Z miasta

Ekstremalna Droga Krzyżowa w Jaworznie

Po raz kolejny w Jaworznie organizowana jest akcja znana jako Ekstremalna Droga Krzyżowa. Jej uczestnicy będą mogli zmierzyć się w długą nocną trasą i duchowo przygotować do świąt Wielkanocnych.

Dla katolików Wielkanoc to najważniejsze święto w roku, ma bowiem dawać nadzieję na pokonanie śmierci i zwiastować wieczne życie. Osoby religijne przed świętami odbywają Wielki Post, który ma być czasem szczególnego skupienia, modlitwy i przygotowań do świąt. Jednym z nabożeństw charakterystycznych dla tego okresu jest droga krzyżowa. Od kilku lat w całej Polsce organizowane są Ekstremalne Drogi Krzyżowe. Cała inicjatywa polega na indywidualnym nocnym przejściu trasy, zwykle liczącej co najmniej 40 kilometrów. Na trasie rozmieszczone są stacje drogi krzyżowej. – Ekstremalna Droga Krzyżowa to wydarzenie głęboko duchowe, ale oparte o wysiłek fizyczny, który pomaga wyjść poza zaufanie we własne siły. Jest to ponad 40 kilometrowy marsz, nocą, w milczeniu, z rozważaniami Drogi Krzyżowej w sercu. To wyjście na spotkanie z Tym, który pierwszy niósł Krzyż za nasze grzechy – mówią organizatorzy.

W tym roku w Jaworznie na trasę EDK będzie można wyruszyć w piątek 8 kwietnia. O godzinie 18:30 w Kolegiacie pw. św. Wojciecha i Katarzyny odbędzie się msza święta rozpoczynająca całe wydarzenie. Dla jaworznian przygotowano tym razem dwie trasy różnej długości – Białą, św. Józefa liczącą 30 km oraz Złotą, św. Brata Alberta o długości 42 km. Każdy uczestnik może wybrać trasę dostosowaną do jego stanu zdrowia i możliwości. W tym roku pątnicy zachęcani są szczególnie do modlitwy o pokój. Zapisy chętnych do zmierzenia się z trasą EDK prowadzone są elektronicznie na stronie edk.org.pl, skąd można także pobrać specjalną aplikację na smartfony ze szlakiem lub wydrukować sobie trasę z opisem jej przejścia. W kolegiacie od najbliższej niedzieli będzie można nabyć także swego rodzaju zestaw startowy. W jego skład wchodzą rozważania, opaska odblaskowa i silikonowa bransoleta. – Na EDK nie pytamy się, czy ktoś chodzi do kościoła, czy jest religijny, albo nie. To nie jest ważne. Ważne jest nie to kim jesteś, ale to, kim możesz się stać. To wyzwanie dla ludzi, którzy szukają w życiu czegoś więcej – sensu i nowego pomysłu na siebie – mówią organizatorzy.

Najnowsze

To Top