Zdrowie

Liczba zakażeń koronawirusem gwałtownie rośnie

Czwarta fala pandemii niestety coraz bardziej daje o sobie znać. W całym kraju bardzo szybko rośnie liczba zakażeń. Także w Jaworznie coraz więcej osób choruje, a jaworznicki szpital przygotowuje się na przyjęcie chorych.

Przez ostatnie kilka miesięcy można było nieco zapomnieć o pandemii i złapać oddech. Życie zaczęło powoli powracać do normy, ale eksperci ostrzegali, że to jeszcze nie koniec i jesienią sytuacja może się gwałtownie pogorszyć. Niestety po raz kolejny epidemiolodzy mieli rację, a zgodnie z matematycznymi modelami, liczba zakażeń znów zaczęła rosnąć. Na dodatek przy mocno poluźnionych obostrzeniach i niskim poziomie wyszczepienia liczba chorych rośnie w ekspresowym tempie.

Gwałtowny wzrost zakażeń

Wariant delta koronawirusa SARS-CoV-2, który obecnie stał się dominujący na świecie, wykazuje bardzo wysoką zaraźliwość, co odbija się na szybkim przyroście liczby chorych. Widoczne jest to nie tylko w Polsce, ale wielu innych europejskich krajach. W naszym kraju od października liczba zakażeń rośnie i ostatnio zaczyna już osiągać poziomy, znane z wiosennej fali. W listopadzie zdarzały się już dni, gdy liczba nowych przypadków przekraczała 19 tysięcy. Zaczęła także rosnąć liczba zgonów – w rekordowym podczas tej fali dniu zmarły w sumie 274 osoby. To wszystko jest bardzo niepokojące, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że szczyt zakażeń jest dopiero przed nami. Trudno określić, kiedy osiągnie swój szczyt, ale może to być gdzieś w połowie grudnia czy okolicy świąt. Także w Jaworznie widoczny jest już wzrost zakażeń. Od połowy maja do połowy października w mieście notowano tylko pojedyncze przypadki zakażeń. W końcówce października zakażeń było już więcej, a w listopadzie jeszcze bardziej przyspieszyło. W pierwszej połowie listopada w Jaworznie potwierdzono 291 nowych przypadków i dwa zgony. To więcej niż łącznie przez cztery letnie miesiące od czerwca do września. Tylko w jeden dzień – 14 listopada – zanotowano w mieście aż 50 zakażeń. Statystyki niestety będą jeszcze rosły i nie jest wykluczone, że znów dobiją do rekordowych poziomów z przełomu marca i kwietnia.

Szpital przygotowany na przyjęcie chorych

Rosnąca liczba chorych zaczyna być coraz większym obciążeniem dla systemu opieki zdrowotnej. W sąsiednim Chrzanowie, gdzie cały czas działał oddział covidowy, w miniony poniedziałek (8 listopada) już wszystkie 90 łóżek przeznaczonych dla pacjentów zarażonych koronawirusem było zajętych. W Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie sytuacja po wiosennej fali, kiedy to nawet ponad 80 łóżek było zajętych przez pacjentów covidowych, wyraźnie się ustabilizowała, a sam oddział przestał być potrzebny. Niestety ostatni wzrost zakażeń sprawił, że jaworznicka placówka znów uruchomiła oddział covidowy. W minionym tygodniu Wojewoda Śląski nałożył na Szpital Wielospecjalistyczny w Jaworznie obowiązek utworzenia 25 łóżek dla pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2 (w tym 4 respiratorowych). To oznacza także utrudnienia dla innych pacjentów. – Od dnia 4 listopada 2021 roku zostały wstrzymane przyjęcia w trybie planowym w Oddziale Chorób Wewnętrznych i Oddziale Kardiologicznym. W wyżej wymienionych oddziałach będą hospitalizowani jedynie pacjenci w stanie zagrożenia życia i zdrowia – informuje jaworznicki szpital. Jeżeli szpitalne łóżka zaczną się zapełniać covidowymi pacjentami – a tak prawdopodobnie się stanie, patrząc na to jak w całym kraju rośnie liczba hospitalizacji – to placówka może jeszcze zwiększyć liczbę łóżek dla chorych.

Pamiętajmy o profilaktyce

Na to, jaką dynamikę przybierze pandemia w najbliższych tygodniach i miesiącach, wpływ ma każdy z nas. Profilaktyka w przypadku większości chorób powodowanych przez wirusy, w tym także SARS-CoV-2, jest bardzo prosta. – To co możemy sami zrobić, by pandemia trwała jak najkrócej, to przestrzeganie zasad sanitarnych – przypomina dyrektor jaworznickiego Sanepidu, Bożena Wójcik. Zachowanie dystansu, unikanie zatłoczonych miejsc, szczególnie w zamkniętych pomieszczeniach, zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych, a także dbanie o dezynfekcję – to podstawy, dzięki którym można realnie zmniejszać szanse na zakażenie. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Jaworznie regularnie przypomina o tych prostych zasadach, dzięki którym można uchronić siebie i swoich bliskich. Kluczem do walki z wirusem są też szczepienia. Niestety w Polsce poziom wyszczepienia przekroczył tylko nieco ponad 50 procent, a to stanowczo za mało by zatrzymać pandemię. Obecnie masowo chorują osoby niezaszczepione i roznoszą wirusa do kolejnych populacji. Największy odsetek chorych występuje szczególnie w tych gminach, gdzie procent zaszczepionych jest najmniejszy. W Jaworznie również zaszczepione jest nieco ponad 50 procent mieszkańców. Cały czas szczepienia można wykonać w przychodniach Zespołu Lecznictwa Otwartego, a także Elvicie w Śródmieściu, CMR Medicus na Podłężu, NZOZ Pro-Familia-Med w Szczakowej i GLAMED w Byczynie. Ruszyły już także szczepienia trzecią dawką przypominającą – czyli tzw. boosterem. Na takie szczepienie może zapisać się każdy chętny, po upływie sześciu miesięcy od drugiej dawki. Badania pokazały wysoką skuteczność takiego boostera, który zdecydowanie wzmacnia odporność.

Mobilny punkt pobrań

Wiele osób zastanawia się, gdzie można obecnie wykonać test na obecność koronawirusa. Tymczasem w Jaworznie cały czas działa mobilny punkt poboru materiału biologicznego na stadionie Azotanii. Badania są realizowane bezpłatnie po skierowaniu przez lekarza POZ. Mieszkańcy mają również możliwość wykonania wymazu komercyjnie. Badania wykonywane są przez firmę PRO4MED Sp z o.o., która została zakontraktowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia do świadczenia usług m.in. na terenie Jaworzna. Punkt zlokalizowany jest w oznakowanym namiocie na wydzielonym placu przy stadionie Azotanii (ul. Moniuszki 95). Do punktu pobrań należy zgłosić się samodzielnie własnym środkiem transportu, nie korzystamy z komunikacji miejskiej. Pobranie materiału odbywa się bez wychodzenia z samochodu. Informacje dla osób ze skierowaniem, które nie posiadają własnego środka transportu, a chciałyby skorzystać z usługi wymazobusa, udzielane są pod numerem telefonu: 730 780 796. Punkt działa przez siedem dni w tygodniu. W poniedziałki, wtorki i soboty jest czynny w godzinach od 8:00 do 15:15, w środy, czwartki i piątki od 13:00 do 20:00, natomiast w niedziele od 10:00 do 17:15.

Najnowsze

To Top