Bez kategorii

Kronika policyjna

Czasami system naszego prawa potrafi zadziwiać. Młoda kobieta przyłapana na kradzieży alkoholu w sklepie została ukarana mandatem w wysokości 500 zł. Wszystko dlatego, że kradzież mienia wartości nie wyższej niż 25% płacy minimalnej jest w polskim prawie jedynie wykroczeniem. Płaca minimalna to aktualnie 2.000 zł, więc za kradzież mienia o wartości do 500 zł grozi mandat w wysokości 500 zł. Paradoks czyż nie? A gdyby ta sama kobieta jedynie spożyła alkohol w sklepie (nawet legalnie zakupiony) dostałaby mandat w wysokości 100 zł. Nie wydaje się to nieco bulwersujące – kara 500 zł za kradzież, tymczasem 100 zł za zwykłe spożywanie?

Poniedziałek, 27 luty
Wieczorem na ulicy Jana Pawła II, policjanci drogówki zatrzymali do kontroli drogowej samochód volvo, którego jazda „wężykiem” wskazywała na to, iż kierujący tym pojazdem może znajdować się w stanie nietrzeźwym. Przeprowadzone badania alkomatem wykazało 36-letniemu kierowcy 2,6 promila alkoholu. Ponadto, w trakcie sprawdzania dokumentów okazało się, iż mężczyzna ma na swoim koncie sądowy zakaz kierowania pojazdami.

Wtorek, 28 luty
W godzinach wieczornych mieszkańcy jednego z bloków przy ulicy Poniatowskiego, zatrzymali 58-letniego mężczyznę, który swoim volkswagenem jeździł slalomem po ulicy. Świadkowie zabrali kierowcy kluczyki i wezwali policję. Przeprowadzone badanie trzeźwości kierowcy wskazało blisko 2 promile. Mężczyzna stracił prawo jazdy, a z uwagi na swoje agresywne zachowanie został umieszczony w izbie wytrzeźwień.

Środa, 1 marca
50-letni jaworznianin zgłosił, iż nieznany sprawca włamał się do jego remontowanego domu przy ulicy Grunwaldzkiej. Sprawca wybił szybę w oknie piwnicy i po wejściu do środka skradł elektronarzędzia. Suma strat została oszacowana na 3 tys. złotych.

Przed południem policjanci zatrzymali 55-letnią kobietę, która nielegalnie czerpała energię elektryczną. Kobieta podłączyła się „na lewo” do gniazdka z prądem na klatce schodowej bloku. Obecnie trwa szacowanie strat w związku z tą kradzieżą.

Czwartek, 2 marca
Policjanci zostali wezwani do sklepu ogólnospożywczego przy ulicy Tysiąclecia. Na miejscu obsługa sklepu wskazała młodą kobietę, która ukradła alkohol. Policjanci ustalili, iż to nie pierwszy taki przypadek z jej udziałem. Sprawczyni kradzieży została ukarana 500 zł mandatem.

Piątek, 4 marca
Zgłosiła 24-letnia mieszkanka Jaworzna, że nieznany sprawca włamał się do jej pomieszczenia piwnicznego przy ulicy Grunwaldzkiej i skradł 2 rowery powodując starty w wysokości 1,3 tys. złotych. Postępowanie w tej sprawie prowadzi KMP w Jaworznie.

Najnowsze

To Top