Sport i rekreacja

Wyścig Solidarności i Olimpijczyków powraca do Jaworzna

Po roku przerwy jeden z najważniejszych kolarskich wyścigów w kraju powraca do Jaworzna. 30 czerwca w naszym mieście odbędzie się start III etapu Międzynarodowego Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków.

Jaworzno po raz kolejny stanie się areną zmagań świetnych kolarzy. W tym roku już po raz 33. rozgrywany będzie Międzynarodowy Wyścig Solidarności i Olimpijczyków. To zdecydowanie jedna z największych kolarskich imprez organizowanych w Polsce. W imprezie udział może wziąć nawet 150 kolarzy z 25 zespołów z Polski i zagranicy. Trasa zawodów będzie liczyć w sumie 773 kilometry i przebiegać będzie przez teren pięciu województw – śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i łódzkiego.

Tegoroczny wyścig startuje 29 czerwca, kiedy to rozegrane zostaną aż dwa etapy. Pierwszy z Żor do Katowic o długości 92,5 km oraz drugi z Tarnowskich Gór do Sosnowca, który liczyć sobie będzie 125,8 km. W czwartek 30 czerwca kolarze dotrą do Jaworzna, gdzie swój start będzie miał najdłuższy – 3 etap wyścigu z metą w Nowym Sączu. Zanim zawodnicy ruszą w liczącą sobie aż 209,9 kilometrów trasę, zaprezentują się jaworznickim kibicom. Od godziny 12:00 na rynku zaplanowana jest dekoracja najlepszej ekipy w klasyfikacji drużynowej, prezentacja liderów wszystkich klasyfikacji, a także podpisywanie listy startowej. Około godziny 13 rozpocznie się start honorowy. Kolarze zrobią pętlę wokół rynku i ulicami Grunwaldzką, Insurekcji Kościuszkowskiej, Kołłątaja, Obrońców Poczty Gdańskiej i Słowackiego powrócą na główny miejski plac. Po przejechaniu pętli liczącej sobie niespełna 4 kilometry zawodnicy ruszą ze startu ostrego w stronę Chełmka i Libiąża na lotną premię do Żarek (24,7 km). Potem kolejno przejeżdżać będą m.in. przez Nowe Dwory, Paszówkę, Bysinę, Tymbark, Słopnice aż do mety w Nowym Sączu. 1 lipca kolarzy czeka etap długości 142,8 km z Mielca do Tarnobrzegu. Całą imprezę zakończy zaś etap piąty z Kielc do Łodzi o długości 201,8 km.

W związku z imprezą wystąpią utrudnienia w ruchu. Już od samego rana niedostępne dla samochodów będą ulice Pocztowa, Zielona, Narutowicza, które od godziny. 6:00 do 14:00 będą zamknięte. Służby mundurowe zabezpieczające trasę wyścigu, proszą o bezwzględne stosowanie się do poleceń i komunikatów. Trasa przez Jaworzno przebiega przez wiele osiedli mieszkaniowych, dlatego też w dniu 30 czerwca 2022 r. ważne dla mieszkańców będzie zaplanowanie podróży pomiędzy godziną 12:45 a 13:30, tak by nieświadomie nie stworzyć zagrożenia dla kolarzy.

Imprezie towarzyszyć będzie jak zawsze Mini Wyścig „Solidarności”, podczas którego dzieci będą mogły pochwalić się swoimi umiejętnościami. W Jaworznie zgłoszenia do udziału w Mini Wyścigu przyjmowane będą na rynku w godzinach od 8:45 do 9:45. Dzieciaki rywalizować będą na różnych krótkich dystansach między godzinami 10 a 11. Na Rynku na wszystkich kibiców czekać będzie sporo atrakcji.

Międzynarodowy Wyścig Kolarski Solidarności i Olimpijczyków w ostatniej dekadzie przejeżdżał przez Jaworzno czterokrotnie: w latach 2013, 2015, 2018 i 2020. Ostatnim razem na rynku zlokalizowana była meta trzeciego etapu wyścigu.

Zmiany w organizacji komunikacji miejskiej PKM Jaworzno

Dotyczy linii: A, E, S, 303, 304, 305, 307, 312, 314, 319, 326, 344, 350, 367, 369, 370, 372

PKM Jaworzno informuje, że w związku z organizacją wydarzenia „Wyścig kolarski „Solidarności i Olimpijczyków” – Etap III Jaworzno – Nowy Sącz” w dniu 30 czerwca (czwartek) wprowadzone zostaną następujące zmiany w organizacji komunikacji miejskiej:

Od pierwszych kursów do godz. 15:00 zamknięte dla ruchu autobusów będą ulice: Narutowicza, Zielona i Pocztowa. Oznacza to brak obsługi przystanków: BIBLIOTEKA oraz ZIELONA przez linie: 304, 314, 319, 344.
Od godz. 13:00 do około godz. 13:30 nieprzejezdne będą dodatkowo ulice na trasie głównego wyścigu.
Autobusy oczekiwać będą na przejazd peletonu w miejscu wyznaczonym przez służby porządkowe, po czym kontynuować będą zaplanowane kursy z około kilkunastominutowym opóźnieniem. Kursy z przewidywanym postojem na trasie przejazdu wyróżnione zostały w internetowymi rozkładzie jazdy specjalnymi oznaczeniami. Ponadto wprowadzona zostanie zmiana trasy dla następujących kursów:

Linia A
Kurs z przystanku początkowego CHRZANÓW DWORZEC ZKKM o godz. 12:52 wykonany zostanie z pominięciem przystanków: URZĄD MIEJSKI oraz CENTRUM.

Linia E
Kurs z przystanku początkowego KRAKOWSKA PĘTLA o godz. 13:19 wykonany zostanie od przystanku LEOPOLD o godz. 13:30 z pominięciem wcześniejszych przystanków na trasie.

Linia 326
Kurs z przystanku początkowego CENTRUM o godz. 13:02 wykonany zostanie od przystanku SZPITAL o godz. 13:05 z pominięciem wcześniejszych przystanków na trasie.

Linia 350
Kurs z przystanku początkowego KRAKOWSKA PĘTLA o godz. 13:00 wykonany zostanie od przystanku LEOPOLD o godz. 13:11 z pominięciem wcześniejszych przystanków na trasie.

Służby mundurowe zabezpieczające trasę wyścigu, proszą o bezwzględne stosowanie się do poleceń i komunikatów. Trasa przez Jaworzno przebiega przez wiele osiedli mieszkaniowych, dlatego też w dniu 30 czerwca 2022 r. ważne dla mieszkańców będzie zaplanowanie podróży pomiędzy godziną 12:45 a 13:30, tak by nieświadomie nie stworzyć zagrożenia dla kolarzy.

Najnowsze

To Top