pojazdami tak, aby podczas zbliżania się do przejść dla pieszych zachowywali oni maksymalną ostrożność. W najbliższym czasie na chodnikach w rejonie wyznaczonych przejść dla pieszych będą malowane komunikaty tym razem kierowane do pieszych, aby podczas przechodzenia przez jezdnię nie korzystali z telefonu komórkowego, który odwraca naszą uwagę i może stwarzać śmiertelne zagrożenie dla nas i innych użytkowników ruchu drogowego.

Najnowsze

To Top