Bez kategorii

Rozpoczął się sezon grypowy. Szpital ogranicza odwiedziny

W ubiegłym tygodniu odnotowano w naszym mieście znaczący wzrost zachorowań na grypę. Kilkanaście osób zostało hospitalizowanych. W trosce o bezpieczeństwo pacjentów, zwłaszcza przewlekle chorych i pooperacyjnych, Szpital Wielospecjalistyczny w Jaworznie ograniczył możliwość wizyt dla gości.

– Bardzo prosimy o ograniczenie wizyt u pacjentów leżących w szpitalu. Oczywiście nie zabraniamy odwiedzin najbliższej rodzinie, na przykład rodzicom hospitalizowanych dzieci, ale osoby, które nie muszą koniecznie zobaczyć się z chorymi proszone są, aby w najbliższym okresie raczej zrezygnowały z wizyt – komunikuje Naczelny Lekarz jaworznickiego szpitala Wiesław Więckowski. – Obecnie obserwujemy w mieście podwyższoną zachorowalność na grypę, kilkunastu chorych zostało hospitalizowanych.
Przeprowadzone badania u dziewięciu hospitalizowanych ostatnio osób wykazały, iż mamy do czynienia z wirusem grypy typu A, czyli klasycznym wirusem grypy epidemicznej (NIE BYŁ to niebezpieczny podtyp A/H1N1!).
– Przynosi on typowe objawy i nie stanowi większego zagrożenia dla osób zdrowych. Może natomiast być bardzo groźny dla pacjentów po operacjach, pacjentów cierpiących na choroby nowotworowe lub osób z organizmem osłabionym innymi przewlekłymi chorobami. Właśnie z tego powodu, w trosce o naszych pacjentów, zdecydowaliśmy o ograniczeniu wizyt gości w szpitalu aż do odwołania – tłumaczy dr Wiesław Więckowski.
Z informacji uzyskanych w jaworznickiej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wynika, iż ubiegły tydzień (od 9 do 15 stycznia) rzeczywiście przyniósł zdecydowany wzrost przypadków zachorowań na grypę. Sanepid na bieżąco zbiera informacje o zachorowaniach ze wszystkich placówek medycznych w Jaworznie. Okazuje się, iż w pierwszym tygodniu roku 2017 odnotowano 15 przypadków grypy, z czego 8 pacjentów zostało skierowanych do szpitala, natomiast ubiegły tydzień przyniósł już 136 chorych i kolejnych 10 osób hospitalizowanych.
Dotychczasowa liczba zachorowań oraz fakt, iż w przychodniach POZ ustawiają się długie kolejki do lekarzy pierwszego kontaktu świadczy, że wkroczyliśmy w pojawiający się corocznie „sezon grypowy”, który może potrwać aż do wiosny.

Najnowsze

To Top