Zdrowie

Liczba zakażeń koronawirusem coraz większa

Sytuacja epidemiologiczna w kraju, a także w Jaworznie pogarsza się od kilku tygodni, a chorych jest coraz więcej. Padają kolejne rekordy czwartej fali pandemii, a system opieki zdrowotnej znalazł się pod sporą presją.

Końca pandemii niestety nie widać, a po letnich spadkach liczby zachorowań śladu już nie ma. Od drugiej połowy października liczba zakażeń gwałtownie rośnie. W ostatnich dniach liczba nowych zakażeń przekraczała już 28 tysięcy, a do tego dochodziło ponad 400 zgonów na dobę. Także w Jaworznie notowane są liczby, których nie było do wiosny. W czwartek (25 listopada) w mieście padł rekord zakażeń podczas tej fali – odnotowano aż 87 nowych przypadków. Według stanu na sobotę (27 listopada) na kwarantannie przebywa już ponad 2000 osób. Tylko w tym miesiącu w Jaworznie potwierdzono 924 zakażenia i 6 zgonów, a szczyt zachorowań dopiero przed nami. – Bez wątpienia trzeba się spodziewać kolejnych wzrostów liczby zakażeń. Prawdopodobnie w skali kraju przekroczymy kolejne rekordy. Trudno powiedzieć jak to będzie wyglądało na terenie Śląska i Jaworzna, ale też prawdopodobnie te liczby będą większe – mówi generał Janusz Skulich, pełnomocnik prezydenta ds. bezpieczeństwa. Eksperci przewidują dwa możliwe scenariusze – szczyt zakażeń może wystąpić już w najbliższych dniach, albo też może się przesunąć gdzieś do połowy grudnia.

Szpital pod presją, szkoły zamykane

Szczególnie niepokojący jest wzrost liczby osób hospitalizowanych. Na początku listopada w Jaworznie ponownie uruchomiono oddział dla osób zakażonych koronawirusem. Niestety jest już praktycznie w pełni zapełniony. Według stanu na czwartek (25 listopada) zajęte jest 21 łóżek na oddziale, a także trzy z czterech łóżek respiratorowych na oiomie. Wszystkie osoby w stanie ciężkim wymagające wsparcia respiratora nie były zaszczepione. Podobnie wygląda sytuacja niemal we wszystkich placówkach w pobliżu Jaworzna, a tam, gdzie jest to możliwe, uruchamiane są dodatkowe łóżka. Lekarze apelują, by nie lekceważyć objawów – przy wariancie Delta chorzy często zgłaszają się na leczenie, gdy choroba jest już bardzo zaawansowana, a wtedy konsekwencje mogą być znacznie trudniejsze do wyleczenia.

Najwięcej nowych ognisk zakażeń identyfikowane jest w placówkach oświatowych, które coraz częściej muszą pracować zdalnie, po tym jak uczniowie i nauczyciele chorują i trafiają na kwarantannę. W Jaworznie aktualnie w ponad 30 szkołach i przedszkolach zidentyfikowano zakażenia, a poszczególne oddziały prowadzą zajęcia zdalnie. W ostatnich dniach całkowicie na zdalne nauczanie przejść musiało I Liceum Ogólnokształcące, Technikum nr 4, a także Szkoła Podstawowa nr 13. Niewykluczone, że w kolejnych tygodniach sytuacja może się jeszcze pogorszyć.

Szczepienia znów przyspieszają

Najskuteczniejszą bronią przeciwko pandemii cały czas są szczepienia. Osoby zaszczepione zarażają się znacznie rzadziej, a jeżeli już chorują, to w zdecydowanej większości przypadków dużo łagodniej, niż ma to miejsce w przypadku osób niezaszczepionych. Aby szczepienia były skuteczne, konieczny jest wysoki poziom zaczepienia populacji, a ten niestety wciąż jest zbyt niski. W mieście ponad połowa mieszkańców jest zaszczepiona. W Jaworznie najwięcej wyszczepionych jest w najstarszej grupie wiekowej, gdzie ponad 75% osób przeszło pełen cykl szczepienia. Najsłabiej przebiegają szczepienia najmłodszych – w grupie nastolatków zaczepione jest około 42% populacji. – W imieniu Komisji Zdrowia i swoim apeluję – szczepmy się! Musimy chronić siebie i swoje rodziny. Szczepienia to jest na razie jedyna metoda, która na pewno pomoże. Widzimy, że kraje najbardziej wyszczepione przechodzą koleją falę łagodniej. Mówiąc potocznie u nich fala jest po kolana, a u nas sięga już po pas i boję się, żeby nas ta fala nie zalała. Ale do tego potrzebne są szczepienia. Widzimy w kraju ostatnio wzrost liczby szczepień. Mam nadzieję, że jaworznianie także się zaszczepią – apeluje doktor Wiesław Więckowski, naczelny lekarz Szpitala Wielospecjalistycznego. Faktycznie w ostatnich tygodniach punkty szczepień notują zwiększone zainteresowanie szczepieniami. Wiele osób decyduje się na przyjęcie trzeciej dawki, czyli tzw. boostera, ale rośnie też liczba osób, które chcą zaszczepić się pierwszą dawką. W mieście trwają przygotowania do ponownego otwarcia masowego punktu szczepień na Podłężu. ZLO razem z władzami miasta monitorują sytuację i na bieżąco reagują na wzrost liczby chętnych do przyjęcia szczepionki. Dlatego też Zespół Lecznictwa Otwartego od najbliższego poniedziałku, 29 listopada 2021 r. ponownie uruchomi Powszechny Punkt Szczepień przy al. Piłsudskiego 88 – w Sali gimnastycznej na Leopoldzie. Od 2 września 2021 r. zmieniono lokalizację powszechnego punktu szczepień prowadzonego przez Pro4Med Sp. z o.o. Punkt przeniesiono na ul. Inwalidów Wojennych 5 – obok siedziby Ochotniczej Straży Pożarnej.

Najnowsze

To Top