Zdrowie

Nowe zasady bezpieczeństwa

Od 15 grudnia w Polsce obowiązywać będą nowe zasady bezpieczeństwa. Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował o szczegółach we wtorek na konferencji prasowej.

Sytuacja jest na tyle poważna, że rząd zdecydował się wprowadzić nowe obostrzenia i przepisy w walce z pandemią. We wtorek (7 grudnia) minister zdrowia na konferencji prasowej ogłosił plan na najbliższe tygodnie. – Niestety, wydaje się, że nie widać wyraźnych sygnałów na spadek tych zakażeń. Liczba zleceń wykonywanych testów utrzymuje się stabilnie od trzech tygodni, na tym samym poziomie – mówił minister. – Ten poziom, codziennie 23 tysiące nowych zakażeń, zainfekowanych osób – utrzymuje się już od półtora tygodnia. To sytuacja bardzo niepokojąca, tym bardziej że w ostatnich tygodniach, czy dniach, są informacje o pojawieniu się nowego ryzyka w postaci mutacji omikron – dodał.

Od 15 grudnia wprowadzone zostały nowe limity. W transporcie zbiorowym zapełnienie będzie mogło wynosić maksymalnie 75 procent obłożenia. W restauracjach, barach, hotelach, a także kinach, teatrach, obiektach sportowych i sakralnych liczba uczestników będzie ograniczona do 30 procent. W skład limitów nie będą wchodziły osoby zaszczepione, po weryfikacji przez przedsiębiorcę. Całkowicie zamknięte będą dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia. Wyjątkiem będzie Sylwester – 31 grudnia i 1 stycznia ograniczenie liczebności klientów w lokalach zamkniętych do maksymalnie 100 osób, z wyłączeniem osób zaszczepionych. Poza tym rząd wprowadza też obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na COVID-19 bez względu na posiadany certyfikat covidowy.

Ministerstwo przygotowuje ustawę dotyczącą dania pracodawcom możliwości sprawdzenia pracowników testami na koronawirusa. – Pracodawca będzie mógł oczekiwać od pracownika wyniku testu na COVID-19. Jesteśmy bliscy finiszu w pracach nad projektem ustawy klubu PiS; zmodyfikowaliśmy go. Mam nadzieję, że w ciągu tygodnia zostanie skierowany na ścieżkę formalną – mówił minister Niedzielski. Dodatkowo trzy grupy zawodowe zostaną objęte obowiązkowymi szczepieniami. – Będziemy chcieli od 1 marca wprowadzić obowiązek dla trzech grup: medyków, nauczycieli oraz służb mundurowych – informuje minister. Dodatkowo w okresie okołoświątecznym od 20 grudnia do 9 stycznia nauka w szkołach podstawowych i średnich odbywać się będzie zdalnie.

Najnowsze

To Top