Zdrowie

Pandemia gwałtownie przyspiesza

Czwarta fala pandemii wywołana wariantem delta koronawirusa SARS-CoV-2 nie zdążyła jeszcze opaść, tymczasem kraj zalała już kolejna fala – tym razem spowodowana wyjątkowo zakaźnym omikronem. Od kilku dni gwałtownie rośnie liczba zakażeń, a w kraju i mieście notowane są liczby, jakich nie było od początku pandemii.

Sytuacja epidemiologiczna w kraju znów zrobiła się trudna. Eksperci od dawna ostrzegali, że nowy zmutowany wariant koronawirusa jest wyjątkowo zakaźny i może doprowadzić do gwałtownego wzrostu liczby chorych – co było obserwowane już w kilku krajach – a także do dalszego załamania systemu opieki zdrowotnej. Niestety czarne scenariusze zaczynają się sprawdzać, a piąta fala o niespotykanej dotychczas wysokości przetacza się przez kraj.

Rekord za rekordem

Ostatnie miesiące przynoszą raczej kiepskie wieści na froncie walki z pandemią. Od października przez kraj przetaczała się czwarta fala wywołana wariantem delta, która przyniosła fatalne żniwo w postaci tysięcy zgonów. Tylko od października do grudnia zmarło ponad 21 tysięcy osób zakażonych koronawirusem. Ta fala zaczęła stopniowo opadać, ale Polski dotarł wariant omikron, przynosząc ze sobą piątą falę i liczbę zakażeń, jakich nie notowano wcześniej. W kraju padają kolejne rekordy, a dzienna liczba zakażeń przekraczała już 55 tysięcy. Według prognoz w kolejnych tygodniach może sięgnąć nawet 120-140 tysięcy. Także w Jaworznie sytuacja wygląda podobnie, a zakażonych przybywa. Już grudzień był fatalny, przynosząc 1617 zakażeń w mieście i 40 zgonów. W styczniu sytuacja zaczynała się normować, ale w połowie miesiąca liczba zakażeń zaczęła gwałtownie rosnąć. Doszło do sytuacji, gdy przez pięć dni z rzędu w mieście odnotowywano ponad 100 zakażeń na dobę. Rekord padł 28 stycznia, gdy potwierdzono aż 220 nowych zakażeń. W sumie w styczniu w Jaworznie zanotowano 1864 przypadki i 34 zgony. Szybko rośnie także liczba osób na kwarantannie. W kraju już nawet ponad milion osób był izolowany, natomiast w Jaworznie, według danych z wtorku (2 lutego), kwarantanną objęte było 2275 osób. W niektórych zakładach pracy i urzędach pojawiają się problemy kadrowe i trzeba się spodziewać, że będzie ich jeszcze więcej w nadchodzących tygodniach.

Długie oczekiwanie na testy

Liczba zakażeń rośnie tak szybko, że zaczynają zapychać się także punkty, w których można wykonać badanie. Do przychodni zgłasza się coraz więcej pacjentów z objawami infekcji, rośnie więc też liczba skierowań na testy. W Jaworznie test PCR można wykonać w mobilnym punkcie zlokalizowanym na Azotanii, który jest czynny codziennie, gdzie stale pracują dwa zespoły. W ubiegłym tygodniu ustawiały się w nim bardzo długie kolejki samochodów. Na samo wykonanie testu trzeba było czekać nawet ponad dwie godziny. Wydłużył się również czas oczekiwania na wyniki i sięga już nawet 36 godzin, warto więc uzbroić się w cierpliwość. Aktualnie sytuacja jest zmienna i czasami kolejki są mniejsze, trudno to jednak wcześniej przewidzieć. Rząd zapowiadał wprowadzenie darmowych testów w aptekach, ale obecnie w całym kraju tylko kilkadziesiąt aptek ma taką możliwość. W Jaworznie aktualnie dwie apteki oferują możliwość wykonania testu – na ulicy Mickiewicza 19 i Pocztowej 13.

