Z miasta

Świąteczny klimat dotarł do Jaworzna

Grudzień i przypadające w tym miesiącu święta Bożego Narodzenia mają swój specyficzny klimat i otoczkę, którą trudno oddać słowami. Świąteczna atmosfera dotarła już także do Jaworzna.

Tradycyjnie w mieście przygotowania do świąt rozpoczęły się na przełomie listopada i grudnia. Na jaworznickim rynku stanęła choinka, a w wielu miejscach pojawiły się świąteczne dekoracje. Tegoroczne drzewko, które ozdabia najważniejszy miejski plac, pochodzi z Ciężkowic. Jego udekorowaniem zajęli się pracownicy Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów, który na co dzień zarządza rynkiem. Ozdoby, które zawisły na choince, zostały ręcznie wykonane i przy okazji promują ekologiczną ideę „zero waste” – wszystkie bowiem powstały z przedmiotów pochodzących z odzysku. W sobotę (4 grudnia) dzieci z Jaworzna o 16:30 oficjalnie odpaliły świąteczne światełka, a choinka i cały rynek rozbłysły od świątecznych iluminacji. Sympatyczna impreza odbywała się w bajkowym klimacie, nawiązującym do „Krainy lodu”, nie mogło więc obyć się bez wspólnego odśpiewania bajkowego hitu „Mam tę moc”. Świąteczne drzewka pojawiają się także w innych miejscach w mieście – MZDiM w taki sposób ozdobił m.in. rynek w Jeleniu.

Mikołajkowe spotkania

Ozdobienie i oświetlenie rynku było idealnym przygotowaniem do odwiedzin świętego, na którego najbardziej czekają wszystkie dzieci. Oczywiście mowa tutaj o świętym Mikołaju, który od kilku dni kręci się już w okolicach Jaworzna. W niedzielę (5 grudnia) święty razem ze swoją świtą zawitał do Hali Widowiskowo-Sportowej w centrum miasta. Każde dziecko – małe czy duże – mogło wykonać sobie zdjęcie ze świętym Mikołajem. Wnętrze hali zamieniło się w świąteczną krainę, gdzie na całe rodziny czekało wiele atrakcji. Można było wyszaleć się na dmuchańcach, nie zabrakło głośnego czytania bajek, wspólnego przygotowywania pierników, na miejscu działała prawdziwa fabryka ozdób świątecznych, malowanie chatek. Można też było odwiedzić strefę pozytywnych emocji i dobrych relacji z grami profilaktycznymi. Całej akcji towarzyszyła charytatywna zbiórka na rzecz Maksa Tomali, który zmaga się z ciężką chorobą.

Nieco wcześniej, bo już w piątek, mikołajki świętowano w Szczakowej. Na scenie Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego Teatr Nikoli zaprezentował niezwykle radosny „Koncert św. Mikołajów”, który wprawił całą widownię w świetny nastrój. Nie zabrakło oczywiście świętego Mikołaja we własnej osobie, który po spektaklu spotkał się z dziećmi. Była to świetna okazja do rozmowy i sfotografowania się w świątecznych saniach. MCKiS przy wsparciu Towarzystwa Przyjaciół Miasta Jaworzna zadbało o jeszcze więcej atrakcji. Na piętrze Domu Kultury ruszyła Pracownia Świętego Mikołaja, gdzie dzieci przygotowywały dla siebie świąteczne maski, w których potem bawiły się na „Kosmicznym balu”. Nie zabrakło też świątecznego poczęstunku. Przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Kaczmarek częstował wszystkich gorącą czekoladą, grillowanymi jabłkami z cynamonem i słodkimi batonikami.

Świątecznie u handlowców

Także jaworzniccy handlowcy zadbali o atrakcje nie tylko dla najmłodszych i zaprosili do siebie świętego Mikołaja. Tradycyjne mikołajki zorganizowali kupcy ze Stowarzyszenia „Manhattan Podłęże”. W wydarzeniu oprócz organizatorów i mieszkańców udział wzięli m.in. Zastępca Prezydenta Miasta Łukasz Kolarczyk, Dariusz Starzycki – Wicemarszałek Województwa Śląskiego oraz radni Rady Miejskiej. Na miejscu przygotowano specjalny program artystyczny, a Mikołaj przy wsparciu pomocników rozdawał słodycze. Sympatyczny święty odwiedził także galerię Galena. W sobotę na dzieci czekało tam sporo atrakcji – m.in. pokaz żonglerki, chodzenia na szczudłach, wspólne śpiewanie piosenek czy opowiadanie wierszyków. Gość z Laponii przedłużył swój pobyt w galerii i można go było spotkać także w poniedziałek, kiedy to czytał dzieciom bajki.

Do świąt pozostało jeszcze trochę czasu, ale bożonarodzeniowy klimat jest już mocno odczuwalny w mieście. Niestety ze względu na trudną pandemiczną sytuację odwołany został tradycyjny świąteczny jarmark. Na szczęście będzie jednak jeszcze okazja do wspólnego spotkania. W sobotę 18 grudnia do Jaworzna dotrze Betlejemskie Światełko Pokoju. Harcerze na rynku przekażą mieszkańcom symboliczny ogień z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Będzie to także świetna okazja do wspólnego kolędowania.

Foto: UM Jaworzno / MCKiS

Najnowsze

To Top