Bez kategorii

Skandynawska wiosna

Wiosna kojarzy się ewidentnie z nowym początkiem, kiedy wszystko budzi się do życia, nabiera świeżości i wyrazistych barw. Pewnie podobnie jak Państwu, nam wiosenne miesiące kojarzą się z „naszymi polskimi” bocianami i drzewami wybuchającymi niezliczonymi odcieniami zieleni. Tym razem chcielibyśmy jednak przesunąć te wszystkie skojarzenia nieco na chłodniejszą północ, w stronę Skandynawii i tamtejszej muzyki, która posłużyła nam jako program do marcowego koncertu.

Jeśli chodzi o kompozytorów pochodzących z tamtych rejonów, niewątpliwie prym wiedzie Edvard Grieg (1843 – 1907). Nie znam nikogo, kto choć raz nie zanuciłby melodii „Poranka” lub „W grocie Króla Gór” z suity „Peer Gynt”, natomiast my podczas koncertu „Skandynawska wiosna” zagramy dla Państwa „Suitę z czasów Holberga”. Jest to utwór cykliczny przeznaczony na orkiestrę smyczkową, składający się z żywiołowego, pełnego radosnego pędu Preludium, następującej po nim zadumanej, melancholijnej Sarabandy; po sarabandzie lekkie ożywienie wprowadzi pełen wdzięku angielski Gigue, a następnie usłyszą Państwo przejmującą Arię. Suitę zamyka pogodne Rigaudon z solo skrzypiec i altówki.
Cały czas staramy się wprowadzać nowości do naszego repertuaru, dlatego też i tym razem stawiamy na kompozytorów mimo, że na świecie popularnych, to w Polsce trochę mniej znanych. „Skandynawska wiosna” zabrzmi dźwiękami kompozycji Einojuhaniego Rautavaary (1928 – 2016). „Pellimannit” po polsku oznacza wiejskich muzykantów grających na skrzypcach. Jest to cykl krótkich tańców nawiązujących formą i niebanalnym brzmieniem do ludowych artystów. Ciekawostką dla nas może być fakt, że znajdziemy w tym utworze „polskę”, jest to nazwa jednego ze skandynawskich tańców ludowych.
Na naszym koncercie nie może zabraknąć Jeana Sibeliusa. Wykonywaliśmy już „Romans” jego autorstwa, a tym razem przedstawimy „Impromptu”. Utwór delikatny, pełen subtelności, jednocześnie jest pełen pasji i wywołuje w każdym słuchaczu wiele różnorakich emocji.
Kolejną kompozycją jaką wykonamy będzie „Serenada na orkiestrę smyczkową” szwedzkiego kompozytora Daga Wirena (1905 – 1986). Wiren nie jest zbyt popularny poza Szwecją, jedynie napisana pod wpływem Mozarta „Serenada”, zyskała międzynarodową sławę. Wiren mawiał o swojej muzyce, że ma ona na celu zabawić i sprawić przyjemność oraz stworzyć dla słuchacza przestrzeń przyjaznej muzyki najnowszej. Taka też jest kompozycja, którą dla Państwa wybraliśmy. Cały utwór przepełniony jest lekkością i wiosennym czarem, a jednocześnie ma w sobie kilka smaczków i niespodzianek, które – mamy nadzieję – zostaną wyłapane przez naszych Słuchaczy!
Koncert „Skandynawska wiosna” zagramy dla Państwa 5 marca 2017 o godz. 17.00 w Sali Koncertowej Archetti przy ul. Wiosny Ludów 1, Jaworzo – Jeleń.
Bilety w cenie 25zł – normalny, 15zł – ulgowy oraz na Kartę Rodzin Wielodzietnych do nabycia: CK Teatr Sztuk w Jaworznie, siedziba Archetti – Jeleń oraz przez Internet – szczegóły na www.archetti.pl.
Zapraszamy!

Najnowsze

To Top