Szkoły na zdalnych

Gwałtownie rosnąca liczba nowych zakażeń sprawia, że także w edukacji pojawiły się problemy. Uczniowie i nauczyciele licznie chorują i trafiają na kwarantanny, a to zdecydowanie utrudnia funkcjonowanie placówek edukacyjnych. Także w Jaworznie wiele klas nie może normalnie pracować. Rząd dotychczas obstawał przy nauce stacjonarnej, ale sytuacja na tyle się pogorszyła, że od czwartku wprowadzono zdalne nauczanie. Nie będzie ono jednak obejmowało wszystkich uczniów.

– Analizując dane z dnia wczorajszego i z dzisiaj, musieliśmy podjąć decyzję o ograniczeniu nauki stacjonarnej i wprowadzeniu nauki zdalnej na okres do końca ferii zimowych Zgodnie z rozporządzeniem, które jutro będzie podpisane i będzie obowiązywać od czwartku, od czwartku właśnie w szkołach nadal naukę stacjonarną kontynuować będą uczniowie z klas 1-4 oraz uczniowie zerówek. Do przedszkoli będą chodzić dzieci w wieku przedszkolnym. Czyli przedszkole, zerówki i klasy 1-4 kontynuują naukę stacjonarną, natomiast uczniowie klas 5, 6, 7, 8 oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych wszystkich klas przechodzą na naukę zdalną do końca ferii zimowych – mówił we wtorek minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek. Minister wyraził nadzieję, że końcem lutego, po zakończeniu ferii, uczniowie będą znów mogli powrócić do szkół.

Warto się zaszczepić

Gwałtowny wzrost zakażeń wynika z dużej zaraźliwości wariantu omikron, który staje się dominujący na świecie. Spory udział ma w tym także niestety niski stopień wyszczepienia w kraju, który wynosi około 60%. Ciężki przebieg zakażenia i konieczność hospitalizacji występuje przede wszystkim u osób niezaszczepionych. To właśnie niezaszczepieni odpowiadają w głównej mierze za ogromne obciążenie systemu opieki zdrowotnej i wysoką liczbę zgonów. Osoby zaszczepione mogą się oczywiście zarazić, ale z reguły przechodzą zakażenie bardzo łagodnie, często praktycznie nie odczuwając jego skutków. Szczególnie chronione są osoby, które przyjęły trzy dawki – tzw. booster zdecydowanie bowiem podnosi ilość przeciwciał w organizmie, zwiększając jego ochronę.

W Jaworznie cały czas działa 14 punktów szczepień w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. 9 z nich to poradnie Zespołu Lecznictwa Otwartego, poza tym szczepienia prowadzi też Elvita, Medicus, NZOZ Pro-Familia-Med i Centrum Promocji Zdrowia. Dodatkowo cały czas działają dwa punkty powszechnych szczepień. Jeden zlokalizowany jest w hali sportowej MCKiS przy ul. Grunwaldzkiej 88, kolejny zaś na Osiedlu Stałym przy ul. Inwalidów Wojennych 5 – obok siedziby Ochotniczej Straży Pożarnej. Na szczepienia w punkcie można się najłatwiej zarejestrować przez rządową infolinię pod numerem 989 lub Internetowe Konto Pacjenta.

Szczepienia obejmują dorosłych i dzieci już od 5 roku życia. Pacjenci w wieku od 5 do 18 lat otrzymują preparat firmy Pfizer w przystosowanej dla dzieci dawce. Aktualnie szczepienia dzieci i młodzieży prowadzone są we wszystkich placówkach ZLO (szczepienia dzieci od 5 do 11 roku życia wyłącznie w MCM Podłęże) i pięciu innych podmiotach leczniczych w mieście. Skierowania na szczepienia wystawiane są automatycznie przez system z chwilą ukończenia przez dziecko 5. roku życia. O kwalifikacji do szczepienia dzieci każdorazowo decyduje lekarz.

Pracownicy Zespołu Lecznictwa Otwartego mogą także dotrzeć do pacjentów, którzy – ze względu na stan zdrowia, nie mogą przyjąć szczepionki w punkcie stacjonarnym. Z usługi mogą skorzystać jaworznianie, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielne dotarcie do stacjonarnego punktu szczepień. Są to tzw. pacjenci leżący. Zgłoszenia na takie domowe szczepienie można kierować do Zespołu Lecznictwa Otwartego pod numerem telefonu: 32 616 34 79.

Polecamy: Szczepienie skuteczną ochroną przed COVID-19

Najnowsze

To Top