Z miasta

Jaworznianie dbają o planetę

Co roku 22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi, który ma przypominać o konieczności dbania o naszą planetę i promować wartości proekologiczne. Także w Jaworznie z tej okazji odbyło się kilka ciekawych akcji, dzięki którym miasto stało się nieco bardziej czyste.

Świętowanie Dnia Ziemi swoimi korzeniami sięga przełomu lat 60. i 70. minionego stulecia. Jego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwu, przedsiębiorcom i politykom na wrażliwość otaczającego nas ziemskiego ekosystemu. Idea troski o niebieską planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, płci, wieku czy zawodu. Co roku myśl przewodnia poświęcona jest wybranemu zagadnieniu z zakresu ekologii i ochrony środowiska. Tegoroczne hasło towarzyszące obchodom Światowego Dnia Ziemi brzmiało: „Zainwestuj w naszą planetę”. Organizatorzy zwracają uwagę na potrzebę podjęcia pilnych działań służących ochronie przyrody, za którą jako ludzkość ponosimy odpowiedzialność.

Wspólnie dla planety

W Jaworznie w ostatnich dniach odbyło się kilka ciekawych inicjatyw, które miały poprawić stan lokalnego środowiska i przy okazji promować postawy proekologiczne. Jedną z najciekawszych akcji odbywających się na terenie Jaworzna była ogólnopolska „Operacja Czysta Rzeka”.Także w Jaworznie wolontariusze postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i zadbać o fragment lokalnej przyrody. W naszym mieście akcja dotyczyła porządków przy Białej Przemszy, która uchodzi za jedną z najbardziej malowniczych rzek regionu, ale niestety bywa regularnie zaśmiecana. Rzeka płynie przy północnej granicy miasta, na wielu odcinkach wzdłuż granicy miasta z Sosnowcem, Sławkowem i Bukownem. Na przeważającym obszarze rzeka płynie naturalnym, meandrującym korytem. Obszar ten jest cenny pod względem przyrodniczym (florystyczno-faunistycznym), krajobrazowym i społecznym. Biała Przemsza z dopływami to też ważny korytarz ekologiczny. Jaworznicka część rzeki objęta jest ochrona w formie Użytku Ekologicznego. W przyszłości duża część rzeki objęta będzie ochrona w formie NATURY 2000.

Jaworzniccy wolontariusze, wśród których znaleźli mieszkańcy miasta, przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Kaczmarek i radny Mariusz Kowalski, przedstawiciele Fundacji Kajakowej Tołhaj i Urzędu Miejskiego w Jaworznie, członkowie grupy rowerowej Niepokonani Jaworzno oraz grupa Plogging Jaworzno, spotkali się w sobotnie popołudnie na terenie Użytku Ekologicznego „Zakola Białej Przemszy”. Wspólnie udało się uprzątnąć teren i zebrać kilkanaście worków z odpadami.

Akcje sprzątania toczyły się też w dzielnicach. Mieszkańcy wspólnymi siłami wysprzątali m.in. park w Jeleniu, a także tereny na Komunie i Długoszynie. To wszystko oczywiście tylko kropla w morzu potrzeb, ale dobrze, że podobne akcje łączą różne środowiska.

Edukują młodzież

Aktywnie w obchody Dnia Ziemi włączyły się też dzieci z jaworznickich szkół. W wielu placówkach odbywały się ciekawe akcje promujące ekologię i dbanie o naszą planetę. Dobry przykład dali m.in. uczniowie ze szkoły podstawowej nr 21 w Jeleniu. Oprócz specjalnego apelu i prezentacji prac poświęconych ekologii dzieci razem z nauczycielami wzięli sprawy w swoje ręce. – Uczniowie klasy IV i V wraz z opiekunami wybrali się w teren, a dokładniej wzdłuż koryta rzeki Przemszy, która przepływa tuż za ogrodzeniem naszej szkoły, aby „rozprawić się” z porzuconymi plastikami. A nie było tego wcale tak mało, bo w ciągu zaledwie jednej lekcji, grupa 45 osób uzbierała ich aż 20 worków – informuje szkoła. Swój udział w Dniu Ziemi mieli też drugoklasiści, którzy sadzili krzewy na terenie szkoły. Podobne inicjatywy prowadzono w większości miejskich szkół, a ich efekty mogły zaskoczyć. Najmłodsi jaworznianie mogliby zawstydzić swoimi działaniami niejednego dorosłego.

Na edukację podstawił jaworznicki oddział PTTK, który wspólnie z Polskim Towarzystwem Ochrony Przyrody „Salamandra” zaprosił na Rajd Chomika. Jego uczestnicy spotkali się na rynku i ruszyli w trasę, by przez Pańska Górę i Skałkę dotrzeć do Użytku Ekologicznego „Chomik Europejski w Jaworznie”. Marcin Tosza z Urzędu Miejskiego przygotował na temat jaworznickiego gryzonia bardzo ciekawą prelekcję. Uczestnicy rajdu przeszli następnie na Grodzisko, gdzie dyrektor Muzeum Miasta Jaworzno Przemysław Dudzik przybliżył historię tego miejsca. Cała trasa zakończyła się w Byczynie przy pomniku chomika europejskiego.

Najnowsze

To Top