Biznes - inwestycje

Paweł Szczeszek prezesem Taurona

Po kilku miesiącach Tauron nareszcie będzie miał nowego prezesa. Grupą pokieruje Paweł Szczeszek, były prezes Enei.

Tauron Polska Energia to jedna z najważniejszych polskich spółek energetycznych kontrolowanych przez Skarb Państwa. Od sierpnia 2021 roku pozostawała jednak bez prezesa po tym, jak z tej funkcji zrezygnował Paweł Strączyński. Mimo kilku prób wyboru nowego prezesa, jak dotychczas nie udawało się wyłonić zwycięzcy. Jak się nieoficjalnie mówi – miało to podłoże polityczne, a różne frakcje partyjne blokowały kolejne kandydatury. Dlatego też w ostatnich miesiącach obowiązki prezesa pełnił wiceprezes ds. handlu – Artur Michałowski.

Przygotowania do reform energetyki

W ostatnim konkursie udało się wyłonić nowego prezesa. Od 11 kwietnia funkcję tę objął Paweł Szczeszek, który od 2020 roku był prezesem w innym energetycznym gigancie – Enei. Głównym jego zadaniem będzie przygotowanie i przeprowadzenie procesu wydzielania aktywów węglowych do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.

– To najważniejsza reforma strukturalna polskiej energetyki w ostatnich kilkunastu latach, wręcz niezbędna z punktu widzenia zachowania bezpieczeństwa energetycznego Polski. W pierwszej kolejności skoncentruję się na pracach przygotowujących Grupę do wydzielenia aktywów węglowych do NABE – mówi prezes Paweł Szczeszek. – Zdaję sobie sprawę, że reforma polskiej energetyki może budzić niepokój po stronie pracowników i ich rodzin. Chcę jasno powiedzieć, że będę walczył, by każdy objęty tym procesem otrzymał godne warunki pracy i płacy w NABE. Stronę Społeczną zapewniam, że rozpoczynam pracę w Grupie Tauron z entuzjazmem, a najważniejsze ustalenia będą czynione w porozumieniu z reprezentantami pracowników – dodaje.

Nowy prezes chce skupić się na rozwoju Zielonego Zwrotu Taurona i postawić na rozwój sieci dystrybucyjnej. – Zakładam, że w najbliższych latach polska branża energetyczna będzie musiała zwiększyć wydatki na rozwój odnawialnych źródeł energii i budowę magazynów energii. Priorytetem powinien również pozostać rozwój sieci elektroenergetycznych, które wymagają nowych nakładów, by być bazą dla energetyki jutra – mówi Paweł Szczeszek. Tauron w ostatnich latach coraz odważniej stawia na odnawialne źródła energii, a nowy prezes prawdopodobnie będzie chciał jeszcze zintensyfikować te działania.

Paweł Szczeszek jest absolwentem Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki oraz Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej. Od 2020 roku kierował Grupą Enea, a wcześniej był związany z takimi firmami jak Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja, PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa S.A. czy Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej S.A.

Paweł Szczeszek, prezes Tauron Polska Energia

Warto odnotować, że przejście Pawła Szczeszka z Enei do Taurona, to nie jedyna zmiana, do jakiej doszło w ostatnich tygodniach w spółkach związanych ze Skarbem Państwa. Kilkanaście dni temu ze stanowiska prezes PGNiG odszedł Paweł Majewski. Na tym stanowisku zastąpiła go Iwona Waksmundzka-Olejniczak, która równocześnie zrezygnowała z kierowania Energą. Większość tych zmian można wytłumaczyć sporą reorganizacją polskiego sektora energetycznego i przygotowaniami do stopniowego odchodzenia od gospodarki opartej na węglu.

Najnowsze

To Top