Województwo śląskie

Mieszkańcy województwa zdecydowali

Znamy już wyniki trzeciej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy województwa zdecydowali o tym, na co wydane zostanie niemal 10 milionów złotych.

W ostatnich dniach poznaliśmy już wyniki głosowania w ramach III edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Tym razem mieszkańcy województwa śląskiego zdecydowali o rozdysponowaniu kwoty 10 milionów złotych podzielonych równo na dwie pule – EKO i REGIO. We wrześniu odbywało się głosowanie elektroniczne, podczas którego można było wybierać spośród 120 zgłoszonych projektów. 28 zadań znalazło się w puli EKO, natomiast pozostałe 92 zadania dotyczą puli REGIO. W podregionie P7 obejmującym także Jaworzno znalazło się 12 projektów. Mieszkańcy regionu wybierali te projekty, które w ich ocenie były najciekawsze i najpotrzebniejsze.

Poprawić frekwencję

Niestety Marszałkowski BO cieszy się mniejszym zainteresowaniem niż miejskie budżety. Co prawda z roku na rok frekwencja się poprawia, ale wciąż daleka jest od ideału. Jak informuje Urząd Marszałkowski, w tym roku w sumie oddano 34 351 głosów – czyli tylko nieco więcej niż w Jaworznickim Budżecie Obywatelskim. Przekładając to na liczbę mieszkańców województwa, nie jest to na pewno wynik imponujący. A szkoda, bo zgłaszając projekty i oddając głosy można w prosty sposób wpływać na to, co powstaje w naszym regionie. Jaworznianie mogli o tym zresztą przekonać się całkiem niedawno. Przed kilkoma dniami do stacji pogotowia w Jaworznie trafiła nowoczesna karetka zakupiona właśnie dzięki środkom z MBO. Ambulans marki Mercedes 419, wyposażony jest w najnowocześniejszy sprzęt, w tym nosze elektryczne o wartości ok. 150 tys. zł, a także defibrylator, urządzenie do kompresji klatki piersiowej czy nową pompę wolumetryczną. Gdyby nie głosy jaworznian i mieszkańców okolicznych miast taki zakup nie byłby możliwy.

36 zwycięskich zadań

Po podliczeniu wszystkich głosów okazało się, że w sumie 36 zadań trafi do realizacji. Realizowane będzie 8 zadań w puli EKO na łączną kwotę 4 924 152 zł oraz 28 zadań w puli REGIO na łączną kwotę 4 862 402 zł. – W pierwszej kolejności do realizacji zostały przeznaczone te zadania, które uzyskały największą liczbę punktów, do momentu wyczerpania puli środków finansowych przeznaczonych na Marszałkowski Budżet Obywatelski w puli EKO oraz w danym podregionie puli REGIO. Z niewykorzystanych środków stworzona została pula wolnych środków przeznaczona na zadania z największą ilością głosów, które nie zostały wybrane do realizacji przy pierwszym podziale środków. Wybrano te zadania, które mieściły się w puli. W przypadku gdy środki na realizację kolejnego zadania z listy nie były wystarczające, uwzględniono pierwsze z następnych zadań na liście, którego koszt nie spowodował przekroczenia dostępnych wolnych środków – tłumacza urzędnicy. W ramach puli EKO najwięcej głosów, bo aż 7192 otrzymało zadanie pod nazwą „Zielone Katowickie Centrum Onkologii! Rewitalizacja parku szpitalnego na terenie Katowickiego Centrum Onkologii wraz z budową infrastruktury towarzyszącej”. W ramach zadań z tej puli tylko jeden ze zwycięskich projektów pośrednio może dotyczyć także mieszkańców Jaworzna. Chodzi tutaj o projekt „Kołem po Śląsku”, dzięki któremu w przyszłym roku będzie można bezpłatnie przewozić rowery i hulajnogi w pociągach Kolei Śląskich. W ramach puli REGIO w podregionie obejmującym także Jaworzno niestety wśród zwycięskich zadań zabrakło takich dotyczących wprost naszego miasta. Najwięcej głosów (1991) zebrał projekt „Zakup karetki transportowej dla pacjentów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu”. Takie wsparcie dla opieki zdrowotnej na pewno trzeba uznać na plus. Poza tym w naszym podregionie do realizacji trafiły zadania „Rewitalizacja zabytkowego budynku portierni na terenie Szpitala Chorób Płuc w Siewierzu w celu utworzenia Laboratorium Snu” oraz „Doposażenie dziecięcego zespołu tanecznego Sarmatki cheerleaders. Turniej tańca”.

Marszałkowski Budżet Obywatelski cały czas się rozwija, ale na pewno organizatorzy muszą zastanowić się nad tym, jak jeszcze bardziej zaangażować mieszkańców do głosowania. MBO cały czas ewoluuje i trudno powiedzieć, czy w przyszłym roku będzie miał podobny kształt, czy też wprowadzone zostaną jakieś zmiany. Jest to jednak potrzebna i ważna inicjatywa, pozwalająca na realizację wielu nieszablonowych zadań.

Najnowsze

To Top