Z miasta

Elektryczne hulajnogi na ulicach Jaworzna

Od kilkunastu dni mieszkańcy Jaworzna mogą korzystać z nowego środka transportu – elektrycznych hulajnóg. W mieście pojawiła się setka takich pojazdów należących do prywatnej firmy TIER Mobility Poland.

Elektryczne hulajnogi to bardzo ciekawy alternatywny środek transportu, który szczególnie dobrze sprawdza się w miastach i na krótszych dystansach. Jak dotychczas w Jaworznie korzystało z niego niewiele osób, ale ostatnio uległo to zmianie. Firma TIER Mobility Poland, która od kilku miesięcy mocno rozbudowuje swoją ofertę w całej Polsce, zdecydowała się swoją działalność uruchomić także w Jaworznie. W mieście w połowie października pojawiło się 100 e-hulajnóg od tego operatora. Będzie z nich można korzystać, dopóki pogoda będzie sprzyjająca.

Bezemisyjne podróże

Hulajnogi firmy TIER w Polskich miastach pojawiły się po raz pierwszy w kwietniu i dość szybko docierają do kolejnych miejscowości. Jaworzno, które znane jest jako jeden z liderów elektromobilności, także znalazło się w kręgu zainteresowania tego operatora. – Pojawienie się w nowym mieście to dla nas zawsze powód do dumy, jednak wprowadzenie e-hulajnóg do miasta, w którym dotychczas nie było tej formy mikromobilności, to powód szczególny, a zarazem duża odpowiedzialność. Naszą misją jest zapewnienie szerokiego dostępu do bezemisyjnych środków transportu, które pomogą zmniejszyć zależność miast od samochodów. Chcemy popularyzować ekologiczne formy transportu i bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym – wyjaśnia Mathieu Deloly, dyrektor zarządzający TIER Mobility Poland. Hulajnogi w Jaworznie wzbudziły spore zainteresowanie i sporo osób zdecydowało się je przetestować. Żeby móc wykonać przejazd najpierw należy zainstalować specjalną aplikację, zarejestrować się i wybrać sposób płatności. Następnie wystarczy zeskanować kod QR z pojazdu i można ruszać w trasę. Koszt przejazdu e-hulajnogą jest umiarkowany. Minuta jazdy kosztuje 59 groszy, a opłata za jej odblokowanie wynosi 2,50 zł. Najbardziej aktywni użytkownicy będą mogli w aplikacji wykupić pakiet bezpłatnych odblokowań e-hulajnóg na 30 dni za 9,99 zł. Dla tanich miejskich autobusów nie jest to duża konkurencja, ale na krótkich trasach może być jakąś alternatywą.

TIER przekonuje, że jest pierwszą firmą z branży mikromobilności, która osiągnęła cel bycia w 100 procentach neutralną klimatycznie. – Nasze działania proekologiczne wykraczają poza samą redukcję emisji związanych z ładowaniem e-pojazdów – dodatkowo obejmują także emisje związane z ich produkcją, eksploatacją oraz transportem. Wierzymy w to, że nasze działania mające na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej będą skutkowały nie tylko poprawą stanu samego środowiska naturalnego, ale także pozwolą na stworzenie przyjaznej i zrównoważonej przestrzeni życiowej dla przyszłych pokoleń – mówią przedstawiciele firmy. Hulajnogi wyposażone są w wymienne baterie, które według informacji producenta, mają zasięg do 50 kilometrów i są łatwe do wymiany przez techników.

Przypominają o bezpieczeństwie

Elektryczne hulajnogi na pewno są ciekawą alternatywą w transporcie, ale wraz z ich pojawieniem się w Jaworznie wypłynęło także trochę problemów związanych z ich użytkowaniem. Niestety zdarza się, że ich użytkownicy po wykonaniu przejazdu pozostawiają hulajnogi w przypadkowych miejscach np. blokując chodniki, parkingi czy zaśmiecając trawniki. Operator stara się prowadzić kampanie edukacyjne, ale nie docierają one jednak do wszystkich. Tymczasem trzeba pamiętać, że hulajnogę należy zaparkować w miejscu do tego przeznaczonym. Jeżeli parkujemy na chodniku, to pojazd powinien znaleźć się przy krawędzi chodnika oddalonej od jezdni. Hulajnogi nie powinny blokować przejścia lub przejazdu. Policja przypomina, że podczas jazdy należy też pamiętać o bezpieczeństwie. Od maja w Polsce obowiązują przepisy, które dość dokładnie regulują kwestię funkcjonowania hulajnóg elektrycznych. Prawo o ruchu drogowym wyjaśnia prawa i obowiązki osób korzystających z takich urządzeń. Hulajnogi są jednoosobowe i nie można przewozić nimi innych osób ani zwierząt. Można poruszać się nimi z maksymalną prędkością 20 kilometrów na godzinę. Piesi mają pierwszeństwo względem poruszającego się na hulajnogach. Poruszając się takim pojazdem można korzystać z drogi, pasa dla rowerów czy jezdni gdzie prędkość maksymalna wynosi 30 km/h lub chodnika wzdłuż jezdni gdzie dopuszczalna prędkość przekracza 30 km/h. Podczas jazdy hulajnogą nie można być pod wpływem alkoholu czy innych środków odurzających. Młodzież w wieku 10-18 lat, jeżeli chce używać hulajnóg, to musi posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Podczas jazdy cały czas trzeba uważać na swoje otoczenie i nie narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo.

Czas pokaże, czy e-hulajnogi sprawdzą się w Jaworznie i na stałe staną się elementem miejskiego krajobrazu. Na razie są swego rodzaju ciekawostką, ale drzemie w nich spory potencjał. Firma TIER zapowiada, że jeżeli zainteresowanie będzie spore, to w mieście pojawi się jeszcze więcej pojazdów.

Najnowsze

To Top